У своїх розмовах з лідерами країн Центральної Америки президент Обама наголосив, що існуючі імміграційні закони Сполучених Штатів примушують місцеву владу повертати прибулих іммігрантів додому. Але без міжнародної співпраці США не зможуть вирішити проблему нелегальної імміграції.
«Ми всі визнаємо, що маємо спільних обов’язок вирішити цю проблему», - сказав на зустрічі президентів Барак Обама.
Відповідно до американських законів, всі прибулі, які просять притулку у США, проходять через відповідну процедуру. Лише суд може визначити їх долю.
Тому, мігранти подорожують, ризикуючи життям, через всю Мексику у надії, що у США вони отримають притулок, а відтак право на проживання. Злочинці, які допомагають перетнути кордон, користаються цією надією на краще життя. Аналітик Майкл Бароун каже, що наплив неповнолітніх іммігрантів створює для президента Обами величезну проблему:
«З одного боку він збільшив кількість депортованих, але сам кордон залишається незахищеним. Люди продовжують його перетинати та залишаються».
Активісти латиноамериканської громади, яка загалом підтримує Обаму, виступила категорично проти депортацій. Таким чином, президент намагається вирішити проблему з іншої сторони. На зустрічі в п’ятницю Обама висунув пропозицію, яка включає заходи, які б взагалі попередили прибуття іммігрантів до американського кордону. У рамках запропонованої Обамою пілотної програми, латиноамериканці змогли б просити притулку в межах своїх країн.
«Ідея полягає в тому, щоб утримати людей від цього небезпечного шляху через всю країну на північ. Ми б створили систему у координації з нашими країнами-партнерами, щоб мігранти мали можливість отримати відповідних статус і притулок у своїй власній країні, а не втікали на північ», - пояснює прес-секретар Білого дому Джош Ернест.
Опозиційні законодавці піддали пропозицію Обами критиці. Натомість вони намагаються прийняти більш жорсткі імміграційні закони вже до початку літніх канікул.
Опозиційний законопроект передбачає серед іншого використання для контролю кордону загонів Національної гвардії та збільшення кількості суддів, які розглядають справи про депортацію, що пришвидшить цей процес.