Найвищий суд Великої Британії оголосив 15 березня, що український уряд має право відстоювати в суді рішення України не віддавати Росії 3 мільярди доларів США позичені 2013 року в часи президентства Віктора Януковича.
Верховний суд у Лондоні, оглянувши суперечку, яка триває понад 8 років на тлі війни Росії проти України, дійшов висновку, що британське судочинство може розглядати українські доводи про те, що домовленість про позику була Україні нав’язана.
Тепер на Росію лягає тягар доведення суду, що погрози в сторону України не вплинули на рішення України випустити єврооблігації...
Суддя Роберт Рід підкреслив, що Верховний суд розглядав українську апеляцію подану на рішення суду нижчої інстанції ще до нового вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 р.
«Успіх захисту України полягає в тому, чи зможе вона довести, що Росія погрожувала застосовувати силу, і чи були ті погрози причиною рішення України укладати ту домовленість», - зачитав у рішенні 15 березня 2023 р. суддя Роберт Рід.
Рішення британського Верховного суду проголошує, що питання щодо російських силових погроз «може бути визначене лише після суду».
Суддя Роберт Рід додав: «Якщо буде виявлено, що економічний тиск посилив вплив тих погроз застосування сили, то це зміцнить аргументи України».
Україна стверджує, що домовленість Путіна і Януковича про російську позику, яка загалом мала становити $15 мільярдів, була нав’язана під тиском російських погроз безпеці й територіальній цілісності України, а також застосованими тоді Москвою економічними важелями, включно з торговельними ембарго щодо України, щоб Київ був змушений відмовився від угоди про співпрацю й від процесу зближення з Європейським Союзом.
Адвокати російської сторони досі доводили, що Україна повинна повернути позичені російські гроші, і що міждержавні політичні суперечки не виправдовують боржника й не можуть навіть розглядатися в суді.
Українське міністерство фінансів схвально відгукнулося на рішення суду в Лондоні назвавши її «перемогою справедливості і права» і натякнуло, що Росії тепер буде потрібна «сміливість продовжувати висувати свої вимоги».
«Тепер на Росію лягає тягар доведення суду, що погрози в сторону України не вплинули на рішення України випустити єврооблігації, що в подальшому були використані Росією як один із інструментів зброї проти України», - сказано в заяві українського уряду.
Історія «Боргу Януковича»
2013 у листопаді тодішній президент України Віктор Янукович, відкинувши угоду про асоціацію з ЄС, заявив про домовленість з російським президентом Путіним щодо надання українському уряду позики від Москви на $15 мільярдів.
2013 в грудні український уряд, очолюваний Миколою Азаровим, випустив єврооблігації на суму $3 мільярди, які одразу ж повністю викупила Росія.
2014 в лютому Віктор Янукович втік до Росії на тлі антиурядових демонстрацій, а також дій Москви, що згодом вилилися в захоплення російськими військами українського Кримського півострова і в бойові дії в Донецькій та Луганській областях.
2015 у серпні Україна уклала угоду з міжнародними кредиторами про реструктуризацію зовнішніх боргів, але Росія відмовилася брати участь в тому процесі.
2016 в лютому Росія оголосила, що подала позов на Україну про стягнення заборгованості $3 млрд і штрафних відсотків.
2017 у березні Високий суд Англії та Уельсу задовольнив позов російської сторони про необхідність повернення Україною боргу, але наголосив право України на апеляцію.
2018 у вересні Апеляційний суд частково задовольнив апеляцію України проти рішення Високого суду, заявивши, що українська сторона повинна мати право відстоювати в суді неповернення боргу.
2018 у листопаді російська сторона подала оскарження рішення Апеляційного суду до Верховного суду Великої Британії.
2023 у березні Верховний суд оголосив, що Україна має право на судовий розгляд її тверджень, що «борг Януковича» не підлягає поверненню, бо він був Україні нав’язаний з погрозами і з тиском з боку Росії.
Форум