Велика Британія запроваджує санкції проти 20 суден тіньового флоту, що перевозять незаконну російську нафту. Про це повідомив прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер під час саміту лідерів Об'єднаних експедиційних сил в Естонії.
Серед них зокрема судна Ocean Faye, Andaman Skies і Mianzimu, кожне з яких транспортувало понад чотири мільйони барелів російської нафти у 2024 році. Під санкції також потрапили дві компанії, які займаються торгівлею російської нафти 2Rivers DMCC і 2Rivers PTE LTD.
"Поки доходи Путіна від нафти продовжують підживлювати полум'я його незаконної війни, українські сім’ї переживають холодні, темні ночі, часто без опалення, світла чи електрики, що піддаються невпинним ракетним атакам Росії", - заявив Кір Стармер.
Загалом Велика Британія наклала санкції на понад 100 суден за транспортування російських енергоресурсів, включаючи 93 нафтові танкери. Велика Британія, Данія, Швеція, Польща, Фінляндія та Естонія також домовилися про нове партнерство, щоб протистояти "тіньовим" суднам уздовж Балтійського маршруту.
Навіщо Росії "тіньовий" флот
Нагадаємо, після повномасштабного вторгнення Росії до України США, Велика Британія та ЄС заборонили імпорт російської нафти, що надходить морем. G7 та ЄС також заборонили своїм компаніям обслуговувати та страхувати постачання російської нафти, ціна якої перевищує 60 доларів за барель.
Щоб обійти це обмеження, Росія застосовує "тіньовий флот", який складається за різними оцінками із приблизно 600 суден. Це здебільшого застарілі судна, які не мають страхування і не відповідають міжнародним стандартам перевезень на екології.
Раніше, президент України Володимир Зеленський, заявив, що флот потрібно обмежувати "не тільки санкціями, але й іншими способами".
"Цей флот є однією з найбільших загроз", - сказав він. "Путін використовує ці танкери для фінансування своєї війни, і більшість цих суден старі, погано обслуговуються і працюють без будь-якого контролю".
Президент України заявив, що зупинка флоту – це не лише припинення фінансування війни Росією, а й захист природи.
Розлив нафти, який стався на вихідних в Керченській протоці Зеленський назвав "екологічною катастрофою".
Британці дають світло
"Ці санкції додадуть ще більшого тиску на економіку Путіна, що пробуксовує через війну, - заявив Стармер та додав. - Водночас ми зміцнюємо позицію України новим фінансуванням для екстреної підтримки її гуманітарних потреб і життєво важливого ремонту енергетичної системи, щоб допомогти українцям, які переживають третю зиму російського незаконного повномасштабного вторгнення".
Стармер також оголосив про виділення 35 мільйонів фунтів стерлінгів екстреної допомоги Україні, щоб допомогти їй відремонтувати її енергетичну мережу.
Британське фінансування має допомогти згенерувати 20 МВт електроенергії, що достатньо для забезпечення електроенергією до 20 000 будинків. Про це йдеться на офіційному сайті уряду Сполученого Королівства.
У 2024 році Росія здійснила понад десять широкомасштабних атак на енергетичну інфраструктуру України, нагадує офіс британського прем'єра. З початку повномасштабного вторгнення щонайменше дві третини енергетичної інфраструктури було пошкоджено або знищено.