Спеціальні потреби

Війна не є приводом відкладати реформи – Аслунд


Україна зможе дати раду фінансовим труднощам і відродити економіку, але тільки якщо уряд швидко діятиме в напрямку реформ, -- сказав в інтерв’ю «Голосу Америки» економіст Андерс Аслунд. Він наголосив, що український уряд повинен закрити можливості для корупції, особливо в енергетичній сфері, та закликав обмежити справи з «Газпромом». У розмові з Богданом Цюпином експерт вашингтонського Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона наполягав, що у світі є чимало прикладів, коли навіть в умовах війни країни показували здатність успішно реформувати економіку.

Економіст Андерс Аслунд особисто знає, крізь які труднощі пройшла Україна в дев’яностих роках, коли він був радником урядів у Москві та Києві. Тепер він закликає українців бачити не лише загрози, а й можливості.

«Я вважаю, що ситуація розпачлива, але не безнадійна. Україна повинна здійснити великі реформи дуже швидко. Більша частина падіння виробництва цього року спричинена війною на Донбасі. Важливо, щоб український уряд не фінансував ті частини Донбасу, звідки він не отримує надходжень. Але назагал у цій ситуації потрібна стратегія. Діяти треба швидко», - сказав Андерс Аслунд.

Інакше, за його словами, Україна справді може опинитися перед прірвою. На думку Аслунда, теперішні українські лідери можуть бути реформаторами.

«Так. І Порошенко і Яценюк продемонстрували компетентність, а тепер вони повинні підтвердити політичну волю і діяти швидко, отримавши політичний мандат. Результати виборів мене обнадіюють», - сказав він.

Навіть те, що уряд Яценюка зробив до виборів, вважає Андерс Аслунд, заслуговує на схвалення.

«Україна цього року вже здійснила більше реформ, ніж за подібні періоди в минулому, схваливши нові закони про освіту, про державні закупівлі, антикорупційні закони, люстраційний закон. Багато нових законів було схвалено навіть за умов старого складу парламенту, коли уряд натрапляв на спротив. Зараз це вже не так. Тепер сам парламент пропонує серйозніші реформи. Тому я вважаю, що в уряду зараз є шанс. І він може ним скористатися».

Чи може війна бути приводом відкласти реформи? На думку Аслунда - ні, хоча питання безпеки виходять на перший план, так само і питання гуманітарної допомоги.

«Саме війна є причиною такого великого падіння виробництва. Тепер Україна вимушена просити гуманітарну допомогу переважно у вигляді грантів. Я вважаю, що це обов’язок переважно ЄС як сусіда. Це не повинні бути лише кредити. Але також Україна повинна скоротити свої бюджетні витрати, які зараз відповідають рівню витрат у країнах Західної Європи - близько 53% ВВП. Цей показник повинен знизитися до приблизно 35% - це рівень витрат у країнах Балтії».

Саме бюджетним дефіцитом на рівні близько 12% ВВП Андерс Аслунд пояснює і падіння вартості гривні.

«Це засаднича причина падіння обмінного курсу. Це ще одна причина для скорочення дефіциту, щоб Україна не потрапила у спіраль девальвації та інфляції, до якої вона зараз наблизилася впритул. Найбільшого скорочення потребують енергетичні субсидії. Цього року Україна може витратити 10% ВВП на енергетичні субсидії. Цього не можна допускати. Більшість цих коштів ідуть тіньовим газотрейдерам. Зараз ми не знаємо, хто це. Ціни на газ, вугілля, електрику має бути уніфіковано. Це було б найбільшим ударом, якого Україна може завдати по корупції. Водночас можна заощадити багато коштів. Таким чином Україна мала б більш ніж достатньо на грошові компенсації людям, які потерпають від високих цін на газ та електрику».

На відміну від деяких українських діячів, Андерс Аслунд вважає українську газову галузь і зокрема газотранспортну систему не надбанням, а тягарем для України і джерелом багатьох проблем останніх десятиліть.

«Навіть більше. Українську корупцію на найвищих щаблях у 90-х роках було породжено газом. І, звичайно, Росія до цього була причетна. До 2009 року на торгівлі газом заробляли неймовірні суми грошей. Брали російський газ, за який не платили, а потім продавали його в Україні за високими цінами, а оплачувати все те мала держава. І ми бачимо, що «Газпром» - це по суті синдикат організованої злочинності, і саме так з ним треба поводитися. «Газпром» намагається корумпувати людей всюди, де веде справи - купувати людей, політиків, компанії. Якщо Україна серйозно налаштована боротися з корупцією, то повинна обмежити свої контакти зі злочинним підприємством, таким як «Газпром», - зазначив Андерс Аслунд.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Фінальні звернення Гарріс і Трампа: аналіз. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:17 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG