Спеціальні потреби

Уряд Грузії веде країну від Європи і до авторитаризму, кажуть оглядачі на Заході


APTOPIX Georgia Politics
APTOPIX Georgia Politics

Вже п'яту ніч поспіль сили безпеки в Тбілісі розганяють протестувальників.

В ніч на 3 грудня поліція знову застосувала сльозогінний газ і водомети проти учасників протестів, викликаних рішенням влади призупинити переговори про вступ до ЄС до 2028 року.

Змінивши тактику, кілька сотень протестувальників 3 грудня залишили проспект Чавчавадзе в Тбілісі біля державного університету, після того, як поліція в балаклавах зібралась в тому районі після нічних сутичок з демонстрантами біля будівлі парламенту.

Як повідомило 3 грудня Міністерство охорони здоров'я Грузії, 26 осіб, у тому числі 23 протестувальників і троє співробітників сил безпеки, потребували госпіталізації після зіткнень у ніч на 1 грудня.

Протести тривають з 28 листопада, коли правляча партія "Грузинська мрія" оголосила про своє рішення щодо переговорів з ЄС.

Застосування грузинськими силами безпеки надмірного насильства проти протестувальників викликало хвилю обурення в країні та за кордоном, а генеральний секретар НАТО Марк Рютте висловив "глибоке занепокоєння".

На пресконференції в Брюсселі перед зустріччю міністрів закордонних справ альянсу Рютте сказав, що члени НАТО "закликають уряд Грузії залишатися на шляху" до "більшої інтеграції в ЄС і НАТО".

В уряді США назвали "зрадою Конституції Грузії" рішення "Грузинської мрії" призупинити вступ до ЄС. Про це речник Держдепартаменту США Меттью Міллер написав в мережі Х.

У відповідь на дії грузинського уряду США вводять санкції та призупиняють допомогу сказав Міллер пресі на брифінгу 2 грудня.

"Ви вже бачили, як ми накладаємо санкції на урядовців Грузії, - заявив Міллер. - Ви бачили, як ми вводили візові обмеження. Ви бачили, як ми вживаємо інших дій, щоб призупинити 95 мільйонів доларів, які ми надали уряду Грузії. Ми вчиняємо справедливо. Ми чітко дали зрозуміти, що ми стурбовані кроками, які вони зробили, щоб відійти від шляху інтеграції з Європою, яким вони йшли. Ми знаємо що грузинський народ підтримує цю інтеграцію".

Напередодні Сполучені Штати призупинили стратегічне партнерство з Грузією. Про це заявив Державний секретар США Ентоні Блінкен. Він зауважив, що призупинивши процес вступу Грузії в ЄС, "Грузинська мрія" відкинула можливість тісніших зв’язків з Європою та зробила Грузію більш вразливою для Кремля.

Експерти на Заході занепокоєні відходом Грузії від євроінтеграції і можливим поверненням до авторитаризму.

“Грузинська мрія”, здається, веде країну в авторитарному напрямку, каже Деніел Фрід, ексзаступник держсекретаря США, в коментарі Грузинській службі Голосу Америки.

"Здається досить очевидним, що нинішній уряд Грузії взагалі не зацікавлений в інтеграції в Європейському Союзі, вони, здається, не зацікавлені в демократичних та інших трансформаційних реформах, необхідних для вступу Грузії в ЄС. - говорить експерт. - “Грузинська мрія”, здається, веде країну в авторитарному напрямку, далі від політичної культури та стратегічної орієнтації Європи"

Грузинський уряд намагається наслідувати модель Орбана в Угорщині, каже колишній посол США в Грузії Кенет Яловіц.

"Я на власні очі бачив як Лукашенко встановлював авторитарну диктатуру. Я не кажу, що Грузія це Білорусь. Але, дивлячись на прогрес за останні кілька років, я думаю, цілком зрозуміло, що модель, яку вони намагаються наслідувати це модель пана Орбана в Угорщині. Це означає бути в Європейському Союзі, цитую, на їхніх умовах, поважаючи їхні національні прерогативи", - зауважує Яловіц.

Уряд “Грузинської мрії” ввів в оману виборців, які проголосували за нього, вважаючи, що партія все ще хоче привести Грузію в Європейський Союз, каже Люк Кофі, експерт Гудзонівського Інституту.

"Це схоже на велику зраду переважної більшості грузинського народу. Питання членства в ЄС було спільним для всіх, був консенсус щодо цього від всіх політичних партій. Принаймні публічно так заявляли. Багато людей, які голосували за “Грузинську мрію” на останніх виборах, зробили це, вважаючи, що партія все ще хоче привести Грузію в Європейський Союз", - стверджує експерт.

Він додає - з огляду на заяви влади очевидно, що євроатлантичний шлях Грузії зупинився, принаймні на цей момент.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG