Спеціальні потреби

Європа погоджується з Трампом - в оборону треба вкладати більше


Кая Каллас, верховна представниця ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки, застерігає, що на тлі війни Росії проти України Європа робить замало, щоб підвищити свою обороноздатність.
Кая Каллас, верховна представниця ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки, застерігає, що на тлі війни Росії проти України Європа робить замало, щоб підвищити свою обороноздатність.

Російська загарбницька війна проти України та імперіалістичні зазіхання Москви щодо Європи посилюють згоду європейців із закликами президента США Дональда Трампа до збільшення європейських видатків на оборону.

Якщо для оборони потрібно 5% ВВП, значить, це має бути 5%.
Володимир Зеленський

Припущення Трампа, що країнам НАТО треба підняти пропонований рівень видатків на оборону з 2% ВВП до 5%, не викликали загального схвалення в Альянсі, але й не стали приводом для різких заперечень.

Потреба підвищення обороноздатності Європи стала одним з питань, в яких з американським президентом погоджуються майже беззастережно.

На необхідності так званої "стратегічної автономії" Європи віддавна наголошує президент Франції Еммануель Макрон.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц на третій день після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року оголосив zeitenwende - історичний поворот державного курсу, який зокрема передбачав різке збільшення видатків на оборону.

Недостатньо

Але на третій рік повномасштабної російської війни європейці вимушені погоджуватися, що вони відстають.

Згідно з прогнозованими оцінками НАТО на 2024 рік майже третина членів альянсу далеко відстає, або ледве досягає рівня 2% ВВП на оборону.

Лише Польща і Естонія витрачають більшу частку на оборону ніж США.

“Російська оборонна індустрія виробляє величезну кількість танків, керованих бомб, артилерійських боєприпасів. За три місяці вони можуть виробити більше зброї та амуніції, ніж ми за дванадцять”, - заявила чільна посадовиця Європейського Союзу з питань зовнішньої політики і безпеки Кая Каллас, колишня прем'єр-міністрка Естонії.

Вона наголосила 22 січня на оборонній конференції у Брюсселі: “Росія становить екзистенційну загрозу нашій безпеці сьогодні, завтра і надалі, допоки ми будемо недостатньо інвестувати в свою оборону”.

За словами Каї Каллас героїчний спротив українців і дії міжнародної спільноти означають, що у цій війні "час не на боці Росії, але він не обов’язково на нашому боці, бо ми ще не робимо досить”.

“Ні в кого з нас не має бути сумнівів, що нам треба витрачати більше, щоб запобігти війні”, - наполягала вона.

Аргумент України

Український президент Володимир Зеленський скористався своїм виступом на економічному форумі у Давосі 21 січня, щоб закликати Європу гуртуватися і збільшувати оборонний потенціал.

“Попри те що загальний економічний потенціал Росії значно менший за потенціал Європи, вона виробляє в кілька разів більше боєприпасів і військової техніки, ніж уся Європа разом узята”, - зазначив Зеленський.

Він також сказав, що у час, коли Росія може зібрати армію чисельністю до 1,5 мільйона, а Україна зараз має у війську понад 800 тисяч, то найбільша армія Європи - французька нараховує лише понад 200 тисяч, а інші країни - набагато менше.

“Якщо для оборони потрібно 5 % ВВП, значить, це має бути 5 %. І не потрібно грати на емоціях людей, стверджуючи, що витрати на оборону мають компенсуватися за рахунок медицини, пенсій чи чогось іншого – це справді несправедливо”, - заявив Володимир Зеленський.

Президент України заявив: “Європа повинна бути здатною гарантувати мир і безпеку для всіх – для себе та для інших, для тих у світі, хто важливий для Європи".

Він також підкреслив, що європейська безпека неможливе "без справедливого завершення війни Росії проти України".

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG