Спеціальні потреби

Один з кандидатів на президентство в Румунії виступає проти допомоги Україні


У першому турі президентських виборів Румунії 14 кандидатів.
У першому турі президентських виборів Румунії 14 кандидатів.

В Румунії у неділю 24 листопада починаються вибори нового президента, який замінить чинного голову держави Клауса Йоганніса.

Очікуваний другий тур голосування призначений на 8 грудня, а поміж тим 1 грудня виборці голосуватимуть за новий парламент сусідньої з Україною держави з понад 19-мільйонним населенням.

Ми не будемо надавати військову допомогу Україні й це не означає, що ми проросійські.
Джордже Сімеон

З початку повномасштабної війни Росії проти України Румунія, член НАТО з 2004 року і член Європейського Союзу з 2007 року, стала важливою ланкою у міжнародній протидії російській агресії.

Після російського нападу на Україну Румунія прийняла на своїй території спеціальний контингент військ союзників очолюваний Францією за участі також військових США, Бельгії, Люксембургу, Північної Македонії, Польщі та Португалії.

Румунія також допомогла зірвати російські спроби морської блокади України, сприяючи українському експорту, зокрема збіжжя, через Дунай і румунський порт на Чорному морі.

Забезпечуючи вагому військову підтримку Києву, Румунія стала однією з країн Альянсу, де навчаються українські пілоти для використання винищувачів F-16.

Влітку 2024 року румунський уряд оголосив про передачу Україні системи протиракетної оборони Патріот.

Два лідери опитувань

Серед 14 кандидатів на президентську посаду в Румунії на провідних місцях у рейтингах громадської думки був чинний прем’єр-міністр Марчел Чолаку від Соціал-демократичної партії та керівник крайнього правого Альянсу за єдність румунів (AUR) Джордже Сіміон.

Опитування компанії INSCOP показували, що приблизно 25% виборців висловлювали прихильність до Чолаку і приблизно 19% до Сіміона зі ще двома іншими кандидатами, які набирали понад 10%.

Чолаку символізує продовження курсу Румунії, яка значно покращила добробут своїх громадян, зокрема завдяки процесам пов’язаним з членством країни в ЄС, але багато румунських виборців кажуть, що стурбовані підвищенням вартості життя.

Марчел Чолаку 19 листопада телефонував новообраному президенту Дональду Трампу і проголосив наміри "зробити Америку основним торговим партнером поза ЄС".

Джордже Сіміон гучно критикує те, що він називає корумпованою бюрократією у Брюсселі і підкреслює свою близькість з силами у Європі, які наголошують на пріоритетності національних інтересів держав над інтеграцією в ЄС.

Сімеон каже, що засуджує напад Росії на Україну, але виступає проти того, щоб Румунія ділилася зброєю з українцями.

“Ми не будемо надавати військову допомогу Україні й це не означає, що ми проросійські”, - цитує агенція Reuters слова Джордже Сімеона перед журналістами цього тижня.

Він говорив про прихильність до ідей наступного президента США Дональда Трампа.

“Мене називали шпигуном, зрадником, проросійським, так само як президента США Дональда Трампа”, - сказав Джордже Сімеон на зустрічі з виборцями у середу.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG