Європейський Союз та США заявили, що президентські вибори у Білорусі 9 серпня, на яких переможцем оголошено чинного президента Олександра Лукашенка, не були ні вільними, ні справедливими.
ЄС перегляне відносини з Білоруссю і вдасться до заходів проти тих, хто несе відповідальність.
У Брюсселі та Вашингтоні кажуть, що розглядають можливість нових санкцій щодо білоруських посадовців.
«Державні органи застосували непропорційне і неприйнятне насильство, спричинивши принаймні одну смерть і багато поранень. Тисячі людей були затримані і обмеження прав зібрань, свободи слова та преси посилилися», - йдеться у заяві оприлюдненій 11 серпня від імені Європейського Союзу.
ЄС закликає негайно звільнити затриманих і вказує, що вибори в Білорусі не відповідали вимогам, яких зобов’язуються дотримуватися країни - члени Організації з безпеки та співробітництва у Європі.
(Санкції) можуть включати, серед іншого, заходи проти тих, хто відповідальний за насильство... невиправдані арешти і за фальсифікацію результатів виборів.
Санкції Євросоюзу, йдеться в заяві, «можуть включати, серед іншого, заходи проти тих, хто відповідальний за насильство, яке ми спостерігаємо, за невиправдані арешти і за фальсифікацію результатів виборів».
Чільний представник Державного департаменту США Джордж Кент зауважив у вівторок, що Вашингтон вже зараз має низку діючих санкцій щодо Білоруської влади, але тепер відповідні американські посадовців визначатимуться з можливими новими санкціями.
«Ми ніколи не знімали усіх санкцій, які були запроваджені раніше. Залишаються санкції щодо особисто президента Лукашенка. А в питанні нашої можливої реакції на події останніх двох діб ми можемо подивитися на роль певних осіб: голови Центральної виборчої комісії стосовно того, що виглядає як ознаки масових фальсифікацій, керівника поліції спеціального призначення - ОМОН, інших владних органів», - сказав Джордж Кент під час обговорень ситуації в Білорусі, організованих американським аналітичним центром Atlantic Council.
«Європейський Союз має ширший вибір, бо вони скасували усі санкції 2016 року», - підкреслив американський посадовець.
Джордж Кент також сказав про потребу не лише санкцій, але й намагань сприяти зміні ситуації в Білорусі, зберігаючи можливості діалогу з Мінськом.
«У цій дуже складній ситуації нема легких відповідей», - сказав Кент порівнявши теперішні події у Білорусі з українськими протестами на Майдані незалежності у Києві 2013-2014 року.
Дивіться також: Експерти у Києві: Лукашенко при владі – загроза українській безпеці