Спеціальні потреби

“Змусити Росію до миру” - надія Зеленського на Саміт миру у червні в Швейцарії


Швейцарія оголосила, що прийматиме міжнародну мирну конференцію щодо України після переговорів президента Володимира Зеленського з президенткою Швейцарії Віолою Амгерд у січні 2024 р.
Швейцарія оголосила, що прийматиме міжнародну мирну конференцію щодо України після переговорів президента Володимира Зеленського з президенткою Швейцарії Віолою Амгерд у січні 2024 р.

Президент Володимир Зеленський каже про активні приготування до Саміту миру, міжнародної мирної конференції у середині червня в Швейцарії, де Україна сподівається застосування важелів дипломатичного тиску на Росію.

“Світова більшість повинна примусити Росію до миру та може це зробити. Саме в червні може початися шлях до справедливого миру”, - заявив 28 квітня Зеленський.

Швейцарський уряд підтвердив, що запрошує понад 100 країн на “конференцію миру високого рівня" 15-16 червня на гірському курорті Бюрґеншток біля міста Люцерн.

Президентка Швейцарії Віола Амгерд зауважувала, що червнева конференція навряд чи негайно зупинить російську війну в Україні, але висловила надію на початок міжнародного дипломатичного процесу.

“Ми не підпишемо мирний план на цій конференції. Ми міркуємо, що буде друга конференція, але на цій ми хочемо розпочати процес”, - сказала Віола Амгерд журналістам у квітні.

Участь G7 і питання щодо Китаю

В середині червня у Європі має перебувати президент США Джо Байден, а також керівники Канади і Японії для зустрічі з європейськими партнерами в Групі 7 в Італії, звідки вони могли б переміститися до сусідньої Швейцарії.

Офіційні представники у Вашингтоні та інших західних столицях неодноразово підкреслювали, що підтримують дипломатичну ініціативу України.

Одним з відкритих питань залишається те, чи братиме участь у червневій конференції в Китай, який заявляє про необхідність переговорів, але також наголошував на потребі участі Росії.

Україна заявляла про надії на роль Китаю у припиненні російської агресії, але представник Пекіна досі брав участь лише в одній з чотирьох підготовчих зустрічей.

Наради на рівні радників глав держав та урядів з питань безпеки почалися з зібрання у Данії у червні 2023 року, де брали участь 15 країн.

В другій зустрічі у Саудівській Аравії у серпні 2023 року брали участь 43 країни включно з Китаєм.

Третя зустріч на Мальті у жовтні 2023 року зібрала представників 65 країн.

На четвертій у Давосі в січні 2024 були представлені 83 уряди.

Росія не запрошена і не хоче

Чільні представники Москви неодноразово заявляли, що Росія не збирається шанувати кордони України і не погодиться на вимоги виведення російських військ з української території.

Російський президент Владімір Путін відкинув швейцарський саміт, наголосивши, що Росію на зустріч не запрошували, і заявив, що Москва “не погодиться на жодні схеми, не пов'язані з реальністю”.

Міністр закордонних справ Росії Серґей Лавров вимагав, щоб переговори враховували "інтереси" Москви.

Лавров чітко заявляв про наміри Росії загарбувати українські території: “Ми захищаємо нашу правду, інтереси наших людей на територіях, які були засновані нашими предками, які жили там сторіччями".

Москва відкидає так званий мирний план Зеленського з 10 пунктів, які передбачають припинення бойових дій і, зрештою, виведення російських військ з України.

Президент Володимир Зеленський стверджував, що Росія хоче зірвати “перший глобальний саміт миру”.

На зустрічі з українськими дипломатами 24 квітня він говорив про існування “конкретного” російського плану, але не подав подробиць.

«У нас є точна інформація від розвідки, конкретні дані про те, що Росія не просто хоче зірвати Саміт миру, а й має конкретний план: як це зробити, як зменшити участь країн, як діяти, щоб миру не було ще довше… І ми разом повинні цьому протидіяти – повинні працювати в єдності заради справедливого миру», – сказав він.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG