Спеціальні потреби

Росія, яка отримує сотні іранських дронів, планує їх виробляти - Білий дім 


Координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі під час брифінгу для преси, 6 червня 2023 року.
Координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі під час брифінгу для преси, 6 червня 2023 року.

В Білому домі повідомили, що Москва не лише отримала сотні іранських безпілотників, але й співпрацює з Іраном, щоб виробляти їх усередині Росії, що свідчить про поглиблення військового партнерства між двома країнами.

"У нас є інформація про те, що Росія отримує від Ірану матеріали, необхідні для будівництва заводу з виробництва БПЛА в Росії, — сказав речник Ради національної безпеки Джон Кірбі в заяві, надісланій Голосу Америки в четвер. - Цей завод може бути повністю запущений на початку наступного року".

Білий дім оприлюднив супутникові знімки запланованого розташування заводу з виробництва БПЛА (безпілотних літальних апаратів) в російській Спеціальній економічній зоні "Алабуга".

Росія: виробництво дронів за іранським проектом, ймовірно, відбуватиметься в Спеціальний економічній зоні "Алабуга"
Росія: виробництво дронів за іранським проектом, ймовірно, відбуватиметься в Спеціальний економічній зоні "Алабуга"

Кірбі сказав, що наразі безпілотники будуються в Ірані, доставляються через Каспійське море з Амірабада, Іран, до Махачкали, Росія, а потім використовуються російськими військами проти України.

Маршрут доставки іранських дронів до Росії
Маршрут доставки іранських дронів до Росії

У п’ятницю адміністрація Байдена видала нове роз'яснення, щоб допомогти компаніям та урядам інших країн "краще зрозуміти ризики, пов’язані з іранською програмою БПЛА та незаконною практикою, яку Іран використовує для закупівлі компонентів для неї".

"Це допоможе урядам і підприємствам вжити заходів, щоб вони випадково не сприяли іранській програмі БПЛА", — додав Кірбі.

Останніми тижнями Росія все частіше використовує безпілотники для бомбардування українських міст і об’єктів. Вони є "складною ціллю", сказав Голосу Америки в п’ятницю речник ВПС України Юрій Ігнат. Він відзначив, що Україна має обмежені ресурси протиповітряної оборони.

"Ціль малопомітна, малошвидкісна ... Шахеди пускають на гранично низьких висотах ... вони використовують русла річок, ландшафт місцевості, щоб летіти якомога нижче і бути малопомітними. Таким чином вони можуть зникати з радарів", - каже він.

Ігнат зазначив, що Москва направляє безпілотники в різні регіони України, а "українське ППО сьогодні зосереджене саме на обороні великих міст, об'єктів критичної інфраструктури, атомних електростанцій, складів..", сказав він.

Завершення дії JCPOA

Теперішній звіт уряду США оприлюднено в рамках регулярних повідомлень розвідки про війну Росії в Україні та заходів з подальшої ізоляції Москви та її прихильників.

Час збігається з дією кінцевих положень про припинення дії ядерної угоди з Іраном 2015 року, яка офіційно відома як Спільний всеосяжний план дій (JCPOA), який наклав міжнародні обмеження на іранську зброю.

Багато кінцевих положень JCPOA більше не діють після того, як президент Дональд Трамп вивів Сполучені Штати з угоди в травні 2018 року та відновив санкції. Натомість Іран порушив свої зобов’язання за угодою і почав збагачувати уран до вищих рівнів, починаючи з липня 2019 року.

Головний переговірник Ірану Аббас Аракчі та Генеральний секретар Європейського зовнішньополітичного відомства Хельга Шмід на засіданні комісії з JCPOA у Відні, 2019 рік
Головний переговірник Ірану Аббас Аракчі та Генеральний секретар Європейського зовнішньополітичного відомства Хельга Шмід на засіданні комісії з JCPOA у Відні, 2019 рік

Інші підписанти — Іран, Європейський Союз, Росія та Китай — офіційно не скасували дію JCPOA, тому кінцеві положення мають юридичну вагу.

У жовтні 2023 року заборона JCPOA на імпорт і експорт Іраном технологій, пов’язаних з ракетами, офіційно припиниться, включно з ракетами та безпілотниками з радіусом дії 300 кілометрів (186 миль) або більше.

Іншими словами, через кілька місяців торгівля іранськими ракетами та безпілотниками стане законною.

США та партнери хочуть попередити бізнес у всьому світі про ірансько-російську співпрацю щодо безпілотників та руйнівний вплив безпілотників на війну в Україні, сказав Алекс Ватанка, директор програми Ірану в Інституті Близького Сходу. Мета полягає в тому, щоб припинити виробництво безпілотників, яке залежить від компонентів, доступних на світових ринках.

"США явно хочуть привернути увагу компаній до превентивного кроку та висвітлити репутаційні ризики", — сказав він Голосу Америки.

Хоча адміністрація може спробувати перервати канал поставок безпілотників, Ватанка скептично ставиться до того, що політичний тиск Заходу змусить іранських лідерів переглянути свою військову співпрацю з Москвою.

"Тегеран фактично вирішив зробити ставку на Росію, — сказав він. - Розрахунок такий же простий, як і цинічний: підтримуючи Росію сьогодні в Україні, Іран може сподіватися, що Москва підтримає Іран у його конфлікті зі США".

Обопільна підтримка

Закуповуючи іранські безпілотники, головним чином Shahed-136, Росія забезпечила Ірану "безпрецедентну оборонну співпрацю, зокрема щодо ракет, електроніки та протиповітряної оборони", сказав Кірбі, додавши, що Тегеран прагне закупити російської військової техніки на мільярди доларів, в тому числі ударних гелікоптерів, радарів, навчально-бойових літаків ЯК-130.

Раніше цього року Іран оголосив про завершення угоди з купівлі російських винищувачів Су-35.

"Це повномасштабне оборонне партнерство, яке шкодить Україні, сусідам Ірану та міжнародному співтовариству", — сказав Кірбі, додавши, що адміністрація працює з союзниками та партнерами, щоб притягнути Москву та Тегеран до відповідальності, в тому числі через існуючі та додаткові санкції та експортні обмеження.

Співпраця між Тегераном і Москвою, швидше за все, продовжиться, сказав Майкл О’Хенлон, старший науковий співробітник і директор із дослідження зовнішньої політики Інституту Брукінгса.

За його словами, США повинні пам’ятати про те, що Москва заручиться підтримкою інших партнерів, зокрема Пекіна.

"Ми повинні бути обережними, щоб не демонізувати Китай, — сказав він Голосу Америки. - Що стосується конфлікту в Україні зокрема, а також поточної геополітики в цілому, ми зближуємо Пекін і Москву за принципом: ворог мого ворога — мій друг".

Безпілотники Shahed, які часто називають дронами-самогубцями або камікадзе, мають радіус дії близько 2000 кілометрів. Наповнені вибухівкою, вони можуть бути спрямовані на цілі та вибухнути під час удару.

Їх також можна запускати роєм, коли кілька з них запускають одночасно .

У п'ятницю російські військові помилково ідентифікували один зі своїх безпілотників як український і збили його.

До роботи над статтею долучилась Мирослава Гонгадзе.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG