МОСКВА - Української льотчиці Надії Савченко призначено примусове психіатричне обстеження. Про це у середу стало відомо від офіційного представника російського Слідчого комітету Володимира Маркіна.
«В рамках кримінальної справи Надії Савченко, обвинуваченої за статтею" вбивство ", призначена психіатрична експертиза. Це звичайна практика і обов'язкова вимога російського кримінально-процесуального законодавства у випадках, коли людині ставиться вчинення особливо тяжкого злочину », - сказав він.
За його словами, Савченко та її захисник «у встановленому законом порядку повідомлені про призначення їй стаціонарної психіатричної експертизи, яка буде їй проведена у Москві».
Нагадаємо, Надія Савченко у якості добровольця брала участь в антитерористичній операції на сході України і була захоплена у полон сепаратистами у червні нинішнього року. Пізніше вона опинилася у в'язниці на території РФ. Російська влада звинуватила її у пособництві вбивству двох співробітників Другого телеканалу, які працювали у зоні бойових дій. Нібито вона корегувала мінометний вогонь про час їх загибелі. В руки слідства, згідно з офіційною версією, Савченко потрапила, коли перетнула українсько-російський кордон як біженка.
Державний департамент США раніше висловлював занепокоєння долею української військовослужбовцем.
Помічник держсекретаря Сполучених Штатів Америки Вікторія Нуланд під час слухань у Сенаті сказала: «Справа з Надією Савченко - очевидне порушення міжнародного права і прав людини».
Російська служба «Голосу Америки» попросила прокоментувати ситуацію голову представництва Міжнародної амністії у РФ Сергія Нікітіна.
Віктор Васильєв: Як ви оцінюєте все, що відбувається з Надією Савченко?
Сергій Нікітін: У нас завжди було дуже багато питань з приводу того, яким чином український пілот опинилась на території Російської Федерації, у Воронежі. Тому що та версія, яка була видана громадськості, крім здивування нічого не викликає. Ми також заявляли про те, що Надія Савченко і режисер Олег Сенцов, який проживав у Криму українець, повинні бути беззастережно і негайно звільнені.
Вони повинні мати можливість покинути Росію і виїхати у Україну. Всі пояснення російських влади ніяк не сприяють тому, щоб восторжествувала справедливість.
А довід, що Савченко звинувачується у скоєнні особливо тяжкого злочину, має вкрай хиткі підстави. Є великі сумніви, що вона справді мала якесь відношення до смерті російських журналістів, що їй, власне, і ставиться в провину.
В.В .: Які, на ваш погляд, цілі при цьому переслідуються російською владою?
С.Н .: Мені складно судити, що стоїть за діями російської влади. Тому що останнім часом виникає все менше і менше якихось логічних і раціональних пояснень тим діям, які ми бачимо з боку офіційних осіб, що представляють Кремль. Тому тут може бути все, що завгодно - можливо, спроба якоїсь помсти за загибель російських журналістів у Україні, знаходження цапа відбувайла, залякування. Я не знаю, що приходить у голову цим людям, які тепер ще додатково до всього призначили Савченко психіатричний огляд.
В.В .: Але чи не досягнуть організатори кампанії проти Савченко зворотного ефекту, як це вже траплялося?
С.Н .: Для світової спільноти, безумовно, звинувачення відносно цієї льотчиці представляється вкрай малопереконливим. Тому, звичайно, у глобальному сенсі репутація Російської Федерації у даному випадку явно не поліпшується.
Що стосується внутрішньої публіки, то ні для кого не секрет, що відсутність свободи слова у країні і фактична цензура ЗМІ привели до того, що людям розповідають зовсім фантастичні версії, а більшість громадян все одно з охотою у них вірить. Очевидно, для росіян подібні історії і фантазії тільки збільшують загадковість казки, яку придумали відносно що Сенцова, що Савченко.
В.В .: Як це позначиться на взаєморозумінні народів Росії та України і нормалізації відносин між країнами?
С.Н .: З боку української влади висловлюються однозначні вимоги звільнити Савченко і Сенцова. Коли генеральний секретар Amnesty International Саліл Шетті недавно прибув з візитом до Києва, до нього безпосередньо зверталися з таким проханням прем'єр-міністр і генеральний прокурор України. Зрозуміло, що українська влада з приводу того, що відбувається з їх громадянами має зовсім іншу точку зору, яка кардинально відрізняється від російської. Дії Росії жодним чином не сприяють тому, щоб відносини між двома країнами поліпшувалися.
В.В .: У разі, якщо Савченко стане депутатом Верховної Ради, це може якимось чином змінити її становище на краще?
С.Н .: Звичайно, це додасть їй політичної ваги. Тому що депутат Верховної Ради, який знаходиться у полоні у сусідньої держави з сумнівних причин, ще більш ріже слух. Але чи зможе депутатський статус кардинально змінити її долю з точки зору практичної, чесно кажучи, не знаю.
Дивіться також : Про "уповільнену бомбу", яка загрожує Росії розповіли демографи