Спеціальні потреби

Україна хоче представницького Саміту миру, а Росія натякає на перемир’я


Український президент Володимир Зеленський з президенткою Швейцарії Віолою Амгерд, яка погодилася організувати Саміт миру.
Український президент Володимир Зеленський з президенткою Швейцарії Віолою Амгерд, яка погодилася організувати Саміт миру.

Україна наголошує на важливості якнайширшого міжнародного представництва на так званому Глобальному саміті миру у Швейцарії 15-16 червня, в той час, як Росія з однодумцями намагається применшити ту першу міжнародну мирну конференцію високого рівня для припинення російсько-української війни.

Швейцарські та українські представники кажуть, що запрошення на зустріч на гірському курорті Бюрґеншток надіслані у понад сто країн, і що представники "десятків" держав та урядів "з усіх континентів" вже підтвердили участь.

Президент Володимир Зеленський вказує на потребу якомога більшого міжнародного представництва для узгодження плану досягнення, як він підкреслює, “справедливого миру” для України.

Росію на зібрання у Швейцарії не запросили, пояснюючи це тим, що Москва має бути долучена до процесу на наступних етапах.

Досі Росія виявляла готовність лише до переговорів, які закріплювали б російську окупацію українських територій і фактичне обмеження суверенітету України.

24 травня агенція Reuters повідомила з посиланням на неназвані російські джерела, що президент Владімір Путін буцімто готовий до переговорів “про перемир’я, яке визнавало б теперішню фронтову смугу”.

Але Україна наполягає на кроках до тривкого миру з виведенням російських військ і дотриманням Статуту ООН з пошануванням суверенітету й територіальної цілісності.

“Коли ми побачимо, наприклад, 60, 80, 100 країн, які вірять, що це справедливий план, тоді ми побачимо, чи хоче Росія припинити війну”, - сказав український президент газеті New York Times в інтерв’ю надрукованому 21 травня.

Саміту миру у Швейцарії 15-16 червня передуватиме саміт керівників країн G7 в сусідній Італії 13-15 червня і очікується, що лідери сімки зможуть бути на обох подіях.

США ще не підтвердили плани президента Джо Байдена на тлі припущень, що його подорож може залежати від подій пов’язаних з американською виборчою кампанією.

Суперечливі сигнали від BRICS

З Києва неодноразово лунали застереження про російську протидію міжнародному мирному саміту.

Зеленський сказав на зібранні послів в Україні у квітні: “У нас є точна інформація від розвідки – конкретні дані, – що Росія не просто хоче зірвати Саміт миру, але й має конкретний план, як це зробити, як зменшити участь країн, як діяти, щоб миру не було ще довше”.

Під питанням залишається представництво на червневій конференції близької до Росії групи країн BRICS (Бразилії, Росії, Індії, Китаю і Південноафриканської Республіки).

Новинна агенція Bloomberg повідомляє, що Росія тисне на країни в Азії, Африці та Південній Америці, щоб їхні представники не їхали на зустріч у Швейцарії.

“Президент Владімір Путін, міністр закордонних справ Серґей Лавров та інші посадовці зустрічалися з посадовцями і телефонували в десятках країн, від Індії до маленьких Коморських островів, щоб, як пише Bloomberg, посилаючись на дипломатичний документ, "відохотити їх від участі у швейцарській конференції".

Згідно з тим документом Москва хоче, щоб на зустрічі 10-11 червня міністрів закордонних справ країн BRICS (Бразилії, Росії, Індії, Китаю і Південноафриканської Республіки) була офіційно узгоджена їхня відмова від участі в організовуваній Україною зустрічі.

Китай та деякі інші країни ще не підтвердили свою участь чи неучасть в зібранні, але вже оголосили, що вважають потрібними переговори з Росією.

23 травня китайський міністр закордонних справ Ван Ї та спеціальний радник президента Бразилії Селсо Аморім підписали заяву, в якій сказано, що вони підтримують мирну конференцію “у відповідний час, і яку визнавали б і Росія, і Україна, з рівною участю всіх сторін і справедливим обговоренням усіх мирних планів”.

Агенція Reuters повідомляє, що в документі Китай і Бразилія закликають до “деескалації становища” і вимагають відкидання можливості застосування зброї масового знищення особливо ядерної, хімічної чи біологічної”.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG