Спеціальні потреби

"Україна була, Україна є, і Україна буде" — у США вшанували жертв Голодомору


Меморіал жертвам Голодомору-геноциду в Україні 1932–1933 років у Вашингтоні, США.
Меморіал жертвам Голодомору-геноциду в Україні 1932–1933 років у Вашингтоні, США.

Увечері напередодні Дня пам'яті жертв Голодомору у Вашингтоні йшов рясний дощ. Попри це кілька десятків українців та друзів України зібралися біля Меморіалу жертвам Голодомору у центрі американської столиці.

"Дякуємо, що долучилися до нас у цю негоду. Вона нагадує нам про важкі умови, в яких страждали жертви Голодомору, знищені не лише голодом, а й навмисною анексією та знищенням української нації", — такими словами 22 листопада у Вашингтоні, біля Меморіалу жертв Голодомору, віцепрезидент Українського Конгресового комітету Америки Михайло Савків розпочав пам’ятний захід, присвячений вшануванню українців, які стали жертвами геноциду 1930-х років.

Українська громада та гості поряд з меморіалом Голодомору
Українська громада та гості поряд з меморіалом Голодомору

До події приєдналися представники різних українських церков, української громади, Конгресу та Держдепартаменту США, а також посли європейських країн, зокрема Молдови та Чехії.

Надзвичайна та повноважна посолка України у США Оксана Маркарова нагадала, що Україна відзначає День пам'яті жертв Голодомору тоді, коли українці вже одинадцятий рік продовжують боротися за своє життя.

“Це не лише трагедія минулого, про яку ми можемо пам’ятати й намагатися зцілитися. Це трагедія, у якій ми продовжуємо жити. Сьогодні 1003-й день повномасштабної війни, яка є продовженням війни, розпочатої Росією у 2014 році", – сказала Маркарова, звертаючись до присутніх.

Вона нагадала, що Україна виборює своє право на існування вже понад 100 років у протиборстві з радянською, а тепер з путінською Росією.

"Це не нова реальність для нас — подібне відбувалося у 1918-му, коли молода незалежна Українська Республіка не змогла захистити себе, і у 1932–1933 роках, коли радянська Росія влаштувала Голодомор, забираючи їжу, ізолюючи села та залишаючи людей помирати. Сьогодні ми бачимо ті ж злочини — у Бучі, Ізюмі, Маріуполі та багатьох інших містах, які світ мав би знати як чудові місця для життя й туризму, але пам’ятає через руйнування та масові вбивства", – сказала Маркарова.

За її словами, для українців важливо те, що друзі України продовжують надавати їй допомогу, продовжують стояти разом, щоб не допустити повторення історії.

"На відміну від минулого, сьогодні ми повинні перемогти, відновити справедливість і територіальну цілісність, щоб стати частиною європейської родини народів. Ми вдячні кожній нації, кожному громадянину, які підтримують нас у цій боротьбі. Разом ми зможемо зупинити цю агресію, притягнути Росію до відповідальності та забезпечити, щоб подібні злочини більше ніколи не повторилися", – сказала українська дипломатка.

Голодомор, здійсненим Сталінським радянським режимом, забрав життя від близько 4 мільйонів невинних чоловіків, жінок і дітей у 1932-33 роках.

Але тоді світ не знав, або не хотів знати про страждання мільйонів українців, сказав присутнім Михайло Савків.

Майже 91 рік тому, у листопаді 1933 року, на піку українського голоду, коли 28 тисяч людей щоденно помирали від голоду, США офіційно визнали Радянський Союз, нагадав він.

Це сталося 16 листопада 1933 року, коли президент Франклін Делано Рузвельт підписав комюніке про встановлення дипломатичних відносин із СРСР.

Представник українців Америки наголосив, що між Голодомором-геноцидом 1930-х років та нинішніми спробами московського режиму є прямий спадковий зв'язок. Тому, на думку Савківа, важливо пам'ятати геноцид 90-літньої давнини, щоб не дати нащадкам тих, хто вчинив його тоді довершити свою справу нині.

"Ми не можемо дозволити, щоб геноцид 91-річної давнини залишився непоміченим, як і не можемо допустити, щоб нинішній геноцид залишився без уваги", — підсумував Савків.

Разом з присутніми священнослужителі Української Католицької та Православної церков спільно провели молебень за душі заморених сталінським голодом.

Молитва за жертв геноциду
Молитва за жертв геноциду

“Почуй нас, Господи, цього вечора, коли ми згадуємо мільйони, які загинули від рук диявольського сталінського режиму 91 рік тому. У наш час, після 1000 днів терору, ми згадуємо тисячі людей, які знову страждають і гинуть від рук того ж самого зла", – сказали священники у молитві.

Надзвичайна та повноважна посолка України у США Оксана Маркарова (зліва)
Надзвичайна та повноважна посолка України у США Оксана Маркарова (зліва)

Завершив вечір пам'яті заступник Державного секретаря, Бюро європейських та євразійських справ Джеймс О’Браєн, який запевнив українців у тому, що у США вони мають надійних партнерів.

Джеймс О’Браєн, Заступник Державного секретаря, Бюро європейських та євразійських справ.
Джеймс О’Браєн, Заступник Державного секретаря, Бюро європейських та євразійських справ.

"Сполучені Штати та понад 50 країн стоять разом, щоб Україна мала все необхідне для захисту та щоб її народ міг сам вирішувати своє майбутнє як частина європейської та євроатлантичної спільноти", – наголосив Джеймс О’Браєн.

Він визнав, що не завжди у світі розуміли події, пов'язані з Україною та значення самої української держави.

"Наше розуміння Голодомору зростає разом зі значенням України в міжнародній спільноті. Це був масовий геноцид, спроба стерти Україну з лиця землі", – сказав американський дипломат.

За його словами, і сьогодні відбувається ще одна така спроба, але цього разу Україна має надійних партнерів у боротьбі за свою свободу і незалежність, проти спроб знищити українців.

"Саме проти цього стоїть адміністрація Байдена та народ Сполучених Штатів. Я обіцяю вам, ми не дозволимо цьому бути забутим. Україна залишається сильною, захищає себе та продовжує займати своє місце в міжнародній спільноті", – сказав О’Браєн.

Коли ми думаємо про жах Голодомору та про те, що відбувається сьогодні — жорстоку незаконність російської окупації частин України та постійне насильство проти українців, я хочу сказати одне: Україна була, Україна є, і Україна буде
Джеймс О'Браєн

Він наголосив на ролі України, навіть зараз, у час війни, у постачанні харчових продуктів до найбідніших регіонів планети.

"Україна продовжує залишатися "житницею світу". Попри зусилля Росії зупинити експорт, Україна самостійно розчистила морські шляхи й зробила можливим відновлення експорту на рівні, що був до війни. Це лише один приклад того, що Україна дає світові", – зауважив американський дипломат.

"Коли ми думаємо про жах Голодомору та про те, що відбувається сьогодні — жорстоку незаконність російської окупації частин України та постійне насильство проти українців, я хочу сказати одне: Україна була, Україна є, і Україна буде", – підсумував О’Браєн, виголосивши останні слова українською мовою.

Михайло Савків у коментарі для Голосу Америки зазначив, що його метою є досягнення офіційного визнання Голодомору геноцидом у всіх штатах США та на рівні Білого дому.

Михайло Савків, віце-президент Українського Конгресового комітету Америки, є також головою Крайового Комітету США з визнання Голодомору геноцидом, який координує та просуває процес визнання.
Михайло Савків, віце-президент Українського Конгресового комітету Америки, є також головою Крайового Комітету США з визнання Голодомору геноцидом, який координує та просуває процес визнання.

Він наголосив, що після початку повномасштабної війни в лютому 2022 року інтерес американського суспільства до України зріс, і це сприяло підвищенню обізнаності про трагедію Голодомору.

Наразі понад 30 штатів вже визнали Голодомор геноцидом, і триває робота над залученням інших.

Завдяки зусиллям української діаспори Сполучених Штатів у 1984 році у Сенаті працювала Комісія з голоду (Famine Commission – ред.).

Серед завдань Савків також називає розвиток досліджень в університетах, щоб вивчення Голодомору включали до ширших студій про геноциди поряд із єврейським Голокостом та іншими рукотворними трагедіями.

Це, на його думку, сприятиме кращому розумінню історії України та усвідомленню масштабів тодішнього злочину та його зв'язку з нинішньою війною.

Як писав Голос Америки, у суботу, 23-го листопада, у День пам'яті жертв Голодомору президент США висловив свої співчуття та підтримку.

Президент США Джо Байден звернувся до українського народу зі словами підтримки та запевненням, що Америка "стоятиме разом з українцями у важкий час".

Комікс про Голодомор «Тінь Сталіна» вийшов у США.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00
  • 16x9 Image

    Юрій Солонець

    Приєднався до «Голосу Америки» влітку 2023 року. Працював сценаристом тревел-шоу «Орел і Решка». Випускник Національного університету театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого. Вірить, що найбільш талановитим письменником із можливих є саме життя, а журналістику вважає найбільш чесним способом розповідати історії. Любить подорожувати складними маршрутами та писати рукописні листи.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Threads

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Threads

XS
SM
MD
LG