Напруга щодо Тайваню та підтримка Китаєм російської війни в Україні стали основними питаннями зустрічі Держсекретаря США Ентоні Блінкена та міністра закордонних справ КНР Ван Ї.
Зустріч відбулась в суботу, в Лаосі на полях засідання міністрів країн Асоціації Південно-східних країн Азії (ASEAN).
"Міністр ще раз заявив про серйозне занепокоєння підтримкою з боку КНР російської промислової бази і чітко заявив - якщо КНР не діятиме, щоб усунути цю загрозу для безпеки Європи, Сполучені Штати продовжать вживати відповідних дій", - заявив речник Держдепу Меттью Міллер за результатами зустрічі Блінкена та Ї.
"Від китайської сторони не було готовності вживати заходів", - вказав пресі неназваний посадовець США.
Вашингтон та союзники вводять санкції проти компаній, що надають підтримку військовому сектору Росії. Все ж в американському уряді визнають, що Росія "досягла успіху на рівні, що нас непокоїть, у придбанні товарів подвійного призначення, як напівпровідники, які їй потрібні, щоб розбудувати військову базу". Про це напередодні заявила міністерка фінансів США Дженет Єллен.
Вона вказала на нові кроки, яких вжили США та союзники, щоб завадити поставкам товарів подвійного призначення Росії. Зокрема союзники "нещодавно зміцнили режим санкцій, які можуть вводитись проти будь-якої міжнародної фінансової установи, яка обслуговує платежі будь-якої підсанкційної організації Росії, включаючи всі основні російські банки", зауважила Єллен.
Серед інших питань, які порушив Блінкен на зустрічі з Ї - боротьба з наркоторгівлею, важливість збереження миру в Тайванській протоці, дії КНДР із дестабілізації регіону.
Раніше цього тижня з Ван Ї провів зустріч міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. В заяві після зустрічі Міністерство закордонних справ Китаю наголосило на дружбі та співпраці між двома країнами та необхідності переговорів з Росією щодо "української кризи".
Тим часом українське МЗС у повідомленні про переговори підкреслило, що "головною темою обговорень став пошук шляхів припинення російської агресії та можлива роль Китаю у досягненні сталого і справедливого миру".
В четвер Ван Ї зустрівся і з міністром закордонних справ Росії Лавровим. Ї підкреслив, що перед лицем зовнішнього втручання "Китай готовий працювати з Росією", повідомили в китайському зовнішньополітичному відомстві.
Коментуючи зустріч Кулеби та Ван Ї в Державному департаменті США відзначили готовність України до перемовин і відсутність конструктивної позиції щодо перемовин з боку Росії.
“Ми бачили заяви від міністерства закордонних справ Китаю щодо розмов із міністром закордонних справ Кулебою, ми бачили заяви міністерства закордонних справ України щодо цього, в якому йдеться, що нічого не змінилось в їхній позиції, і що вони завжди були відкриті до перемовин”, – заявив Міллер під час брифінгу для преси 24 липня.
Він підкреслив, що лідер Росії Путін не продемонстрував жодних змін чи справжньої готовності до перемовин. “Тож наш підхід до цього залишається таким, яким він був вже тривалий час – коли йдеться про дипломатію, то нічого не буде обговорюватись без України про Україну”, – заявив посадовець Держдепу.