Спеціальні потреби

Що станеться, коли Україна припинить транзит російського газу – пояснення від Reuters


Газорозподільча станція Воловець, 7 жовтня 2015 року. Фото AP
Газорозподільча станція Воловець, 7 жовтня 2015 року. Фото AP

У неділю, 22 грудня, президент Росії Володимир Путін зустрівся з прем’єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо у Кремлі. Це рідкісний візит лідера країни ЄС до Москви, на тлі завершення дії контракту про транзит російського газу до Європи через Україну.

Президент Володимир Зеленський 19 грудня заявив, що Україна не здійснюватиме транзит російського газу, якщо не отримає гарантій того, що Кремль не отримає фінансової вигоди від продовження війни.

Того ж дня Володимир Путін заявив, що було зрозуміло, що з Києвом не буде нової угоди щодо транзиту російського газу через Україну до Європи.

Агенція Reuters зібрала інформацію про те, що станеться, коли російський газ припинить текти по українських трубах та хто найбільше від цього постраждає.

НАСКІЛЬКИ ВЕЛИКІ ОБСЯГИ?

Обсяг постачання російського газу до Європи через Україну відносно невеликий. У 2023 році Росія поставила через Україну близько 15 мільярдів кубометрів газу – лише 8% пікових потоків російського газу до Європи через різні маршрути в 2018-19 роках.

Росія витратила пів століття на формування своєї частки європейського газового ринку, яка на піку становила 35%.

Москва втратила свою частку на користь таких конкурентів, як Норвегія, США та Катар після російського вторгнення в Україну у 2022 році, що спонукало ЄС скоротити свою залежність від російського газу.

У 2022 році ціни на газ в ЄС рекордно зросли після обмеження постачання з Росії. Але подібна ситуація не повториться, враховуючи скромні обсяги та невелику кількість клієнтів, кажуть чиновники та трейдери в ЄС.

УКРАЇНСЬКИЙ МАРШРУТ

Газопровід радянських часів Уренгой-Помари-Ужгород доставляє газ із Сибіру через місто Суджа, яке зараз знаходиться під контролем українських військових, у Курській області Росії. Далі йде через Україну до Словаччини.

У Словаччині газопровід розгалужується на два маршрути до Чехії та до Австрії.

Загальний експорт газу з Росії за цим маршрутом залишається стабільним, попри постачання російського газу до австрійського концерну OMV у середині листопада через контрактний спір.

Австрія все ще отримує більшу частину газу через Україну. Так само дві третини імпортованого газу в Угорщину надходять з РФ.

Словаччина отримує близько 3 млрд кубометрів від "Газпрому" на рік, що також становить приблизно дві третини її потреб.

Минулого року Чехія майже повністю обмежила імпорт газу зі сходу, але в 2024 році знову почала купувати газ із Росії.

Більшість інших російських газових маршрутів до Європи закрито, включаючи Ямал-Європа через Білорусь і Північний потік по Балтиці.

Єдиним альтернативним маршрутом є "Блакитний потік" і "Турецький потік" по дну Чорного моря. Туреччина відправляє певні обсяги російського газу далі в Європу, в тому числі в Угорщину.

ЧОМУ УКРАЇНСЬКИЙ МАРШРУТ ДОСІ ПРАЦЮЄ?

Багато членів ЄС, такі як Франція та Німеччина, заявили, що більше не будуть купувати російський газ, але позиція Словаччини, Угорщини та Австрії, які мають тісніші зв’язки з Москвою, ставить під сумнів спільний підхід ЄС.

Країни, які все ще отримують російський газ, стверджують, що це найдешевше паливо, а також звинувачують сусідні країни ЄС у високих зборах за транзит альтернативних джерел постачання.

Україна все ще отримує від транзиту російського газу до одного мільярда доларів США на рік.

Згідно з підрахунками Reuters, загальний експорт "Газпромом" трубопровідного газу до Європи всіма маршрутами у 2024 році зріс до 32 млрд кубометрів з 28,3 млрд кубометрів у 2023 році, коли він впав до найнижчого рівня з 1970-х років.

Росія могла заробити на продажах через Україну цього року близько 5 мільярдів доларів, як порахував Reuters.

У 2023 році російський монополіст "Газпром" зазнав чистих збитків на 7 мільярдів доларів, вперше з 1999 року.

У Москві заявляли, що готові продовжити транзитну угоду, але Київ неодноразово заявляв, що не буде цього робити.

"Газпром" зрештою може постачати частину газу через Туреччину, однак пропускна здатність цього маршруту обмежена.

ЄС і Україна також звернулися до Азербайджану з проханням сприяти обговоренню з Росією угоди щодо транзиту газу.

Утім високопоставлене джерело в азербайджанській енергетичній компанії SOCAR повідомило Reuters у п’ятницю 20 грудня, що Москва та Київ не змогли домовитися про угоду за посередництва Азербайджану щодо продовження експорту російського газу до Європи через Україну.

Розсилка

Відео - найголовніше

Білий дім: як Вашингтон допомагав Києву у 2024 році. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:11 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG