Спеціальні потреби

Румунія звинувачує TikTok у впливі на вибори


Дані про можливий зовнішній вплив на виборчий процес в Румунії розглядала Вища рада національної оборони Румунії під головуванням президента Клауса Йоганніса в Бухаресті 28 листопада 2024 р.
Дані про можливий зовнішній вплив на виборчий процес в Румунії розглядала Вища рада національної оборони Румунії під головуванням президента Клауса Йоганніса в Бухаресті 28 листопада 2024 р.

Вища рада національної оборони Румунії заявила про "кібератаки", яка частину спробам зовнішнього впливу на виборчий процес в тій країні і зокрема на результати першого туру голосування 24 листопада за нового президента.

В Бухаресті лунають припущення про можливість переголосування з новими датами першого і другого туру президентських виборів, що був початково запланований на 8 грудня.

Кандидат на президентських виборах отримав вигоду від величезного розголошення завдяки преференційному ставленню, яке забезпечила йому платформа TikTok.

Засідання Ради під головуванням чинного президента Клауса Йоганніса відбулося 28 листопада в той час, як румунський Конституційний суд оголосив рішення перерахувати бюлетені з першого туру.

У висновках засідання підкреслено, що Рада не має повноважень щодо виборчого процесу, але зобов’язана “аналізувати аспекти, які впливають на національну безпеку”.

“Під час зустрічі представники органів, які відповідають за питання оборони, громадського порядку і національної безпеки надали свої оцінки… Відповідно до поданих документів, члени Ради виявили, що відбувалися кібератаки з метою впливу на правильність виборчого процесу”, - сказано в документі.

Там також стверджується, що “Румунія, разом з іншими країнами східного флангу НАТО стала пріоритетом для ворожих дій деяких державних і недержавних сил, особливо Російської Федерації, зі щораз більшою її зацікавленістю у впливі на суспільний порядок денний в румунському суспільстві та на соціальну згуртованість”.

Вища рада національної безпеки не називає інші країни чи сили й не вказує імена, але натякає, що на результати голосування у першому турі, в якому неочікувано найбільшу кількість голосів отримав незалежний кандидат Калін Джеорджеску, позначилося те, що відбувалося на інтернетних платформах, зокрема в мережі TikTok.

“...Порушуючи виборчі закони, кандидат на президентських виборах отримав вигоду від величезного розголошення завдяки преференційному ставленню, яке забезпечила йому платформа TikTok, не позначаючи, що він був політичним кандидатом”, - повідомила Рада.

Китайську компанію TikTok звинувачено у тому, що вона не виконувала рішення Центральної виборчої комісії Румунії.

У висновках також міститься заклик до “кримінальних слідчих органів негайно вдатися до потрібних кроків, відповідно до їх повноважень, щоб прояснити питання подані на засіданні Ради”.

Джеорджеску і Ласконі

Опитування перед виборами показували, що Калін Джеорджеску користувався підтримкою менше ніж 5% виборців, але в результаті першого туру отримав 22,94% голосів.

Згідно з тими результатами в другий тур вийшла Елена Ласконі, здобувши 19,18% голосів.

Джеорджеску казав, що не мав підтримки жодної партії, чи бюджету для виборчої кампанії, а покладався на добровольців та агітацію в соцмережах.

Він обіцяв новий підхід до вирішення економічних та інших проблем Румунії, критикував НАТО і ЄС, організації, членами яких є Румунія, а також часом схвально говорив про Путіна і Росію, хоч і засуджував російську війну проти України.

"Мене звинуватили в тому, що я хочу вивести Румунію з НАТО та Європейського Союзу. Неправда. Я ніколи цього не казав. Але я сказав, що хочу вести переговори і хочу поставити національні інтереси на перше місце, бо ми не можемо погоджуватися на все. Про все треба домовлятися на благо румунського народу, незалежно від того, до якого клубу ви належите», - сказав він після першого туру виборів.

Елена Ласконі, яка вела кампанію, наголошуючи на російській загрозі і важливості НАТО і ЄС для Румунії, назвала Джеорджеску “шанувальником Путіна”.

“Сьогодні ми раптово опинилися в історичному протистоянні між минулим і майбутнім, між збереженням молодої румунської демократії та путінізмом, між любов’ю до країни та тими, хто хоче повернути Румунію в сферу впливу Росії. Скажемо чітко: Калін Джеорджеску є відкритим шанувальником Владіміра Путіна. Він відкрито виступає проти НАТО і Євросоюзу. У нього аргументи Чаушеску. Він за ізоляцію Румунії, що він називає нейтралітетом. Він хоче вилучити Румунію з європейських і міжнародних економічних і фінансових кіл і тим самим хоче знищити все, на чому базується все наше процвітання. А без НАТО ми віддані на милість Росії”, - сказала Ласконі про свого суперника.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG