Європейські союзники Сполучених Штатів, не чекаючи остаточних результатів голосування у США, поспішили привітати Дональда Трампа з перемогою на президентських виборах, але також є натяки на стурбованість.
ЄС і США - більш ніж просто союзники.Урсула фон дер Ляєн
Президент Франції Еммануель Макрон, звернувшись до Трампа в X зранку 6 листопада, підкреслив, що він “готовий працювати разом, як ми працювали впродовж чотирьох років. З вашими і моїми переконаннями. З повагою і амбіціями. Щоб було більше миру і добробуту”.
Надії на мир ще помітніші у розлогішому посланні Володимира Зеленського, також в X, де написано: "Я ціную відданість президента Трампа підходу «мир через силу» у глобальних справах. Це саме той принцип, який практично може наблизити справедливий мир в Україні."
Французький президент один з низки європейських лідерів, які особисто мали справи з президентом Трампом під час його попередньої каденції 2017-2021 р.
Але й нові європейські керівники знають, як гостро Трамп колись критикував ЄС і НАТО, і які застереження він висловлював нещодавно щодо участі США у міжнародній допомозі Україні під час російської війни.
Теперішній генеральний секретар НАТО Марк Рютте - ще один з тих, хто має досвід співпраці з президентом Трампом, коли Рютте був прем’єр-міністром Нідерландів.
Рютте ще задовго до американських виборів, в лютому цього року, вимагав від європейських партнерів “припинити стогнати, скиглити і скаржитися на Трампа”, а натомість він закликав Європу зосередитися на власних діях зокрема на підтримку України.
Привітавши Трампа зі штаб-квартири НАТО, Марк Рютте наголосив очевидне: “Його керівництво знову стане ключовим чинником для підтримки міцності нашого Альянсу”.
Як і Зеленський, Рютте зауважив гасло Трампа “мир через силу” і написав, що “з нетерпінням чекає на можливість знову працювати” новим президентом США.
Побоювання
Агенція Reuters, подаючи привітання Трампа від більшості європейських керівників, зауважує, що, наприклад, послання французького президента не таке захоплене у порівнянні зі словами угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана, який ще раніше відверто заявляв про надії на повернення Трампа в Білий дім.
Макрон вважав за потрібне додати у середу ще одне повідомлення, поінформувавши, що зранку він розмовляв з канцлером Німеччини Олафом Шольцем, і що темою розмови були результати американських виборів.
“В цих нових умовах ми працюватимемо для більш об’єднаної, сильнішої, сувереннішої Європи, співпрацюючи зі Сполученими Штатами Америки та захищаючи наші інтереси й цінності", - написав Еммануель Макрон.
У ЄС очевидно уважно прислухалися до проголошених намірів Трампа запровадити нові мита на імпорт, які на думку газети Financial Times можуть сягати 20%.
Британський банк Barclays застеріг, що у разі нового спалаху тарифної війни між ЄС і США втрати європейських експортерів можуть сягати кількох відсотків.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, “тепло” привітавши Дональда Трампа, наголосила, що ЄС і США - “більш ніж просто союзники”.
“Нас пов’язує справжнє партнерство між нашими народами, яке об’єднує 800 мільйонів громадян. Тож нумо працювати разом над сильним трансатлантичним планом денним, який продовжуватиме приносити результати для них”, - закликала найвища посадовиця Євросоюзу.