Спеціальні потреби

Міжнародні організації стали на захист італійських журналістів, яким погрожує Росія за репортаж з Суджі


Будівля газовимірювальної станції, пошкодженої під час нещодавніх боїв між українськими та російськими силами поблизу прикордонного переходу Суджа, Курська область, Росія, 16 серпня 2024 року. REUTERS/Yan Dobronosov
Будівля газовимірювальної станції, пошкодженої під час нещодавніх боїв між українськими та російськими силами поблизу прикордонного переходу Суджа, Курська область, Росія, 16 серпня 2024 року. REUTERS/Yan Dobronosov

Міжнародна організація Women Press Freedom рішуче засудила погрози російської влади та прокремлівських блогерів на адресу італійської журналістки Стефанії Баттістіні та її оператора Сімоне Траїні з телекомпанії RAI, які висвітлюють контрвторгнення України у Курську область.

Російські державні ЗМІ повідомили, що МВС РФ має намір відкрити проти італійських журналістів кримінальну справу за незаконний перетин державного кордону.

У п'ятницю, 16 серпня, МЗС Росії викликало посла Італії у Москві, мовляв, через порушення журналістами Кримінального кодексу Росії.

Агенція Reuters звернулася за коментарем до відомства та отримала відповідь, що посол Чечілія Піччоні пояснила російській владі, мовляв, агенція RAI та їхня команда новин "планують свою діяльність абсолютно незалежним і автономним способом".

14 серпня італійський телеканал Rai 1 опублікував репортаж із м. Суджа Курської області Росії, яку на той час вже зайняли українські війська.

На відео видно військового, схожого на бійця ЗСУ, який супроводжує італійських журналістів по Росії та розповідає про збиту техніку. У повідомленні каналу в мережі Х мовиться, що журналістам вдалося перетнути кордон.

Після цього репортажу на адресу журналістів почали лунати погрози, зокрема вбивством.

Баттістіні відповіла на погрози, пояснивши, що знімальна група Rai перебувала в Курську і робила свою роботу. Відповідно до міжнародного права, кожен з них був чітко маркований написами "преса" на бронежилетах і шоломах, які відрізнялися від кольорів українських збройних сил.

Італійські журналістські асоціації та Європейська федерація журналістів висловили солідарність із репортерами.

Європейська федерація журналістів (EFJ) заявила, що подібні залякування є цензурою, яка спрямована на те, щоб не дати суспільству отримати інформацію про те, що відбувається.

Із протестом проти насильницьких погроз виступило й національне італійське об'єднання журналістів ODG:

“Росіє, журналістське розслідування – це не злочин”.

ODG пояснює, що репортаж у зоні бойових дій не є підставою для відкриття кримінальних проваджень проти журналістів. Італійці називають це “новим тривожним сигналом проти свободи інформації”.

Наразі італійська знімальна група вже в Україні, у безпеці, пише Women Press Freedom з посиланням на МЗС Італії.

Women Press Freedom наголошує, що воєнні журналісти "ніколи не повинні розглядатися як військові об’єкти":

“Це явна спроба російської влади та її прихильників заглушити висвітлення українського контрнаступу. Воєнні кореспонденти, які виконують свій обов’язок повідомляти з передової, ніколи не повинні розглядатися як військові об’єкти. Напади на журналістів у зоні конфлікту є воєнним злочином, хоча Росія неодноразово нехтувала правилами війни, що призвело до вбивств і поранень багатьох журналістів після її повномасштабного вторгнення в Україну в 2022 році”.

Організація додає, що загарбницька війна в Україні призвела до вбивства щонайменше восьми жінок-журналісток, чимало інших отримали поранення.

Погрози у російському просторі прозвучать і на адресу американських журналістів. Автори телеграм-каналу “Старше Едди” вдалися до насильницьких закликів і прямих погроз життю медійників:

“На CNN йдуть репортажі, де американські журналісти перебувають на нашому пункті пропуску “Суджа”. Там працюють журналісти DW та інших західних каналів. Ми вбиватимемо їх за вторгнення на нашу територію у складі ЗСУ або поскаржимося в ООН з проханням засудити незаконну журналістську діяльність?” - пишуть блогери.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG