Спеціальні потреби

Україна, НАТО, Близький Схід, Афганістан. Байден підсумує свою зовнішньополітичну спадщину


Архівне фото. Президент США Джо Байден в Овальному кабінеті. Фото AP
Архівне фото. Президент США Джо Байден в Овальному кабінеті. Фото AP

Цей тиждень стане останнім на посаді президента США для Джо Байдена. 13 січня він планує виступити із промовою про свою зовнішньополітичну спадщину. Байден, як очікується, згадає про зміцнення зв'язків із союзниками по НАТО, підтримку України та Ізраїлю. Утім американська преса також згадує про "хаотичне" виведення військ з Афганістану, допущення загибелі великої кількості палестинців у Газі та повільне надсилання зброї Києву

Українська служба Голосу Америки транслюватиме промову на YouTube, Facebook і X.

Дивіться наживо з перекладом українською 13 січня о 21:00 за Києвом (14:00 за Вашингтоном) тут

Вихід з Афганістану

У перший рік при владі Байден виконав передвиборчу обіцянку і згорнув найдовшу в історії США військову кампанію. В Афганістані американські військові були 20 років, поваливши владу Талібану та позбавивши базу підтримки для Аль-Каїди.

Утім виведення американських військ виявилось "хаотичним" та стало "найбільш яскравим провалом" президентства Байдена, пише CBSNEWS.

В аеропорту Кабула під час виведення військ стався теракт, загинули 13 американських військових, десятки афганців. Разом із американцями країну намагались покинути тисячі афганців, які побоювались за своє життя через співпрацю із США. Утім вдалось вилетіти не усім.

Талібан швидко повалив проамериканський уряд Афганістану та повернувся до влади. Аль-Каїда повернула присутність в країні.

Афганці намагаються вилетіти з американськими військовими в аеропорту Кабула, серпень 2021 року. Фото AP
Афганці намагаються вилетіти з американськими військовими в аеропорту Кабула, серпень 2021 року. Фото AP

Російське вторгнення в Україну та зміцнення НАТО

Другий рік президентства Джо Байдена був затьмарений повномасштабним вторгненням Росії в Україну.

Та на тлі цього конфлікту Байден згуртував союзників у Європі та в усьому світі, щоб надати Україні багатомільярдну військову та економічну допомогу.

США також координувала дії з союзниками із запровадження санкцій щодо Росії аби змусити Москву заплатити економічну ціну за ведення війни.

Саме за президентства Байдена НАТО розширилось ще на дві країни - Фінляндію та Швецію, а союзники стали вкладати більше грошей в оборону.

Президенти України та США під час саміту G7 в Італії, червень 2024. Фото AP
Президенти України та США під час саміту G7 в Італії, червень 2024. Фото AP

У п’ятницю 10 січня Байден заявив, що він продовжує сподіватися, що США продовжуватимуть допомагати Україні після того, як він залишить посаду.

"Я знаю, що на пагорбі (в Конгресі США - ред.) є значна кількість демократів і республіканців, які вважають, що ми повинні продовжувати підтримувати Україну, – сказав Байден. "Я сподіваюся, що вони висловляться... якщо Трамп вирішить припинити фінансування України".

Новообраний президент США Дональд Трамп заявив, що швидко покладе край конфлікту.

Деніел Фрід, колишній посол США в Польщі та радник президентів Барака Обами, Джорджа Буша та Білла Клінтона, сказав в інтерв'ю Associated Press (AP), що Трампу, можливо, вдасться здійснити те, що багато американців вважатимуть "гідним завершенням" війни в Україні.

"Це не обов'язково станеться, але може. І якщо він це зробить, тоді критика на адресу Байдена полягатиме в тому, що він діяв, щоб допомогти Україні, але вагався, часто викручував руки та зрештою Трамп фактично досяг справедливого врегулювання", - наголошує Фрід.

Байдена також критикували за те, що він був надто обережним протягом усієї війни, надаючи із запізненням озброєння для України та тривалий час не надаючи дозвіл бити американською зброєю вглиб Росії.

В адміністрації Байдена аргументували таку позицію тим, що уникали ескалації та можливого втягнення США та інших членів НАТО в прямий конфлікт із Росією, яка має ядерну зброю.

Близькосхідна дипломатія Байдена

У жовтні 2023 року палестинське бойове угруповання ХАМАС напало на Ізраїль вбивши понад 1000 мирних мешканців та захопивши 250 заручників. Цей напад спровокував масштабну війну.

Байден підтримав у війні Ізраїль, утім наразився на критику з боку пропалестинських сил після масових жертв серед мирного населення в Секторі Гази. В результаті вторгнення ізраїльської армії там загинуло понад 45 тисяч людей.

Видання AP пише, що відносини Байдена з консервативним лідером Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу були напруженими через величезну кількість загиблих палестинців під час бойових дій.

Ізраїльський танк рухається в напрямку Гази, 18 жовтня 2023 року. Фото AFP
Ізраїльський танк рухається в напрямку Гази, 18 жовтня 2023 року. Фото AFP

А CBSNEWS нагадує, що у квітні 2023 року, ще до війни з ХАМАСом Байден сказав Нетаньягу, що майбутня підтримка США його країни залежить від захисту Ізраїлем цивільних осіб і гуманітарних працівників у Газі.

Ця двозначна політика адміністрації Байдена викликала критику різних таборів, каже Стівен Вертхайм, історик і старший науковий співробітник Фонду Карнегі.

"Байден охоче відмовився від свого впливу, негайно пообіцявши військову підтримку Ізраїлю; потім він критикував рішення ізраїльського уряду за самовільні дії", — цитує CBSNEWS Вертхайма.

У неділю Байден провів розмову з Нетаньягу, заявивши, що уряд США прагне досягти угоди щодо заручників у Газі та припинення вогню до того, як він піде з посади 20 січня.

Раніше Трамп заявляв, що "все пекло" обрушиться на ХАМАС, якщо заручники не будуть звільнені до дня інавгурації.

Китай

Ще від часу перебування в Білому домі Барака Обами США намагаються змінити фокус зовнішньої політики на Китаї, утім їх постійно відволікають катастрофи в інших регіонах, вважає історик Стівен Вертхайм.

"Сполучені Штати не можуть розраховувати на пріоритетність Китаю, залишаючись провідною військовою силою в Європі та на Близькому Сході. Якщо Сполучені Штати справді хочуть віддавати перевагу Китаю, їм потрібно відступити в іншому місці", — цитує CBSNEWS Вертхайма.

Ілюстративне фото. Прапори США та Китаю. Фото EPA
Ілюстративне фото. Прапори США та Китаю. Фото EPA

Попри це Байден продовжив жорстку тарифну політику щодо Китаю, яку запроваджував ще Трамп.

Адміністрація Байдена запровадила запобіжні заходи, щоб захистити такі галузі, як виробництво мікросхем, від китайської залежності.

Глобальні альянси, такі як Quad — США, Індія, Японія та Австралія — і AUKUS — Австралія, США та Великобританія — досягли дипломатичного та військового прогресу у стримуванні Китаю. Адміністрація Байдена також зміцнила свій військовий союз з Японією.

Загалом, як пише американська преса у своїй промові у понеділок президент Джо Байден зробить наголос на тому, що за ці чотири роки при владі йому вдалось зміцнити альянси США у світі, що є противагою більш "ізоляціоністської" політики Дональда Трампа.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG