Російське державне інформаційне агентство "РИА Новости" повідомило, що Папа Франциск привітав Володимира Путіна з "перемогою на президентських виборах".
Агентство цитує Леоніда Севастьянова, голову Всесвітнього союзу старообрядців, громади російських православних християн, які дотримуються літургії та обрядів, що існували до реформи XVII століття, яку вони вважають розколом.
"РИА Новости" цитують слова Севастьянова:
"Папа Римський вітає Володимира Путіна з обранням президентом Російської Федерації. Папа Франциск розглядає Ватикан як міжнародну платформу, яка могла б замінити деякі функції ООН".
Це неправда.
Відповідаючи на запит Polygraph.Info, пресслужба Святого Престолу в електронному листі повідомила, що "жодних повідомлень не надсилалося".
"РИА Новости" відкликало власне повідомлення у месенджері Telegram.
Однак агентство на момент написання цієї статті не видалило неправдиві новини зі свого головного вебсайту та не додало виправлення.
Повідомляється, що Папа Франциск підтримує особисту дружбу з Севастьяновим.
Папа Римський використовує лідера старообрядців для передачі своїх послань до Кремля, повідомив виданню New Voice of Ukraine посол України у Ватикані Андрій Юраш у квітні 2023 року.
У червні 2022 року паризьке видання Intelligence Online повідомило, що Севастьянов керує "каналом зв’язку" між Папою Римським і Кремлем, заявивши, що він "має хороші зв’язки в Москві".
Ця оцінка виглядає точною, оскільки російські державні ЗМІ регулярно цитують Севастьянова, який виступає від імені понтифіка, в основному цитуючи його заяви та думки, які підтримують Володимира Путіна та виправдовують вторгнення Росії в Україну.
"РИА Новости" повідомляє, що Папа Римський привітав Путіна, про що повідомили і західні ЗМІ, такі як The Daily Beast та впливові акаунти в соціальних мережах.
Варто звернути увагу на різноманітні події довкола виборів у Росії 2024 року, включаючи смерть російського опозиціонера Олексія Навального та акції протесту "полудень проти Путіна", які пройшли на виборчих дільницях.
Чимало західних чиновників засудили дії Путіна щодо придушення опозиції та оголосили його правління автократією.
"Ці російські вибори яскраво підкреслюють глибину репресій режиму президента Путіна, який прагне змусити замовкнути будь-яку опозицію його незаконній війні, — заявив міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон. — Путін усуває своїх політичних опонентів, контролює ЗМІ, а потім коронує себе переможцем. Це не демократія".
Росія організувала голосування на окупованих територіях України за допомогою призначених Кремлем чиновників. Згідно з даними проєкту журналістських розслідувань IStories, на цих територіях зареєстровано 4,5 мільйона виборців, хоча там проживає лише близько 2,5 мільйона дорослих.
Крім того, Центрвиборчком Росії не повідомив, скільки людей проголосувало на кожній з окремих дільниць і виборчих комісій на окупованих територіях.
Газета The Washington Post інформує, що українців на окупованих Росією територіях "примушували голосувати на виборах президента Росії під наглядом озброєних до зубів солдатів у масках", які супроводжували членів виборчих комісій, коли вони ходили "від будинку до будинку, стукаючи в двері", щоб домогтися голосування.
Російські державні засоби масової інформації також використали "ляп" Папи з "білим прапором", щоб поширювати російські наративи про війну в Україні.
У середині лютого швейцарська телерадіокомпанія RSI процитувала слова Папи про війну в Україні: «Я думаю, що найсильніший той, хто дивиться на ситуацію, думає про людей і має мужність білого прапора, ведучи переговори…”
Заява Папи Римського викликала обурення в Україні, де її сприйняли як заклик до України підкоритися Росії. Багато авторитетних світових діячів критикували Папу, заявляючи, що Росія-агресор може будь-коли припинити війну.
Після такого шквалу обурень Ватикан відмовився від коментаря Папи. Державний секретар Ватикану кардинал П’єтро Паролін наполягав, що припинення агресії Росії проти України є головною умовою переговорів про припинення війни. Речник Ватикану Маттео Бруні сказав, що Папа використав термін "білий прапор" у відповідь на попередні слова інтерв’юера.
Москва вхопилася за помилку Папи, щоб легітимізувати свої неправдиві наративи, заперечуючи роль Росії як агресора у війні та наполягаючи, що її метою є сприяння миру.
"Ви знаєте, Путін теж неодноразово говорив про нашу готовність і відкритість вирішувати наші проблеми шляхом переговорів, і це є найкращим варіантом", – сказав прессекретар Кремля Дмитро Пєсков.
Він додав, що "на жаль, слова Папи та численні заяви інших сторін, у тому числі й нас, останнім часом натикаються на стіну неприйняття київським режимом".
Посол Росії при Святому Престолі Іван Солтановський підтримав слова Пєскова.
"Зі свого боку ми вітаємо будь-які ініціативи, які могли б наблизити досягнення міцного та тривалого миру в Україні, особливо, коли вони виходять від таких авторитетних лідерів, як Франциск".
У дописі на платформі X Антон Геращенко, колишній радник міністра внутрішніх справ України зазначив, що "помилка Папи, на жаль, зіграла в давніх російських наративах".
У той час як Росія стверджує, що готова до переговорів і підтримує пропозицію Папи, вона продовжує завдавати військових ударів по Україні та намагається дискредитувати будь-які західні та українські мирні ініціативи.
Фактично, через кілька днів після коментарів Папи Римського, Росія оголосила, що не братиме участі в українському мирному саміті, запланованому Швейцарією. Так само російське державне ЗМІ RT і колишній прем’єр-міністр та президент Росії Дмитро Медведєв назвали мирні зусилля Заходу "нерозумними" і "нереалістичними".