Гельсінська комісія вимагає безперешкодного доступу до місця аварії малайзійського «Боїнга-777» для проведення незалежного міжнародного розслідування. Відкритий лист із відповідним зверненням оприлюднений на сайті організації, яка ще має назву Комісія з безпеки та співпраці в Європі.
«Збиття літака «Малайзійських авіаліній» є невимовною трагедією. Цього не повинно було трапитися, і винні мають бути притягненні до відповідальності, - зазначив голова Гельсінської комісії сенатор Бен Кардін, висуванець штату Меріленд, - Я закликаю міжнародні зусилля щодо розслідування причин та винуватців трагедії. Особливо, я вітаю зусилля і мужність Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, яка прибула на місце аварії. І велике розчарування було почути, що вони були змушені відійти назад через якихось 75 хвилин через агресію з боку підтримуваних Москвою сепаратистів».
За словами сенатора, авіакатастрофа є наслідком російської агресії в Україні, яка ще почалась захопленням Криму, це «наслідок путінської дестабілізації України».
Співголова комісії, конгресмен-республіканець від Нью-Джерсі Крис Сміт висловив співчуття родинам загиблих, що віддали своє життя «з рук ймовірно «російських оперативників»: «Я закликаю президента енергійно працювати, щоб отримати повний доступ до ідентифікації загиблих, рятувальних робіт та міжнародного розслідування. Вся територія повинна розглядатися як місце вчинення злочину –так як літак був збитий ракетою «земля-повітря», запущеною з території, контрольованої сепаратистами. Це веде за собою схему дій, де бойовики-сепаратисти збивали українські військові літаки і вертольоти, за що вони взяли на себе відповідальність».
Гельсінська комісія висловила також стурбованість, що сепаратисти можуть приховати чимало деталей рослідування, так як вони контролюють територію, де трапилась катастрофа.
Комісія з безпеки та співробітництва в Європі, відома також як американська Гельсінська комісія, є незалежною організацією уряду США, яка займається моніторингом дотримання Гельсінських угод та укріплює безпеку, підтримуючи права людини, демократію, економічну, природоохоронну та військову співпрацю між 56 країнами.
Комісія складається із 9 представників, висунутих Сенатом США, 9 - від Палати представників Конгресу. До неї також входять по одному представнику від Державного департаменту, Міністерств торгівлі та оборони.
Дивіться також: Москва може скерувати сепаратистів і в іншому напрямку - президент США Барак Обама