Спеціальні потреби

Україна отримала ще один Patriot, але план з виробництва ракет для ППО відкладено


Ахрівне фото. Спільні польсько-американські навчання із залученням системи Patriot, 21 березня 2015. AP Photo/Czarek Sokolowski
Ахрівне фото. Спільні польсько-американські навчання із залученням системи Patriot, 21 березня 2015. AP Photo/Czarek Sokolowski

Американський план із виробництва у Японії ракет для систем протиповітряної оборони України відкладається через брак критично важливих компонентів виробництва компанії Boeing. Про це повідомляє Reuters.

Йдеться про системи самонаведення у ракетах Patriot - PAC-3 MSE, які спрямовують їх на останніх етапах польоту. Торік Boeing почав розширювати свою фабрику з випуску цих компонентів у Сполучених Штатах, щоб збільшити виробництво на 30%, але додаткові лінії не працюватимуть до 2027 року. Компанія не повідомляє, скільки таких перехоплювачів може чи планує випускати, однак заявила, що з конвеєра зійшов п'ятитисячний такий компонент.

При цьому головний підрядник Boeing з виробництва PAC-3, компанія Lockheed Martin, заявила, що до 2027 року збільшить виробництво у США ракет для Patriot з 500 до 650 штук. Кожна коштує приблизно 4 мільйони доларів.

План США із залучення Японії

Водночас японська компанія Mitsubishi Heavy Industries (MHI), яка вже виробляє близько 30 ракет PAC-3 щороку за ліцензією Lockheed Martin, може збільшити цю кількість приблизно до 60.

У США сподіваються якнайшвидше збільшити виробництво приблизно з 500 ракет PAC-3 на рік до понад 750 на рік у всьому світі, але жодне розширення потужностей в Японії не буде можливим без додаткових постачань компонентів для наведення, повідомляє Reuters із посиланнями на джерела. За їхніми даними, на розширення лінії MHI можуть піти роки.

У своєму плані на 2022 рік подвоїти військові витрати уряд Японії заявив, що запропонує фінансову допомогу оборонним компаніям, які хочуть розширити виробництво. Однак ці субсидії поширюються лише на обладнання, призначене для сил самооборони країни, а не на експорт.

Це означає, що MHI або Сполученим Штатам доведеться зібрати гроші, щоб оплатити зведення нової фабрики PAC-3, яка може коштувати десятки мільйонів доларів.

Цього місяця в Токіо збираються зустрітися міністри закордонних справ і оборони Японії та Сполучених Штатів для переговорів, які, як очікується, включатимуть поглиблення промислової співпраці в галузі оборони. Проєкт щодо Patriot розглядається як ключова частина цих зусиль.

У червні Білий дім повідомив, що США нададуть Україні пріоритет у постачанні ракет для Patriot і NASAMS, відтермінувавши доставлення замовлень до інших країн. Як сказав Джон Кірбі, радник з комунікацій у сфері нацбезпеки Білого дому, цього буде достатньо, щоб забезпечити Україну відповідними засобами для повітряної оборони на наступні 16 місяців.

У Пентагоні Голосу Америки пояснили, що на практиці це рішення "означатиме, що запаси України будуть поповнюватись швидше, щоб надати їм змогу і надалі захищати свою критичну інфраструктуру та цивільне населення із наближенням зими".

Скільки Patriot має Україна

Напередодні президент України Володимир Зеленський повідомив про посилення української ППО системою Patriot з Німеччини: "Німецький "Петріот" прибув в Україну. Я хочу подякувати Німеччині і Сполученим Штатам за цей крок. В небі ми зможемо зробити набагато більше".

Днями під час пресконференції Зеленський заявив, що "з точки зору структури нашої протиповітряної оборони, щоб повністю закрити Україну, на думку наших військових, нам потрібно 25 систем (Patriot - ред.)". Він додав, що не розповість, скільки ЗСУ "ще потрібно, (бо) буде зрозуміло, скільки у нас вже є".

Він додав, що Україна потребує також інших систем ППО: "У захисті працює комплекс. Один Patriot не зможе працювати. Та він найголовніший в цій узагальненій системі, найпотужніший. Тому що ніщо більше не працює з балістикою".

Як раніше повідомляли медіа, Україна має щонайменше п'ять комплексів Patriot: один наданий США та чотири, включно із оголошеним напередодні, - Німеччиною.

На початку липня у своїй промові на відкритті саміту НАТО у Вашингтоні президент США Джо Байден повідомив про "історичну" передачу Україні п'яти додаткових стратегічних систем протиповітряної оборони від США та партнерів. З них чотири батареї Patriot: три – від США, Німеччини та Румунії, ще одну спільно зберуть Нідерланди з іншими партнерами. Також Італія передасть додаткову систему SAMP-T.

Роль Patriot для оборони українського неба

Системи Patriot відіграють значну роль в захисті українського неба від російських атак. У травні 2023 Сили оборони України збили російську гіперзвукову ракету "Кинджал" над Києвом за допомогою систем Patriot, які тоді щойно стали на озброєння.

При цьому полковник армії США Розанна Клементе офіційно підтвердила, що українці використовують системи Patriot для різного типу завдань у захисті для Києва та інших стратегічних об'єктів та для ураження російської авіації, як-то Су-27 та А-50.

Для використання Patriot у перехопленні балістичних ракет поблизу потрібні інші системи для перехоплення інших цілей, як-то NASAMS, IRIS-T, SAMP/T, Gepard, на додачу до наявних в Україні радянських С-300.

Раніше Голос Америки пояснював, що якщо американсько-ізраїльська система "Залізний купол" була створена для захисту від ракет малої дії і дронів, то Patriot працює подібно до "Залізного купола", але в основному призначений для перехоплення літаків, крилатих і балістичних ракет - цілей, які летять високо й швидко, як-то російські, як твердить Кремль, надзвукові ракети "Кинджал" та інші балістичні ракети.

У статті використано матеріали Reuters

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Останній “Рамштайн” за адміністрації Джо Байдена. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG