Спеціальні потреби

І у Трампа, і у Байдена говорять про зниження мобілізаційного віку в Україні. А як із цим у США?


Американський військовий під час патрулювання в північно-східному сирійському місті Камишли, 9 січня 2025 року. Фото AFP
Американський військовий під час патрулювання в північно-східному сирійському місті Камишли, 9 січня 2025 року. Фото AFP

Номінований Дональдом Трампом на посаду радника президента з нацбезпеки Майк Волц вважає, що в Україні потрібно знизити мобілізаційний вік до 18 років через проблеми з нестачею людей на війні. Про це він заявив в інтервʼю американському телеканалу ABC News в неділю.

"Нам потрібно буде побачити справді стабілізацію ситуації на полі бою. І одна з речей, про яку ми будемо просити українців, полягає в тому, що вони мають реальні проблеми з живою силою. Ви знаєте, їхній призовний вік зараз становить 26 років (насправді 25 - ред.), а не 18. Я не думаю, що багато людей усвідомлюють, що вони насправді можуть призвати сотні тисяч нових військових", - заявив Волц.

За словами Волтца повинні піти на цей крок аби стабілізувати фронт і мати можливість укласти певну угоду.

"Якщо українці просили весь світ піти ва-банк за демократію, нам потрібно, щоб вони також пішли ва-банк за демократію... Мова йде не лише про боєприпаси чи виписування додаткових чеків. Йдеться про стабілізацію лінії фронту, щоб ми могли укласти певну угоду", - заявив Волц.

США готові дати більше зброї

Подібні заяви з боку різних посадовців США лунають не вперше протягом останнього року, при чому як від республіканців, так і від демократів.

У листопаді видання Associated Press писало з посиланням на посадовців Білого дому, що адміністрація Байдена тисне на Україну, аби та понизила вік мобілізації, щоб збільшити кількість військових.

У грудні представник Держдепартаменту США Метью Міллер запевняв, що якщо Україна мобілізує більше людей, то всіх новобранців забезпечать повним спорядженням та забезпечать тренування.

В інтерв'ю для Bloomberg, опублікованому 13 січня, радник з питань нацбезпеки в адміністрації президента Байдена Джейк Салліван заявив, що протягом останнього року проблему із "живою" силою стала особливо нагальною.

"Ми абсолютно чітко заявили, в тому числі публічно, що жива сила є гострою проблемою, і це те, що Україні доведеться вирішити, навіть якщо ми виконаємо свою роль, доставивши для них боєприпаси, які їм потрібні", - каже Салліван.

Чи зменшення віку збільшить кількість військових?

Президент України Володимир Зеленський, коментуючи це питання ще у грудні, заявив, що Україна не має компенсувати брак обладнання та підготовки молодістю солдатів, тому треба зосередитися на забезпеченні наявних бригад. Голова держави зазначив, що "пріоритетом має бути постачання ракет і зниження військового потенціалу Росії, а не зниження призовного віку в Україні".

Військово-політичний оглядач проєкту "Інформспротив" Олександр Коваленко в нещодавньому дописі на своїй сторінці у Facebook наголосив, що недоукомплектовані озброєнням бойові підрозділи будуть швидко знищені на полі бою.

"Припустимо, що мобілізують 100 тисяч людей. Це приблизно 125 батальйонів, які своєю чергою мають бути укомплектовані танками – 1375, ББМ – 4125, артилерія – 1500 і так далі. Питання, звідки це все в України, якщо від США ми отримали лише 31 танк М1А1? Містер Трамп передасть для комплектації 125 батальйонів 1 375 M1A1 Abrams, що припадають пилом на складах у кількості більше 5 500 одиниць, коли понад 2 500 перебувають у строю?", - написав Коваленко.

Окрім того, українські демографи, на основі даних прогнозів 2020 року, вказують на те, що молодих чоловіків в Україні менше ніж чоловіків старшого віку. А директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова вказувала на те, що 18-річні хлопці ще не так відповідально ставляться до свого життя, як 25-річні.

Мобілізаційний вік у США

За всю історію Сполучених Штатів мобілізація до армії відбувалась шість разів - під час війни за незалежність, громадянської війни, двох світових війн, під час кампанії у Кореї та востаннє у В'єтнамі.

За усіх воєн наймолодший мобілізаційний вік був - 18 років. Старший граничний вік, що підпадає під мобілізацію постійно змінювався і сьогодні становить 25 років.

Згідно з чинним законодавством на військовий облік у США зобов'язані стати усі чоловіки від 18 до 25 років, при чому як громадяни США, так і негромадяни, які постійно проживають на території країни.

У 2021 році у США була спроба змінити законодавство і зобов'язати ставати на облік жінок, утім цей законопроєкт не знайшов підтримки.

У випадку оголошення мобілізації чоловіків відбиратимуть до армії за допомогою лотереї. Під час війни у В'єтнамі вона транслювалась по телебаченню.

Під час лотереї випадала певна дата народження і всіх чоловіків за цією датою викликали до місцевих "ТЦК".

Сьогодні законодавство передбачає певну градацію у залежності від потреб в мобілізаційному ресурсі. Спершу відбирають серед 20-річних, далі 21-річних і так далі. Примітно, що чоловіків 18-19 років мобілізують в останню чергу.

Минулого року Центр нової американської стратегії (СNAS) оприлюднив звіт у якому закликав уряд США підвищити мобілізаційний вік і брати до армії старших людей. “Оперативні вимоги” бойового середовища вимагають людей з більшим досвідом і технічною підготовкою, пояснюють експерти.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG