Новообраний президент США Дональд Трамп поставив під сумнів право Данії на контроль над Гренландією і заявив, що в Копенгагені мають від нього відмовитись. Про це він сказав на пресконференції у Флориді 7 січня.
Люди навіть не знають, чи є в Данії законне право на Гренландію. А якщо є, то їм слід від нього відмовитись, бо ми потребуємо Гренландію для нашої національної безпеки.Дональд Трамп, новообраний президент США
“Люди навіть не знають, чи є в Данії законне право на Гренландію. А якщо є, то їм слід від нього відмовитись, бо ми потребуємо Гренландію для нашої національної безпеки.
Я говорю про захист вільного світу… Гляньте назовні: всюди китайські кораблі, всюди російські кораблі. Ми не дозволимо цьому статися", - заявив Дональд Трамп.
Новообраний президент США додав, що люди Гренландії, ймовірно, проголосували б за незалежність чи приєднання до Сполучених Штатів.
Раніше того ж дня до Гренландії прибув син Трампа - Дональд Трамп Джуніор. До столиці, міста Нуук, він прилетів на літаку свого батька “Trump Force One”.
“Гренладія любить Америку і Трампа!” - написав Трамп Джуніор на платформі Х (раніше відомій як Twitter).
Повідомляється, що поїздка є приватною, і у Трампа Джуніора не заплановано жодних офіційних зустрічей з місцевими представниками влади.
“Ми тут як туристи”, - заявив він журналістам. На запитання про його батька, Дональд Трамп Джуніор відповів, що новообраний президент США “передає всім у Гренландії привіт”.
Коментуючи поїздку свого сина новообраний президент Дональд Трамп заявив: “Гренландія - неймовірне місце, і люди отримають величезну користь, якщо і коли вона стане частиною нашої країни. … ЗРОБІМО ГРЕНЛАНДІЮ ЗНОВУ ВЕЛИКОЮ!” - написав він на платформі Truth Social.
Реакція Гренландії та Данії
Те, що поїздка Дональда Трампа Джуніора не має жодного офіційного характеру, підтвердили гренландські посадовці. “Цей візит є приватним, і уряд Гренландії це поважає. Тож у нас не буде жодної реакції на це. Наша країна відкрита до відвідин”, - заявив у коментарі CBS News Мініннгуак Кляйст, постійний секретар міністерства закордонних справ Гренландії.
Серед гренландців існує велика підтримка того, що Гренландія не продається і не буде продаватись в майбутньому.Метте Фредеріксен, премʼєр-міністерка Данії
В уряді Данії, якій належить автономна територія Гренландії, ще раз підкреслили, що Гренландія не продається. Про це заявила премʼєр-міністерка Данії Метте Фредеріксен в коментарі телеканалу TV2.
“Серед гренландців існує велика підтримка того, що Гренландія не продається і не буде продаватись в майбутньому”, - сказала вона.
Водночас Метте Фредеріксен підкреслила, що США є найважливішим та найближчим союзником Данії. Премʼєрка додала: вона не вірить, що Сполучені Штати застосують військовий чи економічний тиск, аби отримати контроль над Гренландією.
“Я не можу собі уявити, що ми до цього дійдемо”, - сказала вона. “Гадаю, що ми повинні зосередитись на тому, щоб продовжувати вести справи один з одним і робити це належним чином”.
Напередодні медіа повідомляли, що король Данії вперше за 500 років затвердив зміну офіційного герба держави, виділивши на ньому більше місця символам Гренландії та Фарерських островів. Обидві території є автономними одиницями у складі Королівства Данія. Таким чином, як припускають журналісти, Данія підкреслює важливість та невідʼємість цих територій для себе.
При цьому у своєму новорічному зверненні гренландський премʼєр-міністр Муте Егеде припустив можливість незалежності Гренландії від Данії.
Наші торговельні відносини не можуть і надалі відбуватися лише через Данію.Муте Егеде, премʼєр-міністр Гренландії
“Як і інші країни світу, ми повинні працювати над усуненням перешкод для співпраці, які ми можемо назвати кайданами колоніальної епохи, і рухатися далі. … Пора нам самим зробити крок і сформувати наше майбутнє - щодо того, з ким ми будемо співпрацювати та якими будуть наші торговельні відносини. Адже наше співробітництво з іншими країнами та наші торговельні відносини не можуть і надалі відбуватися лише через Данію”, - сказав лідер Гренландії.
Гренландія, найбільший острів у світі з населенням близько 55 000 осіб, до 1979 року була данською колонією, допоки не отримала автономію з власним парламентом. Вона залишається територією Данії, а Копенгаген здійснює контроль над її зовнішньою та оборонною політикою.
При цьому 2009 році у акті про самоврядування Данія визнала невідʼємне право гренландського народу на самовизначення та розширила автономію країни.
Незважаючи на значні запаси корисних копалин та мінеральних ресурсів, Гренландія покладається на cуттєву фінансову допомогу Копенгагена та щорічні субсидії від данського уряду.
Дивіться також: