Спеціальні потреби

Міжнародні організації закликають РФ припинити удари по енергетиці і попереджають про ризик ядерної катастрофи


Автомобілі їдуть неосвітленою вулицею під час часткового відключення світла в Києві, 28 листопада 2024 року, після ударів Росії по українській енергетичній інфраструктурі на тлі російського вторгнення в Україну. Tetiana DZHAFAROVA/AFP
Автомобілі їдуть неосвітленою вулицею під час часткового відключення світла в Києві, 28 листопада 2024 року, після ударів Росії по українській енергетичній інфраструктурі на тлі російського вторгнення в Україну. Tetiana DZHAFAROVA/AFP

Управління ООН із прав людини закликало Росію негайно припинити всі атаки на енергетичну інфраструктуру України, а міжнародне співтовариство допомогти в ремонті та відновленні енергетичних систем. Експерти ООН наголосили, що обстріли енергосистеми України "можуть призвести до серйозної ядерної катастрофи".

На підвищеному ризику ядерної небезпеки від російських ударів по енергетичній інфраструктурі України цього тижня наголосила і МАГАТЕ. "Енергетична інфраструктура України є надзвичайно крихкою та вразливою, наражаючи на великий ризик ядерну безпеку", - йдеться в заяві. Діяльність МАГАТЕ із контролю над безпекою АЕС підтримують США та міжнародні союзники, а от активісти Greenpeace критикують організацію за недостатні дії.

В ООН вимагають розслідувати атаки по енергетиці та говорять про загрозу ядерної катастрофи

Управління ООН із прав людини 29 листопада закликало розслідувати систематичні атаки РФ на енергетичну інфраструктуру України, і "притягнути до відповідальності всіх, кого буде визнано причетним до серйозних порушень".

"Температура опускається нижче нуля і, ймовірно, буде падати далі і електроенергія та послуги, що залежать від неї, стають ще більш критичними для виживання цивільного населення", - йдеться в заяві Управління ООН із прав людини.

Там зазначають, що обстріли РФ української енергосистеми вплинули на повсякденне життя мільйонів цивільних, спричинивши "наслідки для виробництва електроенергії, водопостачання, опалення, громадського здоров'я та освіти".

Eлектрогенератори постачають живлення в кафе під час відключення електроенергії у Львові 28 листопада 2024 року. Фото: ЮРІЙ ДЯЧИШИН/AFP
Eлектрогенератори постачають живлення в кафе під час відключення електроенергії у Львові 28 листопада 2024 року. Фото: ЮРІЙ ДЯЧИШИН/AFP

"Ми ще раз закликаємо РФ негайно припинити всі атаки на енергетичну інфраструктуру України, яка є критично важливою для цивільного населення. Ми також закликаємо притягнути винних до відповідальності за усі незаконні атаки, а міжнародне співтовариство надати першочергову підтримку Україні в ремонті та відновленні її енергетичних систем", - сказав речник Управління ООН з прав людини Джеремі Лоуренс.

Раніше, в понеділок, 25 листопада, в заяві експерти ООН наголосили, що "подальше пошкодження електроенергетичної системи України може призвести до відключення електроенергії, що збільшить ризик втрати діючими ядерними реакторами доступу до мережі для живлення своїх систем безпеки".

Це "загрожує ядерною катастрофою, якої потрібно уникнути будь-якою ціною", наголосили в ООН.

МАГАТЕ каже про "великий ризик для ядерної безпеки"

Три діючі атомні електростанції України вранці у четвер знизили виробництво електроенергії після останніх атак на енергетичну інфраструктуру, які ще більше посилили загрозу ядерній безпеці країни, заявив у четвер генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі.

"Удруге менш ніж за два тижні Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська АЕС знизили рівень потужності як запобіжний захід під час широкомасштабних воєнних дій", - заявив Гроссі.

Він наголосив, що загалом усі девʼять реакторів на атомних станціях знизили потужність, а один реактор на Рівненській АЕС було відключено від мережі. Усі атомні станції отримують зовнішнє живлення, хоча Хмельницька АЕС втратила звʼязок з двома лініями електропередач.

"Енергетична інфраструктура України є надзвичайно крихкою та вразливою, наражаючи на великий ризик ядерну безпеку", - сказав Гроссі.

Касир обслуговує клієнтів із ліхтарем у ресторані без електрики під час відключення електроенергії в Києві, 28 листопада 2024 року. Фото: Roman PILIPEY/AFP
Касир обслуговує клієнтів із ліхтарем у ресторані без електрики під час відключення електроенергії в Києві, 28 листопада 2024 року. Фото: Roman PILIPEY/AFP

В МАГАТЕ закликали до "максимальної військової стриманості в районах, де розташовані основні потужності ядерної енергетики та інші об'єкти, від яких вони залежать".

Зазначається, що повідомлень про прямі пошкодження атомних станцій не надходило, але "удари вкотре вплинули на роботу електропідстанцій, які використовуються АЕС для передачі та отримання електроенергії".

Атаки на підстанції розпочалися наприкінці серпня, повідомляє МАГАТЕ.

Зазначається, що команди агенства відвідали сім підстанцій, розташованих за межами АЕС по всій Україні у вересні та жовтні для оцінки ситуації після серпневих обстрілів і, виявивши значні пошкодження, дійшли висновку, що "здатність енергосистеми забезпечувати надійне електропостачання українських АЕС за межами майданчика значно знизилася".

"Кожен день, кожна година на рахунку"

Минулого тижня посолка США при міжнародних організаціях у Відні Лора Голгейт привітала збільшення уваги МАГАТЕ до ризиків для безпеки АЕС, якщо підстанції буде пошкоджено і відзначила запит України до МАГАТЕ здійснити візити на підстанції.

Активісти Greenpece же розкритикували МАГАТЕ, закидаючи організацію в тому, що вона не виконує взяту на себе місію із захисту атомної енергетики України.

"Минуло три місяці після того, як МАГАТЕ погодилося розробити план і спрямувати своїх інспекторів для захисту енергетичної системи України. Це наразі призвело до загалом шести днів перевірки, остання з яких відбулася в жовтні. Відтоді Росія завдала двох масштабних ударів, навмисно цілячись у електромережу України та загрожуючи безпеці її атомних станцій", – йдеться в заяві філії міжнародного фонду із захисту довкілля Greenpeace в Центральній та Східній Європі виданій 28 листопада.

Експерт Greenpeace Шон Берні заявив, що російські атаки на енергоінфраструктуру України - "це справжня надзвичайна ситуація, коли кожен день, кожна година на рахунку".

"Слова МАГАТЕ не захищають українські АЕС від російських ракетних атак. Де плани МАГАТЕ щодо постійного комплексного захисту на підстанціях, які необхідні для запобігання колапсу мережі та ядерної катастрофи в Європі?" – сказав Берні.

Російська стратегія знищення підстанцій атомних електростанцій є новою та очевидно спрямована на згортання останньої великої генеруючої потужності України, йдеться у статті видання The New York Times.

Журналісти зазначають, що підстанції критично важливі, оскільки вони розподіляють енергію від реакторів до решти країни, а також виконують ще одну не менш важливу функцію: постачають на атомні станції електроенергію, необхідну для охолодження реакторів і відпрацьованого палива.

У Greenpeace додали, що на випадок втрати живлення українські реактори мають дизельні генератори та акумулятори, які забезпечать необхідне електропостачання на 7-10 днів, але якщо живлення не вдасться відновити, наслідки можуть призвести до ядерної катастрофи.

"Втрата функції охолодження в одному або кількох реакторах неминуче призведе до розплавлення ядерного палива та великомасштабного радіаційного викиду", — заявив фонд Greenpeace у коментарі The New York Times.

Президент США Джа Байден у заяві від 28 листопада засудив атаку РФ на енергетику України та запевнив українців у підтримці з боку США.

Як повідомляв Голос Америки, внаслідок російської нічної масованої повітряної атаки 28 листопада, згідно з даними української влади, понад мільйон користувачів в Україні опинилися без електропостачання. Президент України Володимир Зеленський звинуватив Росію у застосуванні касетних боєприпасів.

Повітряні Сили України повідомили про виявлення 188 засобів повітряного нападу, серед яких 91 ракета різних типів та 97 ударних безпілотників різних типів.

На Заході заявили про неприпустимість таких атак, які створюють гуманітарну кризу, а Нідерланди повідомили про постачання Україні систем ППО Patriot для захисту України цієї зими.

Дивіться також:

Час-Time. Кіт Келлог та Піт Геґсет: аналіз номінацій Трампа
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG