Спеціальні потреби

Рютте каже про більшу допомогу НАТО Україні, а Київ наголошує на членстві


Марк Рютте на пресконференції у Брюсселі перед початком зустрічі міністрів закордонних справ НАТО 3 грудня в Брюсселі.
Марк Рютте на пресконференції у Брюсселі перед початком зустрічі міністрів закордонних справ НАТО 3 грудня в Брюсселі.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте перед зустріччю міністрів закордонних справ Альянсу 3-4 грудня, заявив про необхідність більшої підтримки України.

...Гарантією безпеки для України, а також стримуючим фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО.

У Брюсселі також відбудеться окреме засідання Ради Україна - НАТО за участю українського міністра закордонних справ Андрія Сибіги.

Зустрічі відбуваються на тлі повідомлень про важкі бої України з російськими військами в той час, як президент Владімір Путін наполягає, що не відступиться від намірів підкорити і розчленувати Україну.

“Нам усім треба робити більше, особливо зараз”, - підкреслив Марк Рютте, і додав: “Що більшою буде наша військова допомога Україні зараз, то сильнішою буде її позиція за столом переговорів, і ми зможемо швидше покласти край російської агресії в Україні раз і назавжди”.

Але Рютте, навіть згадавши про можливі переговори з Росією, наголосив: “Путін не зацікавлений у мирі”.

Україна проситься під захист НАТО

В день зустрічі міністрів НАТО 3 грудня Україна знову закликала надати їй запрошення на вступ в альянс, називаючи членство в організації “єдиною реальною гарантією безпеки” і “стримуючим фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав”.

Приводом для заяви українського Міністерства закордонних справ стало 30-річчя підписання так званого Будапештського меморандуму, в якому Росія разом зі США та Великою Британією 1994 року зобов’язалася “поважати незалежність і суверенітет, та існуючі кордони України”.

Російський президент Владімір Путін фактично перекреслив Будапештський меморандум, а також інші домовленості, включно з Договором про дружбу України та Росії 1997 року і Договором про державний кордон України та Росії 2003 року, який Путін особисто підписав.

“Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО”, - сказано в заяві українського Міністерства закордонних справ.

Президент Володимир Зеленський проголосив запрошення України в НАТО першим пунктом плану досягнення миру, який він назвав “планом перемоги”.

Заява досі не задоволена

Україна офіційно подала до НАТО заяву на вступ 30 вересня 2022 року під час повномасштабного російського вторгнення після того, як Росія заявила, що вважає своїми територіями Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську області на додаток до окупованого 2014 року Кримського півострова.

НАТО не відкинуло ту заяву, але й не запросило Україну до членства, натомість підкресливши, що Україна має право бути членом оборонного союзу і що це станеться колись у майбутньому.

Така відповідь була підтверджена керівниками країн НАТО на двох останніх самітах: у Вільнюсі 2023 року і у Вашингтоні 2024 року.

Марк Рютте 3 грудня, відповідаючи на запитання журналістів, повторив цю офіційну позицію і сказав, що в ці дні НАТО зосереджується на нагальних потребах військової допомоги Україні.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG