Спеціальні потреби

Зеленський, європейські лідери в Давосі закликають Європу об'єднатись задля безпеки і збільшити оборонні видатки


Президент України Володимир Зеленський виступає поруч із президентом Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) Борге Бренде під час 55-го щорічного ВЕФ у Давосі, Швейцарія, 21 січня 2025 року. (Фото: REUTERS/Yves Herman)
Президент України Володимир Зеленський виступає поруч із президентом Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) Борге Бренде під час 55-го щорічного ВЕФ у Давосі, Швейцарія, 21 січня 2025 року. (Фото: REUTERS/Yves Herman)

Президент України Володимир Зеленський у виступі в Давосі закликав Європу збільшити витрати на оборонне виробництво, демонструвати єдність в безпековій політиці. А щодо мирного процесу в Україні, він відзначив, що одним із складників безпекових гарантій Києву має бути дислокація щонайменше 200 тисяч європейських миротворців.

“Нам потрібна єдина європейська політика безпеки та оборони”, - заявив український лідер, виступаючи 21 січня на Всесвітньому економічному форумі (ВЕФ) у Давосі.

Зеленський критично висловився щодо теперішнього місця Європи у глобальних альянсах, розвитку технологій, заявивши, зокрема, що Росія виробляє у декілька разів більше боєприпасів та військової техніки, ніж усі європейські країни разом.

Він закликав Європу працювати спільно з Україною над створенням систем озброєнь, зокрема протиповітряної оборони, заявивши, що Європа потребує власної версії “залізного купола”, здатної впоратися з будь-якими типами ракет.

“Усі європейські країни повинні бути готові витрачати на безпеку стільки, скільки справді потрібно”, - додав Зеленський.

Він деталізував, що якщо для забезпечення безпеки в Європі необхідно витратити 5% ВВП, “то нехай так і буде - це є 5%”.

Збільшити витрати на оборону до 5% закликав Європу і новий президент США Дональд Трамп, відповідаючи на питання журналістів в день своєї інавгурації 20 січня.

Зеленський закликав Європу посилити свою позицію та докласти зусиль, щоб стати глобальним гравцем і гарантом безпеки для себе та інших регіонів світу, на тлі непевності щодо політики США.

“Чи помітить президент Трамп взагалі Європу? Чи вважає він НАТО необхідним? І чи поважатиме він інституції ЄС?” – запитав у своїй промові Зеленський, поставивши під сумнів, що за теперішньої траєкторії подій Європа матиме “місце за столом переговорів”, коли війна проти України закінчиться.

Заклики Європи до єдності звучали і від президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн та канцлера Німеччини Олафа Шольца, які у своїх промовах в Давосі наголошували на посиленні колективної здатності Європи захистити себе. Обидва лідери також засвідчили непохитну підтримку України.

В рамках ВЕФ, Зеленський вже зустрівся з Шольцом, який готується до федеральних виборів у Німеччині 23 лютого. У своїй промові на форумі Шольц, зокрема, закликав до "принципової ясності" щодо того, що будь-які питання щодо України повинні вирішуватися із залученням України.

Коментуючи міжнародні альянси Росії з такими країнами, як Іран та Північна Корея, Зеленський застеріг, що вони спрямовані проти ЄС та США, а Іран вже по суті втягнутий у війну проти України через постачання зброї Москві.

Українське виробництво військової техніки та боєприпасів суттєво зросло, й наразі покриває приблизно 40% потреб українського війська, пояснив він, окреслюючи подальшу стратегію України. На американську допомогу припадає трохи більше третини усієї техніки та боєприпасів, тим часом як трохи менше третини надходить з Європи.

Водночас зростання виробництва військової техніки та боєприпасів у Європі та США виявилося недостатнім для забезпечення потреб України, попри той факт, що індустріальні можливості самої лише Європи перевищують можливості Росії, нарікнув Зеленський.

Тим часом українська армія налічує понад 800 тисяч військових, й під час мирних переговорів, за словами українського лідера, Росія вимагатиме її скорочення у 5 разів.

“Ми цього не допустимо”, - сказав Зеленський. Він зазначив, що така вимога Росії матиме на меті нове вторгнення в Україну та європейські країни у майбутньому, якщо гарантії безпеки Києву виявляться недостатньо сильними.

На думку українського президента, одним зі складників таких гарантій стане відрядження в Україну щонайменше 200 тисяч європейських миротворців в рамках будь-якого врегулювання війни.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG