Колишній директор ЦРУ Майк Помпео, який був державним секретарем в адміністрації Дональда Трампа, висловився гостро проти обмежень, якими США та інші союзники обумовлюють використання Україною так званої далекобійний західної зброї.
Майк Помпео говорив про питання міжнародної безпеки і зокрема про підтримку України на зустрічі 2 жовтня в аналітичному центрі в Лондоні.
"Політика накладених обмежень, стала шкідливою… Нездатність вражати військові цілі на іншому боці умовної смуги мені видається військово нерозумною і стратегічно дурною (militarily silly and strategically stupid)", - сказав колишній державний секретар.
Помпео відкинув припущення, що застосування Україною далекобійної зброї було б ескалацією війни, заявивши, що це "не створило б додаткових ризиків”.
Дискусія щодо обмежень відбувається на тлі заяв українського президента Володимира Зеленського, що можливість вражати цілі на території Росії допомогла б Україні краще захищатися від російської агресії.
Адміністрація президента Джо Байдена погодилася, що американська зброя може застосовуватися вздовж кордону, щоб українці могли вражати місця, звідки росіяни влаштовують атаки на Україну.
Українські джерела згодом натякали, що удари по російському боку кордону допомогли цього літа відбити наступ Росії на Харків і, можливо, запобігли іншим російським наступальним операціям на північному сході України.
Але представники Білого дому досі казали, що українці можуть бити по цілях в Росії українською зброєю, а робити це американською, зокрема ракетами, посадовці називали непотрібним і таким, що загрожує ескалацією війни.
Директор із питань Європи у Раді з нацбезпеки США Майкл Карпентер, сказав Голосу Америки нещодавно, що "дуже активні дискусії" з цього питання тривають, і що у Вашингтоні вважають, "що Україні потрібно мати далекобійні засоби, які вона може використовувати".
Серед західних партнерів України досі були помітні ознаки розбіжностей.
Урядовці Великої Британії не раз наголошували на праві України завдавати ударів про законних цілях на території агресора і Франція також давала зрозуміти свою згоду.
З іншого боку виявилася США і Німеччина - постачальники найбільших обсягів військової допомоги для України, які висловлювалися за обмеження.
Позиція США з цього питання є вирішальною, бо стосується не лише американських ракет, які отримує Україна, але також і британсько-французьких крилатих ракет StormShadow/SCALP, застосування яких пов’язане з американськими системами.