Спеціальні потреби

Німеччина: Росія "дуже вірогідно" стоїть за перебоями з GPS у Балтії


Ілюстративне фото. Аеропорт Риги, 21 липня 2022. REUTERS/Ints Kalnins
Ілюстративне фото. Аеропорт Риги, 21 липня 2022. REUTERS/Ints Kalnins

Росія, найімовірніше, стоїть за серією збоїв у GPS-навігації в Балтійському регіоні. Про це заявляє Міністерство оборони Німеччини. Ймовірним місцем розташування джерела проблем із супутниковою навігацією є Калінінградський анклав.

"Стійкі збої в глобальній навігаційній супутниковій системі, ймовірно, мають російське походження і ґрунтуються на збоях в електромагнітному спектрі, в тому числі в Калінінградській області", - сказав Reuters речник німецького відомства.

Минулого місяця джерело Reuters повідомило, що, ймовірно, Росія заглушила супутниковий сигнал літака британського міністра оборони Гранта Шаппса, коли той пролітав поблизу Калінінграда.

Нагадаємо, Калінінградська область - це анклав, який раніше був частиною Німеччини і перейшов СРСР після Другої світової. Калінінград має для Росії стратегічне значення, адже там базуються найбільша військово-морська база російського флоту, а також комплекси "Іскандер" з ядерним боєзарядом, пише BBC.

Раніше Голос Америки повідомляв, що радіоелектронна боротьба в Україні та на Близькому Сході може загрожувати безпеці авіаперельотів далеко за межами зони бойових дій.

Літаки втрачали супутникові сигнали, рейси перенаправлялись, а пілоти отримували неправдиві звіти про місце перебування або хибні попередження про те, що вони летіли близько до землі.

Цивільна авіація зазвичай може безпечно оперувати і без супутникових сигналів, але GPS є невіддільною частиною безпечної та ефективної навігації, адже надає детальну інформацію про місце перебування.

Експерти погоджуються, що спершу СРСР, а тепер і Росія традиційно інвестують ресурси у розвиток своїх можливостей радіоелектронної боротьби. Тому на лінії фронту в Україні російські РЕБи часто успішно збивають з курсу не лише дрони, але й західну високотехнологічну зброю. Більшість зброї, яку використовують Сили оборони України, керуються GPS-сигналом, який уразливий до глушіння чи створення хибних сигналів.

Ці перепони часто виходять далеко за межі зон збройних конфліктів в Україні та на Близькому Сході, й серед найбільш уразливих до цього регіонів: Чорне море, зона від Туреччини до Азербайджану, Середземне море, Балтія біля Польщі та Латвії й Арктика неподалік Фінляндії та Норвегії.

GPS (Global Positioning System) - супутникова радіонавігаційна система належить уряду США, але вона безплатно доступна для будь-якого апарату із вбудованим приймачем сигналу GPS, при цьому для деяких країн існують обмеження.

Окрім цієї системи, у світі зараз працює також російська ГЛОНАСС, китайська BeiDou та європейська Galileo. Лише ГЛОНАСС має покриття, відносно співмірне із GPS. Galileo має найвищий рівень захисту сигналу, але все одно технологія не є повністю захищеною від фальшування.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG