Метою нічних російських обстрілів по Україні було повністю зруйнувати енергосистему і домогтися повного блекауту, вважає директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
Росіянам цього не вдалось зробити через неточність ударів та добрий захист з українського боку, розповів фахівець в ефірі програми “Брифінг” Української Служби Голосу Америки.
Експерт наголосив, що така атака мала бути ретельно підготовлена.
“З того, як ця атака побудована, хочу вас запевнити, що ця атака не є якимось емоційним хвилинним рішенням. Цю атаку готували місяцями.. Якщо накласти перелік атакованих та вражених об’єктів на енергетичну мапу, то ви чітко бачите сценарій, який планувався. Сценарій потужний і простий – вони хотіли розвалити українську енергосистему на шматки і домогтися повного блекауту, домогтися повної каскадної аварії. Це їм не вдалось зробити завдяки тому, що Україн добре готувалась і завдяки тому, що їхні засоби враження не були достатньо точними”, – розповів Олександр Харченко.
Експерт наголосив, що російським силам не вдалося досягнути каскадної аварії, "їм не вдалося досягнути результату, якого вони хотіли домогтись”.
Вночі на 22 березня внаслідок ракетної атаки була пошкоджена Дніпровська гідроелектростанція. Соцмережами поширилось відео палаючої станції.
На думку Харченка, це відео свідчить про те, що російські ракети не потрапили в ціль. На його думку, їхньою метою було зруйнувати електротехнічне обладнання станції.
“Це відео, яке розійшлося по соцмедіа, із греблею ДніпроГЕС – це промах. Однозначно ракета потрапила не туди, коли вона цілилась. Ціллю було електротехнічне обладнання, яке знаходиться з іншого боку греблі, десь на відстані 80-100 метрів від того, куди влучила ракета. Отже, через сукупність промахів і захисту, який був підготовлений і українськими енергетиками, і ППО, результати цієї атаки дуже далекі від того, що планували російські терористи”, – розповів експерт з питань енергетики.
Харченко віддав належне українським енергетикам та рятувальним службам за захист та оперативне відновлення енергопостачання. За його словами, якби схожі атаки відбулись в Німеччині чи Британії, ці країни тижнями б відновлювали енергопостачання.
“Українська енергосистема готова настільки, наскільки вона може бути готова. Повірте, якби така атака відбулась на енергосистеми Німеччини чи Британії, ці країни на кілька днів чи тижнів пішли б у блекаут і довго б відновлювалась. Завдяки досвіду, завдяки нашим завданням, які були виконані в міжсезоння, завдяки підготовці техніки, обладнання і людей, ми готові, наскільки. Дати 100% гарантії і передбачити, що буде далі, ніхто не здатен. Але я абсолютно певен, що українська енергосистема є найбільш міцною в світі і готова до будь-яких викликів з того, що в світі сьогодні існує в принципі”, – сказав директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
Експерт також прокоментував повідомлення британської газети Financial Times, що США нібито просили Україну не завдавати ударів по енергетичних об’єктах в Росії. Він вважає цю інформацію неправдивою і такою, що вигідна Росії.
Дивіться також: