Пентагон оголосив, що до нового пакету допомоги Україні на суму 2,17 мільярда доларів, увійдуть артилерійські боєприпаси більшої дальності, зокрема – GLSDB (наземна бомба малого діаметру).
Новий пакет, оголошений у п'ятницю, 3 лютого, включає зброю, що надійде за президентськими повноваженнями зі складів американської армії – на суму 425 мільйонів доларів США, а також озброєння на суму 1,75 мільярда доларів - з коштів Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI), ця зброя буде закуплена у виробників.
«У рамках пакета USAI ми надамо Україні бомби малого діаметру для наземного запуску (GLSDB). Це дає їм більшу дальність, здатність вести вогонь на великій відстані», – сказав речник Пентагону Пет Райдер.
Він додав, що нові потужності дозволять Києву «проводити операції на захист своєї країни та повернути свою суверенну територію».
За даними Reuters, бомби GLSDB, які виробляють спільно шведський концерн SAAb і американський Boeing, можуть бути поставлені Україні вже навесні цього року.
На сайті компанії-виробника йдеться, що нові боєприпаси можуть запускатися з таких артилерійських систем, як M142 HIMARS або РСЗВ М270 (реактивна система залпового вогню), які вже перебувають на озброєнні України. Вони сягають 150 км, що подвоїть теперішню дальність удару для ЗСУ. Як зазначають оглядачі, ця відстань буде достатньою для того, щоб ударити майже в будь-яку точку окупованих Росією територій України.
Голова Комітету з закордонних справ Палати представників Конгресу США республіканець Майк Маккол сказав, що радий, що рішення про GLSDB було ухвалене, але вважає, що адміністрація Джо Байдена ухвалила його «занадто пізно» і що цього недостатньо.
«Я місяцями закликав адміністратора Байдена відправити в Україну системи більшого радіусу дії. Я схвалюю рішення надіслати GLSDB, але воно прийшло занадто пізно, і це неприпустимо, коли адміністрація відмовляється надіслати ATACMS. Час має значення», – наголошує конгресмен.
В очікуванні оголошення про надання Україні нового пакету зброї американський безпековий експерт, що базується у Німеччині, Ендрю Міхта також каже, що час має критичне значення для України.
«Україна не може дозволити втягнути себе в тривалу війну на виснаження з Росією.Їй потрібен далекий вогонь, літаки та броня для маневру. Час має важливе значення», – твітує декан Коледжу міжнародних та безпекових досліджень при Європейському центрі досліджень безпеки імені Джорджа Маршалла.
Агентство Reuters пояснює, що наземні бомби малого діаметра (GLSDB) – це нове покоління високоточних боєприпасів, які на максимальній відстані здатні вражати цілі з точністю до 1 метра, що на половину збільшує дальність стрільби стандартних керованих ракет для M270 або HIMARS, які українські військові мають зараз.
Удосконалена GLSDB базується на бомбі GBU-39B SDB I. Спочатку її розробили для запуску з літака за допомогою силового двигуна ракети M26, яка є першим великим безпілотним ракетним снарядом у серії РСЗВ.
Система наведення GLSDB включає інерціальну навігаційну систему Advanced Anti-Jam GPS System, що запобігає глушінню сигналу наведення та дозволяє використовувати GLSDB для знищення статичних або рухомих цілей у будь-який час і за будь-якої погоди.
На відміну від традиційної артилерії, яка слідує за параболічною дугою до своєї цілі, навігаційна система GLSDB дозволяє обходити перешкоди, такі як гори, чи відомі засоби протиповітряної оборони.
Важить бомба близько 115 кг і оснащена багатоцільовою проникаючою вибухово-осколковою боєголовкою та програмованим електронним підривником. GLSDB оснащений боєголовкою з наднизьким розрядом осколків, корпусом із вуглецевого волокна та вагою 57,6 кг, - пояснює спеціалізований сайт Army Recognition.
Агентство графічних новин Graphic News на своїй твіттер-сторінці пояснює, як виглядає, і якими є параметри нової зброї більшого радіуса дії, які можуть поставити союзники – США, Франція та Італія.
Раніше Росія попереджала Захід, що постачання зброї, яка б значно збільшила дальність української артилерії, Кремль вважатиме «небезпечною ескалацію» конфлікту.
Форум