Спеціальні потреби

Словаччина сподівається на продовження транзиту російського газу через Україну, Австрія розриває контракт з "Газпромом"


Через побоювання щодо поставок газу Росією в  п'ятницю парламент Молдови проголосував за введення надзвичайного стану в енергетичному секторі починаючи 16 грудня.
Через побоювання щодо поставок газу Росією в  п'ятницю парламент Молдови проголосував за введення надзвичайного стану в енергетичному секторі починаючи 16 грудня.

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що його країна веде "дуже інтенсивні" переговори, щоб Україна продовжила транзит російського газу в 2025 році.

"Ми ведемо дуже інтенсивні переговори на міжнародному рівні щодо поставок газу в 2025 році", - сказав Фіцо на пресконференції в п'ятницю.

Він звинуватив Захід у тиску щодо газотранзиту і сказав, що Словаччина "не бачить причин платити за газ більше ніж потрібно з міркувань геополітики".

Контракт України та Росії на поставку газу трубопроводами спливає 1 січня 2025 року. Україна заявила, що не планує подовжувати дію контракту.

Європа вже вжила кроків, щоб підготуватись до зупинки транзиту. Частка російського газу в Європі знизилась до 6%, а російського газу, що йде через Україну – до 4%. Найбільш вразливими вважаються Австрія та Словаччина, які закуповували понад 90% газу з Росії минулого року.

Єврокомісар з питань енергетики Ден Йоргенсен зауважив, що ЄС готується до завершення контракту. В інтерв'ю Politico Йоргенсен, який заступив на свою посаду на початку грудня, сказав, що його основним пріоритетом є "повністю розірвати енергетичні зв'язки ЄС та Росії".


Австрійська компанія OMV в середу оголосила, що розриває довгостроковий контракт з "Газпромом" через порушення російським газовим гігантом. В листопаді "Газпром" припинив поставки газу до OMV з 16 листопада.

"Завдяки успішним зусиллям нашої робочої групи з газу впродовж трьох останніх років, OMV є в доброму стані, щоб скористатись нашим диверсифікованим портфелем альтернативних джерел газу, забезпечуючи безпеку поставок для наших клієнтів", - заявив директор OMV Альфред Стерн.

"Величезним позитивом" назвав рішення OMV колишній посол США в Росії Майкл Макфол. У своєму дописі в мережі Х він додав: "У Росії проблеми".

У відповідь канцлер Австрії Карл Негаммер написав: "Нас не можна шантажувати". Негаммер додав, що Австрія "добре підготувалась. Ми збільшили запаси газу та знайшли альтернативних постачальників".

Через побоювання щодо поставок газу Росією в п'ятницю парламент Молдови проголосував за введення надзвичайного стану в енергетичному секторі починаючи 16 грудня.

Йдеться про поставки до Придністров'я, яке контролює Росія.
Прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан заявив, що його країна зіткнулася з "винятковою ситуацією", у якій Москва може навмисно використати енергетичні потоки, щоб дестабілізувати країну, і потенційно залишити людей "серед зими без тепла та електрики".

Дослідниця британського центру ICIS Аура Сабадус в соцмедійному дописі пояснює - контракт Росії та України завершується 1 січня 2025 року, але Придністров'я отримує газ за контрактом з Росією, що діє до 2026 року. Якщо газу з України не буде, то "Газпром" згідно з контрактом повинен все одно забезпечити поставки, можливо, через альтернативний шлях - Туреччину - Болгарію та Румунію за більшою ціною.

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG