Спеціальні потреби

Експлейнер: Чого очікувати від саміту Групи семи в Італії, зокрема Україні


Кастелло Федерічіано, місце, де 13 червня запланована перша вечеря саміту G7, у Бріндізі, Італія, 11 червня 2024 року, Reuters.
Кастелло Федерічіано, місце, де 13 червня запланована перша вечеря саміту G7, у Бріндізі, Італія, 11 червня 2024 року, Reuters.

Італія цього року приймає щорічний саміт лідерів найбільших демократій світу - Групи семи (G7), який має пройти з 13 по 15 червня. Президент України Володимир Зеленський запрошений на подію як гість. Серед питань порядку денного на саміті - ситуація в Україні та як можна використати доходи від заморожених російських активів для підтримки України в час війни.

ДЕ ПРОХОДИТЬ САМІТ?

Зустріч відбудеться у розкішному італійському готелі Borgo Egnazia, що в південному регіоні Апулія біля узбережжя Адріатичного моря. Готель побудований у стилі традиційного італійського села, ресторан у ньому відзначений зіркою якості Мішлен.

Місцеві ЗМІ називають це місце "відокремлений оазис", він далеко від громадськості, ЗМІ та будь-яких потенційних протестувальників. В районі цієї місцевості є два міжнародні аеропорти та станція швидкісного поїзда.

Медіацентр, де поселять журналістів, розташований у місті Барі, близько 80 км від проведення саміту.

У перший вечір лідери "Групи семи" відвідають вечерю на їхню честь у сусідньому місті Бріндізі.

ХТО ВІЗЬМЕ УЧАСТЬ?

До "Групи семи" входять країни із найбільшими економіками світу - США, Японія, Канада, Німеччина, Франція, Італія та Великобританія. Європейський Союз бере участь у всіх дискусіях і представлений президентами Європейської ради та Європейської комісії.

Країна, яка приймає саміт, традиційно запрошує гостей з інших країн, щоб приєднатися до деяких сесій саміту.

Цього року Італія відкрила двері і вітатиме на подіях Папу Римського Франциска, короля Йорданії, а також лідерів України, Індії, Бразилії, Аргентини, Туреччини, Саудівської Аравії, Об'єднаних Арабських Еміратів, Кенії, Алжиру та Мавританії, яка є головою Африканського Союзу.

Крім того, будуть присутні Генеральний секретар ООН та глави Світового банку, МВФ, Африканського банку розвитку та Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

Прем'єр-міністрка Італії Джорджія Мелоні, яка зміцнила свої позиції після нещодавніх виборів до Європарламенту, заявила: "Я пишаюся тим, що ця країна представляє себе на G7 і в Європі як найсильніший уряд з усіх. Це те, чого ніколи не було в минулому, і що відбувається зараз. Це задоволення і також велика відповідальність".

ЩО НА ПОРЯДКУ ДЕННОМУ?

Саміт має розпочатися об 11:00 ранку у четвер з дискусії про Африку, зміну клімату та економічний розвиток. Потім розмова перейде на тему Близького Сходу, після чого почнуться дві сесії, присвячені Україні.

Перша з них - за участі президента України Володимира Зеленського.

Другий день саміту включає сесії з питань імміграції, Індо-Тихоокеанського регіону та економічної безпеки. Цього ж дня Папа Римський Франциск говоритиме про штучний інтелект і відбудуться бесіди з партнерами про Середземномор'я, енергетику та Африку.

НА ЩО СЛІД ЗВЕРНУТИ УВАГУ?

Велика увага на саміті буде приділена тому, чи зможуть лідери G7 нарешті досягти згоди щодо того, як використовувати прибутки, отримані від заморожених на Заході російських активів, щоб використати їх для підтримки України.

Перші 1,5 євро доходів від знерухомлених російських активів Україна зможе отримати вже в липні, про це 11 червня заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. ​А цього місяця 1,9 млрд євро надійдуть із Фонду допомоги Україні.

За повідомленням Білого дому, на саміті "Групи семи" президент США Джо Байден матиме зустріч із президентом України Володимиром Зеленським.

"Під час трохи більше, ніж тижня, президент [Байден] матиме дві суттєві зустрічі з президентом Зеленським", – заявляв 4 червня Джейк Салліван, радник президента США із нацбезпеки, маючи на увазі зустріч президентів у Нормандії під час церемонії відзначення Дня Д та в рамках саміту "Групи семи" в Італії.

Як повідомляє Reuters із посиланням на офіційні джерела у США, наступного тижня G7 надішле жорстке попередження невеликим китайським банкам, щоб вони припинили допомагати Росії обходити західні санкції.

Джерела у Вашингтоні повідомили, що США готові оголосити про значні нові санкції проти фінансових установ і не-банків, які є частиною "технологічних і товарних каналів", що забезпечують російську армію. Наразі не зрозуміло, чи решта країн G7 слідуватиме жорсткій лінії США.

Питання Китаю, як очікується, детально обговорюватиметься. Лідери, ймовірно, виступлять із заявою, в якій висловлять занепокоєння з приводу надлишкових промислових потужностей Китаю, а також розглянуть можливість введення додаткових заходів для створення рівних умов з сильно субсидованими китайськими компаніями.

КОЛИ ЗАКІНЧУЄТЬСЯ САМІТ?

Офіційно саміт триватиме до 15 червня, але президент США Джо Байден вилітає в ніч на 14 червня, і єдиним офіційним пунктом на суботу наразі є заключна пресконференція прем'єр-міністерки Італії Джорджії Мелоні, а також низка двосторонніх зустрічей для лідерів, які залишаться в Borgo Egnazia до офіційного закриття.

Дивіться також:

Вибори до Європарламенту: Все, що потрібно знати. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:14:23 0:00
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG