Спеціальні потреби

Світові лідери у привітанні Трампа згадали про обіцянку закінчити війну в Україні


Президент Дональд Трамп завершує свою промову під час 60-ї інавгурації президента в Ротонді Капітолія США у Вашингтоні, понеділок, 20 січня 2025 року, у присутності колишнього президента Джо Байдена та інших колишніх президентів США серед гостей церемонії. (AP)
Президент Дональд Трамп завершує свою промову під час 60-ї інавгурації президента в Ротонді Капітолія США у Вашингтоні, понеділок, 20 січня 2025 року, у присутності колишнього президента Джо Байдена та інших колишніх президентів США серед гостей церемонії. (AP)

Президент України Володимир Зеленський та десятки інших світових лідерів привітали Дональда Трампа з інавгурацією на посаду 47-го президента США.

Деякі з них вже відреагували на перші укази глави держави. Зокрема Папа Римський називає "ганьбою" намір президента Трампа почати масову депортацію нелегальних мігрантів, президент Туреччини Ердоган нагадав про обіцянку Трампа швидко закінчити війну в Україні, а ізраїльський прем'єр Нетаньягу зауважив, що "найкращі дні нашого альянсу ще попереду".

Україна

Президент України Володимир Зеленський у привітанні президента Трампа з інавгурацією наголосив, що проголошена Трампом політика "мир завдяки силі" дає шанс справедливому миру та зміцненню американського лідерства у світі.

"Президент Трамп завжди рішучий, і проголошена ним політика миру завдяки силі дає шанс на зміцнення американського лідерства та досягнення надійного й справедливого миру. Це найголовніше", – написав Зеленський у своєму повідомленні у мережі Х (колишня Twitter).

Зеленський додав, що саме зараз вирішується, яким буде це століття для світових демократій.

"Ми всі маємо діяти разом, щоб це століття було великим та успішним для демократій, а не для тих, хто бажає нам усім невдачі", – сказав Зеленський.

"Разом ми сильніші і можемо дати світу й нашим народам більше безпеки, стабільності та економічного зростання", - зазначив український президент і висловив сподівання "на активну і взаємовигідну співпрацю".

НАТО

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте у вітанні президента Дональда Трампа запевнив, що альянс збільшить витрати на оборону.

"З поверненням президента Трампа на посаду ми збільшимо витрати на оборону та виробництво. Мої теплі вітання Дональду Трампу з його вступом на посаду 47-го президента США та Джей Ді Венсу як віцепрезиденту. Разом ми можемо досягти миру через силу — через НАТО", - заявив очільник Північноатлантичного союзу.

Із закликом витрачати більше на оборону виступив 20-го січня і президент Франції Еммануель Макрон під час промови до французьких збройних сил.

"Витрати Франції на оборону зараз перевищують 2% ВВП", — сказав він. - "Але чи достатньо цього, щоб досягти великої кількості, глибини та інновацій, щоб захистити себе у великій конфронтації? Чи достатньо цього, щоб організуватися в європейському масштабі й мати засоби для боротьби?"

"Що ми будемо робити в Європі завтра, якщо наш американський союзник виведе свої військові кораблі з Середземного моря? Що буде, якщо [США] переведуть свої винищувачі з Атлантики на Тихий океан? Це все сценарії, до яких ми повинні підготуватися. Це все сценарії, до яких ми готуємося", - сказав Макрон у промові, яку він виголосив за годину перед інавгурацією Трампа.

Туреччина

Російську війну проти України згадав у своєму вітанні президент Туреччини Таїп Реджеп Ердоган.

Швидке закінчення цієї війни, яке обіцяв у своїй передвиборчій кампанії Дональд Трамп, Ердоган назвав пріоритетним для Анкари.

"Оскільки пан Трамп неодноразово заявляв, що припинить російсько-українську війну, ми як Туреччина зробимо все необхідне в цьому відношенні. Нам потрібно розв'язати це питання якомога швидше. Це питання буде на порядку денному під час наших переговорів з паном Трампом, і я б хотів, щоб другий термін пана Трампа приніс користь всьому людству", – заявив Ердоган у привітанні 47-го президента США.

Росія

Президент Росії Володимир Путін привітав прагнення новообраного президента Дональда Трампа "відновити контакти" з Росією.

Виступаючи під час відеозв’язку з членами Ради безпеки Росії безпосередньо перед інавгурацією Трампа, Путін сказав, що знає про бажання команди Трампа вступити з ним у діалог.

Він також повторив тезу, яке в Кремлі часто повторюють, про загрозу Третьої світової війни, і похвалив команду Трампа за намагання запобігти цьому.

"Ми також чуємо його заяви про необхідність зробити все, щоб запобігти Третій світовій війні, – сказав Путін у телевізійних коментарях. – Ми, звичайно, вітаємо такий підхід і вітаємо обраного президента США зі вступом на посаду".

Путін додав, що Москва відкрита до обговорення перспективного мирного врегулювання в Україні. За його словами, воно має призвести не до короткочасного перемир’я, а до міцного миру, та враховувати інтереси Росії.

Угорщина

Премʼєр-міністр Угорщини Віктор Орбан також висловив надію, що новообраний президент США Дональд Трамп зможе закінчити війну в Україні якнайшвидше.

"Ми стояли на своєму, і сьогодні ми з гордістю передаємо естафету миру новому американському уряду", – сказав Орбан на конференції в Будапешті, присвяченій підсумкам головування Угорщини в Раді ЄС у другому півріччі 2024 року.

Орбан переконаний, що Євроcоюз не зможе перемогти Росію, а тому має тримати відкритими дипломатичні канали.

"Чи справді ми віримо, що наші війська будуть маршувати під прапором Європейського союзу на Красній площі в Москві? Якщо ми так не думаємо, то ми повинні тримати дипломатичні канали відкритими для переговорів", – заявив Орбан.

Він додав, що ЄС вже опинився на боці тих, хто програє, через свою стратегію підтримки України та запровадження санкцій проти Росії.

"Не тільки Україна веде війну, але й європейські економіки. Ціни стрімко зростають, наші гроші витрачаються на український фронт, санкції завдали шкоди нашим компаніям, а ціни на енергоносії підривають європейський бізнес, який був конкурентоспроможним до війни", – каже Орбан.

Канал CBS повідомляє, що угорського прем'єра запрошували на інавгурацію Дональда Трампа, але за даними угорських ЗМІ, він не поїхав.

Німеччина

Канцлер Німеччини Олаф Шольц наголосив на тому, що США є найближчим союзником Європи, і так має залишатися й надалі.

"Сьогодні президент Дональд Трамп вступає на посаду. Вітаємо! США є нашим найближчим союзником, і метою нашої політики завжди є добрі трансатлантичні відносини.

ЄС із 27 членами та понад 400 мільйонами людей є сильним союзом", – наголосив Шольц.

Велика Британія

Кір Стармер, прем'єр-міністр Великої Британії, наголосив на тривалості партнерства між його країною і США, яке було важливе для безпеки і процвітання всього світу.

"Протягом століть відносини між нашими двома націями були співробітництвом, кооперацією та міцним партнерством... Разом ми захищали світ від тиранії та працювали над нашою взаємною безпекою та процвітанням, – сказав Стармер.

Британський прем'єр висловив сподівання, що "з огляду на давню прихильність і історичні зв’язки президента Трампа зі Сполученим Королівством", ця "глибока дружба продовжуватиметься".

За повідомленням Букінгемського палацу, британський король Чарльз також надіслав привітання президенту Трампу з інавгурацією, в якому він згадав про тривалі особливі відносини між країнами.

Ізраїль

Вітання президенту Дональду Трампу з нагоди його інавгурації як 47-го президента США надіслав і голова уряду Ізраїлю Біньямін Нетаньягу.

"Я вірю, що, працюючи знову разом, ми зможемо підняти альянс США та Ізраїлю на ще більшу висоту", – сказав Нетаньягу у своєму відеовітанні в мережі Х (колишня Twitter).

Нетаньягу подякував від імені народу Ізраїлю за зусилля Трампа у звільненні ізраїльських заручників.

У неділю, 19-го січня, розпочалася дія угоди про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАСом, який контролює смугу Газа та утримує ізраїльських заручників.

"Я з нетерпінням чекаю співпраці з вами, щоб повернути заручників, що залишилися, знищити військовий потенціал ХАМАС і покласти край його політичному правлінню в Газі, а також забезпечити, щоб Газа ніколи більше не становила загрози для Ізраїлю", – сказав Нетаньягу.

Ізраїльський прем'єр також нагадав, що за першого терміну свого президентства Трамп, серед іншого, вийшов з ядерної угоди з Іраном, визнав Єрусалим столицею Ізраїлю, переніс туди посольство США та визнав суверенітет Ізраїлю над Голанськими висотами. Також за посередництва США Ізраїль уклав мирні Авраамові угоди з чотирма арабськими країнами.

"Я переконаний, пане президенте, що за вашого президентства найкращі дні нашого альянсу є попереду", – наголосив Нетаньягу.

Ватикан

У зв'язку з інавгурацією Папа Римський Франциск застеріг президента США від проведення масової депортації іммігрантів. Він назвав такі наміри "ганебними".

Про це Папа сказав під час виступу на вечірньому ток-шоу у неділю, а потім у понеділок надіслав офіційну телеграму з привітаннями Трампу, де також про це згадав.

Папа Франциск сказав, що молиться, аби Сполучені Штати відповідали своїм ідеалам "країни можливостей, гостинної для всіх".

"Я сподіваюся, що під вашим керівництвом американський народ процвітатиме і завжди прагнутиме побудувати більш справедливе суспільство, де немає місця для ненависті, дискримінації чи відчуження", — мовиться у телеграмі Папи Римського.

У повідомленні використано інформацію АР, Reuters.

 У Києві підняли келих за інавгурацію Трампа.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:13 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG