Спеціальні потреби

Грузія призупинила перемовини про вступ до ЄС, звинувативши Брюссель у шантажі


Протест в Грузії, після заяви уряду про призупинку заявки на членство в ЄС. Тбілісі. 28 листопада 2024 року
Протест в Грузії, після заяви уряду про призупинку заявки на членство в ЄС. Тбілісі. 28 листопада 2024 року

Грузія призупиняє переговори про вступ до Європейського Союзу на чотири роки, заявив прем’єр-міністр країни у четвер.

Він звинуватив деяких політиків блоку в "шантажі і маніпуляціях". Це оголошення обурило опозицію та спровокувало нову хвилю протестів.

Іраклій Кобахідзе виступив із цією заявою через кілька годин після того, як його повторно призначили на посаду члени правлячої партії "Грузинська мрія" після її перемоги на парламентських виборах минулого місяця.

Вибори 26 жовтня багато хто розглядав як референдум щодо прагнень країни приєднатися до Європейського Союзу. Опозиція оголосила бойкот парламенту і заявила, що голосування було сфальсифіковано під впливом Росії.

Європейські спостерігачі за виборами заявили, що голосування проходило в атмосфері "розколу", яка відзначалася випадками підкупу, подвійного голосування та фізичного насильства.

ЄС надав Грузії статус кандидата в грудні 2023 року за умови, що країна виконає його рекомендації, але призупинив вступ і припинив фінансову підтримку на початку цього року після ухвалення закону про "іноземний вплив", який широко розглядається як удар по демократичних свободах.

Кобахідзе заявив у четвер, що, незважаючи на те, що країна продовжуватиме намагатись приєднатися до ЄС, "вона не поставить питання про відкриття переговорів з Європейським Союзом на порядок денний до кінця 2028 року".

"Крім того, ми відмовляємося від будь-яких бюджетних грантів від Європейського Союзу до кінця 2028 року", - додав він.

Після заяви Кобахідзе сотні протестувальників вийшли на вулиці, перекрили центральний проспект Тбілісі та влаштували мітинги в інших містах.

Раніше в четвер Європейський парламент прийняв резолюцію, в якій засудив парламентські вибори в Грузії минулого місяця як невільні та несправедливі, що є ще одним проявом тривалого відступу демократії, "за який повну відповідальність несе правляча партія "Грузинська мрія".

Законодавці ЄС закликали провести повторне голосування в парламенті протягом року під ретельним міжнародним контролем і з незалежною адміністрацією виборів.

Вони також закликали ЄС запровадити санкції та обмежити офіційні контакти з урядом Грузії.

Прем’єр-міністр Грузії відповів на це, засудивши те, що він назвав "каскадом образ" з боку політиків ЄС, і заявивши, що "недоброзичливці нашої країни перетворили Європейський парламент на тупу зброю шантажу проти Грузії і це велика ганьба для Європейського Союзу".

"Ми продовжуватимемо наш шлях до Європейського Союзу; однак ми нікому не дозволимо тримати нас у стані постійного шантажу та маніпуляції, що є крайньою неповагою до нашої країни та суспільства, – сказав Кобахідзе. – Ми повинні чітко показати певним європейським політикам і бюрократам, які абсолютно позбавлені європейських цінностей, що вони повинні говорити з Грузією гідно, а не через шантаж і образи".

Критики звинуватили "Грузинську мрію", створену Бідзіною Іванішвілі, тіньовим мільярдером, який заробив статки у Росії, у тому, що вона стає дедалі авторитарнішою та налаштована на Москву.

Партія нещодавно проштовхнула закони, подібні до тих, які використовує Кремль для придушення свободи слова та прав ЛГБТК+.

Напередодні у виступі в парламенті Кобахідзе назвав парламентські вибори минулого місяця "референдумом між аморальною пропагандою та традиційними цінностями, і наше суспільство вибрало традиційні цінності".

ЄС призупинив процес подання заявки на членство Грузії на невизначений термін у червні після того, як парламент ухвалив закон, який зобов’язує організації, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, реєструватися як такі, що "просувають інтереси іноземної держави", подібно до російського закону, який використовується для дискредитації організацій критичних до влади.

Президентка Саломе Зурабішвілі, шестирічний термін повноважень якої закінчується наступного місяця, відкинула офіційні результати та відмовилася визнавати легітимність парламенту.

Після заяви Кобахідзе вона скликала зустріч з послами ЄС.

Зурабішвілі було обрано всенародним голосуванням, але Грузія схвалила конституційні зміни, які скасували прямі вибори президента та замінили їх голосуванням колегією вибірників із 300 місць, що складається з членів парламенту, муніципальних рад і регіональних законодавчих органів.

У середу правляча партія висунула Міхеіла Кавелашвілі, 53-річного колишнього гравця національної збірної та Прем'єр-ліги, на переважно церемоніальний пост президента.

Він майже впевнений, що виграє голосування 14 грудня в колегії виборців, контрольованій правлячою партією.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG