Спеціальні потреби

Трамп скасував гуманітарний пароль для мігрантів із 4 країн. України це не стосується


Шукач притулку показує оновлене повідомлення в додатку CBP One, у якому йдеться, що всі імміграційні співбесіди скасовано, Мексика, 20 січня 2025.
Шукач притулку показує оновлене повідомлення в додатку CBP One, у якому йдеться, що всі імміграційні співбесіди скасовано, Мексика, 20 січня 2025.

Президент США Дональд Трамп припинив у понеділок програму гуманітарного пароля для кубинців, нікарагуанців, венесуельців і гаїтян.

Указ "Гарантування безпеки наших кордонів" окреслив низку дій адміністрації, пов’язаних з імміграцією. Зокрема в указі президент Трамп наказав вжити "усіх належних заходів" для будівництва стіни на кордоні з Мексикою, розгортання військовиків на південному кордоні та затримання нелегальних мігрантів. Він також вимагає скасування певних програм гуманітарного пароля.

Одна з таких програм, програма CHNV (Куба, Гаїті, Нікарагуа, Венесуела) дозволяла до 30 тисячам осіб на місяць із цих країн легально в’їжджати до Сполучених Штатів і залишатися там на період до двох років за умови, що вони мали спонсора-громадянина США, який за них поручався.

Станом на грудень 2024 року за цією програмою в країну в’їхало близько 531 690 осіб, згідно з даними митної та прикордонної служби США. Серед інших критеріїв від бенефіціарів вимагалося мати дійсний паспорт, самостійно організувати поїздку та пройти перевірку національної та громадської безпеки.

Білий дім Байдена оголосив про програму CHNV 5 січня 2023 року. Тодішні чиновники заявили, що ця ініціатива була частиною зусиль адміністрації, спрямованих на запобігання незаконним проникненням уздовж південного кордону США.

Програма була створена за моделлю української програми та попередньої венесуельської програми.

Негайні ефекти

Розпорядження набуло чинності негайно. Це означає, що нові заявки від осіб, які бажають спонсорувати цих мігрантів, прийматися не будуть.

Елізабет Джейкобс з Центру досліджень імміграції, вашингтонської групи, яка виступає за обмеження імміграції до США, повідомила Голосу Америки, що тим, хто вже отримав гуманітарний пароль через цю програму, ймовірно, буде дозволено залишатися в Сполучених Штатах до моменту, поки діятиме відповідний період гуманітарного пароля.

У той час, за словами Джейкобс, ці особи будуть "без статусу" і під загрозою депортації.

Програми на кшталт CNHV були способом, яким "американці змогли легально та безпечно спонсорувати новоприбулих, які потребували притулку, щоб приїхати до Сполучених Штатів, у тому числі афганських союзників", — написав Назанін Еш, генеральний директор Welcome.US, на своєму сайті.

"Ті, хто мав тимчасовий захист відповідно до гуманітарного пароля до 20 січня, повинні будуть шукати способи набути імміграційний статус іншими способами, інакше ризикують бути депортованими зі Сполучених Штатів", — сказала Голосу Америки Корі Алонсо-Йодер. Вона є професоркою імміграційного права в Університеті Джорджа Вашингтона.

Виконавчі розпорядження президента не вказують на те, що гуманітарний пароль буде скасовано для поточних бенефіціарів програми, сказала Доріс Мейснер з Інституту міграційної політики у Вашингтоні під час пресконференції у вівторок. Однак "вони його точно не продовжують".

"То що станеться із цими людьми? Якщо вони залишаться в США після закінчення дворічного періоду, вони, звичайно, потраплять у статус "неавторизованих". Вони втратять дозвіл на роботу і точно будуть підлягати депортації", – зазначила вона.

Інші правові варіанти

Програма не була шляхом до набуття громадянства США чи постійного місця проживання. Однак, за словами імміграційних юристів, бенефіціари можуть змінити свій імміграційний статус з тимчасового гуманітарного пароля на більш постійний, наприклад візу або спонсорство через родича в США, що може призвести до отримання дозволу на постійне проживання, грін-карти.

Кубинці після року перебування в США можуть подати заяву на постійне проживання відповідно до закону Cuban Adjustment Act. Венесуельці та гаїтяни можуть претендувати на тимчасовий захищений статус, який забезпечує захист від депортації та дозвіл на роботу.

Вони також могли б просити про надання притулку, як і нікарагуанці. Однак вони повинні продемонструвати справжній страх перед переслідуваннями у своїх країнах через свою расу, релігію, національність, соціальну групу чи політичні погляди.

  • 16x9 Image

    Алін Беррос

    Кореспондентка з питань імміграції центрального відділу новин Голосу Америки у Вашингтоні. 

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG