Спеціальні потреби

"Вирішальний момент" чи "безпрецедентна ескалація". Політики в Європі по-різному оцінюють можливий дозвіл на удари ATACMS вглиб РФ


На цьому зображенні, наданому армією США, військові готують кран для завантаження армійської тактичної ракетної системи (ATACMS) на високомобільну артилерійську ракетну систему (HIMARS) у Квінсленді, Австралія, 26 липня 2023 року. (Фото: Сержант 1-го класу Ендрю Діксон через AP)
На цьому зображенні, наданому армією США, військові готують кран для завантаження армійської тактичної ракетної системи (ATACMS) на високомобільну артилерійську ракетну систему (HIMARS) у Квінсленді, Австралія, 26 липня 2023 року. (Фото: Сержант 1-го класу Ендрю Діксон через AP)

Повідомлення про те, що США могли надати Україні дозвіл завдавати ударів вглиб Росії американською далекобійною зброєю ATACMS по-різному оцінили в Європі.

Президент Польщі Анджей Дуда привітав повідомлення і заявив, що це рішення США може стати “вирішальним моментом” у війні Росії проти України.

“Я із задоволенням привітав це рішення президента Джо Байдена та наших союзників, тому що я вважаю, що Україна повинна мати засоби такої оборони, щоб мати можливість відкинути цей російський тил, щоб він не був так близько до лінії фронту, особливо в ситуації, коли росіяни запрошують своїх союзників взяти участь на їхньому боці у цій війні. Там є північнокорейські солдати, тому це принципово змінює ситуацію на фронті, і це рішення президента Байдена, я вважаю, було дуже необхідним”, - заявив Дуда.

“Росія бачить, що Україна користується сильною підтримкою, і що позиція Заходу непохитна і рішуча. Це дуже важливий, потенційно вирішальний момент у цій війні", - додав польський президент, який також розкритикував позицію Німеччини, згідно з якою Берлін не планує надати далекобійну зброю.

Речник уряду Німеччини заявив, що позиція канцлера Олафа Шольца не змінилась. "Для канцлера є певні межі, - йдеться в заяві. - Він не допускає поставки далекобійної зброї. Ця позиція не зміниться".

Усунення обмежень є "доброю новиною", вважають в Естонії "Ми з самого початку про це говорили - до військової підтримки не треба додавати обмеження", - заявив міністр закордонних справ країни Маргус Цахкна на зустрічі з колегами в Брюсселі. Він наголосив, що ситуація в Україні за останні два місяці "стала серйознішою".

В Угорщині та Словаччині критично відгукнулись на повідомлення. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що дозвіл Україні завдавати далекобійних ударів по Росії зброєю, наданою країнами-членами НАТО, є “напрочуд небезпечним”.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо назвав дозвіл “ескалацією”.

“Це безпрецедентна ескалація напруженості, рішення, яке руйнує надії на початок будь-яких мирних переговорів і припинення взаємного вбивства слов'ян в Україні”, - заявив Фіцо.

Франція та Велика Британія, які також надали обмежену кількість далекобійної зброї Україні, поки не оголошували змін до політики щодо далекобійних ударів своєю зброєю по Росії. Речник уряду Великої Британії відмовився коментувати, чи буде надано Україні дозвіл на далекобійні удари із застосуванням Storm Shadow по Росії.

"Наша підтримка Україні непорушна і так залишиться. Однак, щодо конкретної допомоги ... ми не коментуємо і не ділимось міркуваннями щодо операційних обговорень. Також залишається справедливим, що жодну війну ще не виграв якийсь один вид зброї", - заявив британський речник.

В Білому домі не підтвердили надання дозволу Україні здійснювати удари вглиб території Росії із використанням американських ATACMS. У спілкуванні з журналістами в понеділок заступник радника з нацбезпеки США Джонатан Файнер відмовився коментувати ці повідомлення ЗМІ.

Він, однак, заявив, що США продовжують приймати "стратегічні рішення на основі ситуації на полі бою, включаючи значну ескалацію з боку Росії у минулі дні та тижні, що включає розміщення сил іноземної країни на її території. Сполучені Штати чітко сказали, що дадуть на це відповідь".

В Кремлі сказали, що такий дозвіл був би "збільшенням напруги" і означав би "більшу участь США у війні".

У статті використано матеріали агентства Reuters.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Головне з Конгресу США. Реакції на погрози Путіна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:31 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG