Спеціальні потреби

48 мовами світу про Україну. Історії 2024 року від Голосу Америки для аудиторії в різних куточках планети


Надписи на підтримку України у її протистоянні роійській війні, Латвія.
Надписи на підтримку України у її протистоянні роійській війні, Латвія.

48 мовами розповідають світу про Україну мовні служби Голосу Америки. З першого дня повномасштабного вторгнення, як і з самого початку війни 2014 року, журналісти усіх мовних служб Голосу Америки повідомляють про реалії російської загарбницької війни, протистояння українського війська і громад, міжнародну допомогу та загалом реакцію світу.

Українська служба Голосу Америки переглянула сюжети колег 2024 року, які отримали мільйони переглядів у різних куточках планети.

Публікація Голосу Америки тайською мовою про риторику Китаю щодо України, AP/Mark Schiefelbein.
Публікація Голосу Америки тайською мовою про риторику Китаю щодо України, AP/Mark Schiefelbein.

М'янма, бірманська мова

Бірманська служба упродовж цього року мала окрему щотижневу програму, присвячену Україні. Однією з важливих тем для їхньої аудиторії стали гуманітарні потреби людей в охоплених війною Україні та М'янмі, каже керівниця служби Кхін Со Він.

Девід Юбенк, засновник американської місіонерської та гуманітарної ГО Free Burma Rangers поділився з журналістами своїм досвідом поїздки в Україну на запрошення українського активіста.

В одному з інших репортажів Бірманської служби мовилося про українську співачку в еміграції Катерину Бойко, яка допомагає батьківщині з-за кордону.

Служба також перекладає сюжети україномовних журналістів Голосу Америки. Як, наприклад, історію від журналістки Лесі Бакалець про школу дронів для українських дітей, де викладає колишній вчитель музики.

Китай, мандаринська мова

Китайська служба Голосу Америки (VOA Mandarin) намагалася "перенести своїх читачів до України", розповідаючи низку людських історій про те, як російські атаки відобразилися на житті держави та різних верств суспільства.

Це репортажі про міжнародних волонтерів, експертів з ментального здоров'я, стендап-коміків, викладачів китайської, чи, наприклад, бізнесмена, що збудував реабілітаційний центр для поранених бійців тощо.

Служба також підготувала окремий спецпроєкт до другої річниці повномасштабного вторгнення, розповіла старша редакторка китайського мовлення Вей Лінь.

"Ми розробляємо теми для нашої китайської аудиторії, а також представили історії з китайського погляду.

Наприклад, історії двох молодих людей: китайського студента, який не хотів залишати Україну, та повернувся туди у вересні 2022 року у розпал війни; і українського студента, який дуже хотів повернутися до Китаю для навчання в Нанкайському університеті, але не зміг цього зробити через закон України про мобілізацію під час війни", – каже Вей Лін.

За її словами, розмова зі студентами про їхні життєві історії та надії на майбутнє "зворушила до сліз" багатьох читачів і глядачів мандаринської служби, а деякі зазначили, що їм "подобаються такі звичайні життєві історії без ворогуючих ідеологій на передньому плані".

"Також у нас є сюжет про китайських бізнесменів в Україні, - додала Лін. –Вони втекли з країни після того, як російські танки вкотилися в Україну, але деякі повернулися через кілька місяців, хтось через рік, коли почувались у безпеці".

Колеги Лін поспілкувалися з китайськими бізнесменами в Києві про те, як війна вплинула на їхній бізнес і життя, описали їхні життєві історії та розповіли, чому ті вирішили залишитися, незважаючи на щоденні виклики, з якими стикаються. Історія отримала сотні тисяч переглядів на платформах Голосу Америки та чималу кількість відгуків і коментарів.

"Зворушили історії про боротьбу звичайних людей у надзвичайні часи", - каже Лін.

Вона також поділилася історію про американця китайського походження, який служив в армії США і минулого року вступив до Міжнародного легіону України:

"Наша аудиторія тепло сприйняла цю історію: понад 100 тисяч переглядів на YouTube і сотні коментарів, які висловлюють повагу, захоплення та натхнення".

Більше відео-історій китайською про Україну можна переглянути на YouTube сторінці сервісу.

Узбецька

Малік Мансур з Узбецької служби Голосу Америки особисто відвідав Україну та підготував чимало відеосюжетів про російську війну.

Як, наприклад, історія про українсько-узбецьку родину, яка поєднала людей різних національностей і віросповідань.

Крім того, служба активно передруковує веб- і телесюжети англомовної та Української служб Голосу Америки, розповідає Джевдет Сейхан, керівник Узбецької служби.

У 2024 році, за його словами, редакція була зосереджена на темах про кримських татар, вихідцях із Середньої Азії та мусульманах України.

А також узбецькою виходить спеціальний аудіоподкаст про Україну, з аналітичними матеріалами або інтерв’ю безпосередньо з Києва.

Грузинська

Голос Америки Грузинською протягом 2024 року також продовжував активно висвітлювати повномасштабне вторгнення Росії в Україну, каже редакторка служби Анна Каландадзе.

Зокрема, низка інтерв'ю журналістки Еки Маґалдадзе та Маріам Угрехелідзе з високопосадовцями, воєначальниками і дипломатами про ситуацію на передовій.

Зобов’язання країн-членів США та НАТО щодо перемоги України та вторгнення у Курську область були передруковані й щедро цитовані Українською службою.

Російська

Російська служба Голосу Америки послідовно висвітлює американську підтримку України та допомогає розвінчувати пропаганду і дезінформацію російської влади.

Кореспондент служби у Брюсселі Валентина Васильєва поспілкувалася нещодавно з генсеком НАТО Марком Рютте про майбутнє підтримки України. А Михайло Комадовський розпитував президента США Джо Байдена про те, чи стурбований він північнокорейськими військами в Курську та на сході України.

Російсько-українській війні на сайті Російської служби присвячено окрему сторінку, а журналістка Ксенія Туркова регулярно готує історії і для Української служби Голосу Америки.

Репортер Російської служби Голосу Америки Метью Купфер разом із Олексієм Коваленком з Української служби Голосу Америки та Наталією Мозговою з Євразійської дивізії розслідували тему одного із найбільш вражаючих російських активів, конфіскованих у США після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році.

Супер-яхта Amadea вартістю 230 мільйонів доларів і більше 100 метрів завдовжки очевидно належить підсанкційному російському олігарху Сулейману Керімову, який має тісні зв’язки з Володимиром Путіним. Уряд США планував виставити яхту на аукціон і використати кошти на відновлення України. Журналісти Голосу Америки з’ясували, як інший російський олігарх, Едуард Худайнатов, також близький соратник Путіна, проти якого введені санкції в ЄС та Україні, але не у США, успішно запобіг цьому, розпочавши судовий процес у Сполучених Штатах.

Корейська

Матеріали Голосу Америки про участь північнокорейських військ у війні Росії проти України широко цитуються міжнародними медіа.

Українська та Корейська служби Голосу Америки спільно готували статті та сюжети про останні події щодо підготовки військ Північної Кореї в Росії та загалом про військову співпрацю обох країн.

Глядачі можуть дізнатися про події в Україні із сюжетів керівниці мовлення Голосу Америки у Східній Європі Мирослави Ґонґадзе:

Вірменська

Вірменська служба Голосу Америки висвітлює події в Україні та публікує історії про порятунок українців, гуманітарні проєкти, військові теми.

Служба також підготувала проєкт InTanik про історії кохання та "поєднання різних культур під одним дахом".

Боснійська

Боснійська служба Голосу Америки першим розділом свого сайту пропонує саме новини України.

Тут часто публікуються сюжети про життя в Україні, протистояння війні, а також, наприклад, розвідка виконавчої редакторки Української служби Голосу Америки Тетяни Ворожко про наслідки відмови України від ядерної зброї (уроки Будапештського меморандуму).

А репортаж Боснійської служби Голосу Америки про візит до Сребрениці групи українських мерів та представників громадських організацій розповів аудиторії про болісний досвід війни на Балканах та уроки, отримані від боснійців українцями, котрі розшукують зниклих членів своїх сімей.

До слова, інтерв'ю Тетяни Ворожко із колишнім президентом України Петром Порошенком, а також сюжет про те, що новообраний президент США Дональд Трамп номінував генерал-лейтенанта у відставці Кіта Келлога на посаду спеціального представника США по Україні та Росії стали одними із найбільш відвідуваних на сайті Англомовної служби Голосу Америки.

В'єтнамська

В'єтнамська служба Голосу Америки упродовж року невтомно нагадувала про стан справ в Україні.

Серед сюжетів служби – історія про двічі пораненого в’єтнамського воїна, який "не боїться повертатися на поле бою" в Україні, пояснення від посла України про те, чому В'єтнаму варто "стояти на боці справедливості", знайомство зі спільнотою "В'єтнамці підтримують Україну", заклик до В'єтнаму "назвати ім'я агресора", інтерв'ю з послом України у В'єтнамі Олександром Гаманом інші, розповідає Джао Фам, керівник в'єтнамського мовлення Голосу Америки.

Албанська

Голос Америки Албанською, окрім новинних сюжетів, показав також історію про виставку у Косово з фотографіями війни в Україні від понад 90 українських та інших фотожурналістів. Виставка мала назву "Україна: воєнні злочини".

Прем'єр-міністр Косова Альбін Курті сказав, що виставка є демонстрацією солідарності народу Косова з Україною.

У лютому в Албанії тривав саміт Україна – Південно-Східна Європа, що також отримав широке висвітлення на сторінках Голосу Америки, розповіла виконавча редакторка Албанської служби Кейда Костречі.

Іспанська

Мовленням іспанською Голос Америки охоплює кільканадцять латиноамериканських країн. Журналісти цієї служби цього року окрім численних сюжетів та репортажів навіть відзняли фільм - "Віктор-ія".

Стрічка об’єднала у собі реальні історії українців, які живуть під постійною загрозою війни та російської окупації.

Фільм можна подивитися також в українському перекладі.

Також Латиноамериканська служба Голосу Америки підготувала проєкт Ucranians та відзняла фільм про українок, які знайшли порятунок у США під час війни.

Журналістка Селія Мендоза побувала у відрядженні в Україні під час війни, звідки підготувала репортажі та статті. Зокрема, у співпраці з журналісткою Української служби Іриною Шинкаренко спільний матеріал про те, як легендарна "Мрія" Ан-225 підкорювала США та які шанси відбудувати знищений росіянами літак.

Кхмерська

Офіційна мови Камбоджі, кхмерська, досить поширена у США, де є чимала громада вихідців із Камбоджі. Цією мовою також розмовляє приблизно 1,3 мільйона людей у південно-східному Таїланді, а також понад мільйон людей у південному В’єтнамі та чимало людей в інших частинах Південно-Східної Азії.

Кхмерською Голос Америки також регулярно повідмоляє новини з України та про Україну, зокрема, про американську підтримку України.

У цьому сюжеті, наприклад, розповідь про те, що щонайменше 2400 дітей було вбито або поранено з моменту вторгнення Росії в Україну, відповідно до звіту ЮНІСЕФ:

Вивчення англійської через українську тематику

До слова, на сайті Голосу Америки є спеціальний розділ про вивчення англійської мови.

У 2024 році VOA Learning English та GoGlobal запустили конкурс "Навчіть нас про Україну" для вчителів англійської мови в Україні.

Викладачі писали про життя, культуру та історію України та про те, як громада і окремі мешканці пристосувалися до життя після російського вторгнення. Викладачі та редактори Голосу Америки обрали 22 переможні роботи із 92 отриманих текстів.

Педагоги Голосу Америки працювали з авторами-переможцями, щоб розробити плани уроків за цими есе.

Есе та уроки "Навчіть нас про Україну" опубліковані як спеціальна тема на веб-сайті Голосу Америки Learning English, у подкастах та у соціальних мережах.

Серія є цінним ресурсом не лише для українських студентів, а й для людей у всьому світі, які хочуть більше дізнатися про Україну, каже Гай До, керівник сервісу VOA Learning English.

  • 16x9 Image

    Ганна Твердохліб

    Знімаю соцмережеві відео для Голосу Америки про українців у США та Європі, пишу новини, найбільше люблю розповідати історії людей, які живуть цікаве і насичене життя, а також збирати зворушливі розповіді української діаспори, а також висвітлювати досягнення, за які Україну шанують у світі. 

Розсилка

Відео - найголовніше

Останній “Рамштайн” за адміністрації Джо Байдена. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG