У приміщенні ООН працівники Всесвітньої організації охорони здоров`я починають день хвилиною мовчання. Вони вшановують пам`ять 49-річного Глена Томаса, журналіста - прес-секретаря організації. Глен та ще близько 100 науковців прямували до Австралії на конференцію з питань вивчення СНІДу. Усі загинули у літаку «Малайзійських авіаліній», що був збитий над Україною.
Речник ВООЗ Ґреґорі Гартл, вшановуючи пам`ять про свого колегу, сказав: «Ми запам`яаємо Ґлена Томаса за його гарне почуття гумору та його пристрасне ставлення до охорони здоров`я людей».
На борту літака Boeing-777, що виконував рейс Амстердам - Куала-Лумпур перебували мешканці принаймні 9 країн. Найбільше постраждалих –189 особи - громадяни Нідерландів. Голова голландського уряду Марк Рутте вимагає від світової спільноти незалежного розслідування інциденту.
«Кабінет міністрів має намір дослідити, що насправді там трапилося і хто за цим стоїть. Я процитую мого австралійського колегу: «Якщо там були замішані терористи, якщо у них був намір зробити це навмисне, тоді ми зробимо все можливе, щоб винні у цьому потрапили до суду і понесли покарання», - сказав Марк Рутте, прем`єр-міністр Нідерландів.
Вину у скоєнні злочину покладає на проросійських сепаратистів президент України Петро Порошенко. Протилежної думки – глава російської держави Володимир Путін. Він закидає причетність до катастрофи українській владі.
Прем`єр-міністр Австралії Тоні Ебботт виликав на розмову у Сіднеї російського посла, щоб обговорити повідомлення про причетність Росії до катастрофи. Глава австралійськогоу ряду поділився враженнями від їхньої розмови:
«Перша реакція російського посла була, що у трагедії винна Україна. Маю визнати, що така відповідь є глибоко-глибоко незадовільною. Ми всі знаємо, що в Україні є проблеми. І ми також знаємо, хто значною мірою винен у цих проблемах. Сама ідея, що Росія каже, що вони не мають жодного відношеннядо до того, що трапилось у повітряному просторі України, чесно кажучи, не витримує жодної критики».
Колишня держсекретар США Гілларі Клінтон радить шукати винних серед тих, хто мав у руках зенітні установки, та хоче знати як ці люди отримали вміння та навички керувати ними. Пані Клінтон не виключає причетності до збиття літака Росії і каже, що Європа повинна реагувати.
«Якщо будуть свідчення, що Росія до цього причетна, це повинно стимулювати європейців відреагувати у трьох напрямках. По-перше, запровадити значно серйозніші санкції. ЄС має чітко дати зрозуміти, що все має свою ціну.
По-друге, негайно активізувати зусилля і оголосити про наміри знайти альтернативу «Газпрому». Росія не диверсифікувала свою економіку, вона значною мірою залежить від природніх ресурсів, зокрема від газу та нафти.
І по-третє, більше співпрацювати з нами, щоб підтримати українців. Український кондон потребує допомоги, щоб унеможливити перетин кордону росіянами та повстанцями. Також треба допомогти у забезпеченні та навчанні українського війська, - аналізує ситуацію Гілларі Клінтон.
У Європі тим часом вивчають ситуацію і не спішать робити висновки щодо винних у трагедії. Британський прем`єр вимагає залучити до розслідування усі строни: українську і російську, зокрема. «Усі уряди, український та російський також, повинні зробити все можливе, щоб розслідувати цю жахливу втрату людських життів», - розповів прем`єр Великобританії.
Канцлер Німеччини Ангела Меркель також закликала до повного розслідування справи: «Ми повинні почати незалежне розслідування справи якомога швидше. Для цього потрібно припинити вогонь. Це важливо, щоб відповідальні постали перед судом. Є багато свідчень, що літак був збитий, то ж ми повинні поставитись дуже серйозно до цієї справи».
Лідери сепаратистів в Україні в унісон з російськими посадовцями звинувачують у катастрофі літака над Донецьком українські війська та чи авіа-диспетчерів. Утім усі факти, які відомі на цей час, свідчать про абсурдність таких звинувачень і вказують на вину терористів.
Дивіться також: Обама : Москва може спрямувати сепаратистів у іншому напрямку