Спеціальні потреби

У Каліфорнії розробляють інноваційну психотерапію, яка може допомогти українцям побороти травму від війни


Допомогти українцям подолати ПТСР за допомогою віртуальної реальності - над проєктом нової психотерапії вже кілька років працює клінічний психолог - експериментатор доктор Скіп Різзо в інституті креативних технологій Університету Південної Каліфорнії у Лос-Анджелесі.

"Якщо ми зможемо використовувати віртуальну реальність, щоб через симуляцію викликати у людей спогади, які допоможуть їм повернутися назад і поговорити про ті виклики, з якими вони зіткнулися, тоді ми могли б мати інструмент, який може посилити вже заснований на доказах підхід," – розповідає Скіп Різзо.

Доктор Скіп Різзо досліджує інноваційну експозиційну VR терапію. Метод експозиції не новий у світі психотерапії. За численними дослідженнями, це одна найефективніших терапій для ПТСР.

"Вона заснована на ранній поведінковій терапії та традиційно, коли пацієнт закриває очі та розповідає про свій досвід травми, і робить це багаторазово під керівництвом терапевта. Мета терапевта тут полягає в тому, щоб допомогти пацієнту зіткнутися та переоцінити важкі емоційні спогади", - розповів психолог.

У 1997 році до експозиційної терапії вперше додають елемент віртуальної реальності. Тоді з'явився сценарій "Віртуальний В'єтнам". Поєднання віртуальної реальності та експозиційної терапії заінтригувало Скіпа Різзо ще у 1995, а через 10 років він створив “Віртуальний Ірак”.

Віртуальний Ірак
Віртуальний Ірак

Поле бою, на якому американські ветерани переживали Ірак вдруге. “Віртуальний Ірак” виявився успішним у лікуванні понад 70% людей з посттравматичним стресовим розладом, і тепер ця терапія використовується у понад 200 шпиталях, що працюють з ветеранами

"Спочатку багато хто думає: "О, я пограю у відеогру та вилікую свій посттравматичний стресовий розлад", але вони скоро дізнаються, що, хоча ми використовуємо ігрові технології для створення світів, це не гра. Йдеться про те, щоб допомогти комусь зіткнутися з дуже складними життєвими переживаннями, але в спосіб, який можна систематично контролювати, щоб їм не довелося відразу пірнати в глибину," - каже доктор Скіп Різзо.

Про початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року Скіп Різзо, як і багато американців, дізнався через новини. Тоді Скіп разом з українською групою психологів вирішили створити сценарії для українців, які б симулювали травматичні ситуації в українсько-російській війні.

Він показує перші чернетки віртуальної реальності, сценарій імітує події, які відбувались на початку війни у Гостомелі. Навіть на чернетці цей світ виглядає надто реальним. Щоб подолати травму, людині потрібно буде пройти принаймні 10 занурень в цю реальність.

Один із українських сценаріїв для цивільних
Один із українських сценаріїв для цивільних

Сценарії розробляють українські колеги Скіпа, а координувала їх директорка Українського інституту психологічної освіти та консультування, професорка Ольга Запорожець.

"Ми спочатку створили таку робочу групу з психологів нашого центру в Києві, які надавали допомогу декілька років і були дуже активні саме з початком широкомасштабного вторгнення. І я в них багато разів запитувала, які ситуації ви найбільше берете в терапію, пропрацювати які є найбільш травмуючим досвідом. І ми склали список. Він був, скажімо, на п'ятнадцять-двадцять різних ситуацій," – розповіла Ольга Запорожець.

Ситуації не мають цілковито відображати реальність, а радше описують колективний досвід.

"Ось і коли хтось стає трьохсотим, двохсотим – це одна з таких ситуацій, яка травмує, певно, найбільше. Ну, і коли страшно, коли дрони над головою літають і немає куди ховатися. Такі ситуації травмуючі. Для цивільних людей – це евакуація тривоги. Для декого це потяг, коли вони евакуйовувались," - зазначила професорка.

Скіп Різзо на прикладі сценаріїв Іраку та Афганістану показує, як буде виглядати уже закінчений український сценарій: пацієнт під час занурення має одночасно розповідати, що з ним відбувалось, що він бачив, і що він чув. Тим часом психотерапевт у реальному часі може змінювати пору дня, звук, ситуацію.

Скіп Різзо
Скіп Різзо

Проєктом зацікавилось і міністерство ветеранів України, адже вважають що ігровий елемент терапії може привабити ветеранів, особливо молодих, яких стає все більше.

"В Україні, на жаль, немає розвиненої культури ходити до психолога, звертатися за допомогою до психолога. Звичайно, що за останніх два роки повномасштабного вторгнення все більше людей звертається за допомогою, більше з'явилося кваліфікованих психотерапевтів, які здатні працювати з таким напрямком. Але все одно залишається категорія людей, яким важко туди піти. Вони бояться, в них лишається стигма," – розповіла Голосу Америки Оксана Сивак, заступниця міністра ветеранів України з питань європейської інтеграції.

За ініціативою Скіпа університет безоплатно передав код до програми українським розробникам, які розробили уже 3 сценарії. Та в процесі, каже науковець, виникли труднощі - на подальшу розробку не вдається зібрати коштів.

"Наразі ми відкрили сайт пожертвувань у Сполучених Штатах, і нам вдалося зібрати близько 11 000 доларів. Я вважаю, що нам знадобиться приблизно 400 тисяч, щоб мати справді відточену та відшліфовану систему, актуальну для українського населення. Я думав, що ми отримаємо більше пожертвувань," – каже Скіп Різзо.

Попри брак фінансування, Скіп та його українські колеги не зупиняються. 3 віртуальних світи уже зараз випробовують на собі українські психологи разом з асистентами та Скіпом Різзо. Через місяць-два вони сподіваються вже лікувати українських пацієнтів.

Дивіться також:

Форум

Розсилка

Відео - найголовніше

Україна та Європа у 2025 році: які очікування.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:14 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG