Спеціальні потреби

ЄС легше допомогти Україні, аніж самому воювати з Росією – Сорос


Інвестор Джордж Сорос, Берлін, квітень 2012 р.
Інвестор Джордж Сорос, Берлін, квітень 2012 р.

Мультимільярдер і філантроп Джордж Сорос застерігає держави Європейського Союзу про небезпеку, яку Росія становить для континенту. У статті під назвою «Прокинься, Європо», опублікованій у New York Review of Books, він закликає Захід надати більшу економічну та військову підтримку Україні.

«Європа зіткнулася з викликом, який Росія кинула самому її існуванню. Ані європейські лідери, ані громадяни не усвідомлюють сповна цього виклику та не знають, як краще на нього відповідати», – пише інвестор.

«Шокує те, що путінська Росія виявилася в деяких відношеннях вищою за Європейський Союз – вона гнучкіша й постійно підкидає несподіванки».

Європа та США бояться прямої військової конфронтації з Росією, і остання цим користується, продовжує він і подає свій прогноз розвитку українсько-російського конфлікту. На його думку, Путін чекає на результати виборів до Верховної Ради, щоб запропонувати президенту Порошенку газ та інші вигоди в обмін на призначення прийнятного для Кремля прем’єр-міністра. Найімовірніше, вважає Сорос, Порошенко відмовиться, і тоді Путін може наказати своїм військам до зими прокласти сухопутний коридор від Росії до Криму та Придністров’я.

«Підозрюю, що Путін замишляє велику оборудку, в якій Росія допоможе США у боротьбі з ІДІЛ – наприклад, передумавши надати Сирії обіцяні ракетні комплекси S300, що збереже перевагу США в повітряному просторі – а Росія отримає дозвіл розпоряджатися як їй завгодно в «близькому закордоні», як називають багато держав, сусідніх з Росією. Що ще гірше, президент Обама може погодитися на таку домовленість», – застерігає Сорос.

На його думку, це було б трагічною геополітичною помилкою: Україна важливіша за ІДІЛ, бо без неї розпадеться навіть альянс проти ІДІЛ. Окрилена успіхом Росія здобуде набагато більший вплив на ЄС і стане загрозою для країн Балтії, а НАТО замість того, щоб підтримувати Україну, буде змушений оборонятися на власній території. «Це наразить ЄС і НАТО саме на ту небезпеку, якої вони так старанно уникали: пряму воєнну конфронтацію з Росією», – пише Сорос.

Сподівання Заходу на те, що Путіна зупинять санкції, фальшиві, адже він не раз вдавався до застосування сили для здобуття своїх цілей. Однак західні лідери ігнорують «нову Україну», яка народилася завдяки перемозі Майдану, наголошує Сорос. Тому в Угоду про асоціацію, яку готували до підписання ще з урядом Януковича, потрібно внести зміни: наприклад, вона передбачає поступову заміну суддів протягом п’яти років, а тим часом українці «вимагають негайного та радикального оновлення».

Крім того, Сорос захоплено пише про величезні зміни, які сталися в Україні порівняно з 1990 роком, коли він заснував там свій фонд: «Зараз громадянська та політична активність тут, напевно, вища, аніж будь-де у Європі. Люди довели свою готовність пожертвувати життям задля своєї країни. Це ті приховані сильні сторони нової України, яких не помічає Захід».

Ще одна помилка Європи, вважає він, полягає в нерозумінні того, що напад на Україну – це непрямий напад на ЄС і його принципи врядування. Усі наявні ресурси Євросоюз повинен спрямувати на недопущення війни. Санкції проти Росії є необхідним злом, але вони негативно впливають не тільки на Росію, а й на Європу. Тим часом допомога Україні в обороні від російської агресії стимулюватиме не тільки українську економіку, а й європейську.

«ЄС також час критично поглянути на самого себе. З Євросоюзом щось має бути не так, якщо путінська Росія змогла досягти таких успіхів навіть за короткий проміжок часу. Бюрократія в ЄС більше не має монополії на владу, і їй є мало чим пишатися. ЄС мусить навчитися бути більш єдиним, гнучким і ефективним. А самі європейці повинні уважніше подивитися на Україну. Це може допомогти їм віднайти той початковий дух, який призвів до створення Європейського Союзу. ЄС врятує себе, врятувавши Україну», – підсумовує Сорос.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG