Спеціальні потреби

Європейські лідери оцінили можливу стратегію Трампа щодо України


Дискусія "Україна: шлях попереду" на Всесвітньому економічному форумі у Давосі, 23 січня 2025.
Дискусія "Україна: шлях попереду" на Всесвітньому економічному форумі у Давосі, 23 січня 2025.

Продовження європейської допомоги Україні може стати гарантією того, що ЄС матиме право голосу на можливих переговорах щодо миру в Україні.

Про це президент Латвії Едгарс Рінкевічс заявив під час дискусії "Україна: шлях попереду" під час Всесвітнього економічного форуму у швейцарському Давосі.

"Я знаю, що триває дискусія про те, хто робить більше: ЄС чи США. Цифри, які я бачу, показують, що Європейський Союз надає загалом більше допомоги Україні в усіх галузях", - сказав Рінкевічс і додав, що також важливі тісні контакти із Білим домом і видима присутність представників ЄС під час усіх дискусій у Вашингтоні щодо можливих перемовин.

Так президент Латвії відповів на запитання модераторки дискусії, британської журналістки Стефані Фландерс:

"Існує очевидний ризик, що будь-які переговори, які відбуватимуться, або значна частина (визначення) шляху вперед для України буде здійснено через пости у Truth Social й телефонними дзвінками між президентами Трампом і Путіним".

При цьому Жан-Ноель Барро, глава французького Міністерства Європи та закордонних справ, додав: "Ми кажемо, що жодної дискусії про Україну не повинно бути без (участі) України, і жодної дискусії про європейську безпеку не повинно відбуватись без європейців".

Він продовжив: "Чому? Тому що - і я не думаю, що так станеться, - уявімо, що буде дискусія між адміністрацією США і Владіміром Путіним. Будь-яка угода, яка може бути досягнута, має бути погоджена з українцями, які три роки борються за свою територіальну цілісність і нашу безпеку. І також вона має бути погоджена європейцями, ми повинні будемо відігравати головну роль у питанні надання безпекових гарантій для такої угоди. Інакше хто це зробить? НАТО? Поки адміністрація США не показала відкритості до набуття Україною членства в НАТО у короткій перспективі. Це означатиме, що у перехідний період безпекові гарантії треба буде гарантувати якимось альтернативним шляхом, пов'язаним із НАТО".

"200 тисяч військових (західних миротворців), про яких говорив президент Зеленський. Хіба це будуть американці? Ось вам важіль (ЄС за столом переговорів)", - сказав Барро.

Стратегія Трампа щодо України

Відповідаючи на питання про те, якою може бути стратегія Трампа із досягнення миру в Україні, Рінкевічс сказав, що заяви, які лунають із Білого дому та Конгресу, свідчать, що "існує розуміння, що Україна не повинна програти, і що Росія є частиною проблеми, а не її вирішення".

Латвійський президент додав: "На мою думку, США і досі формулюють стратегію. І якщо ми взаємодіятимемо зі США, Україна взаємодіятиме, і ми побачимо, що ведеться діалог з адміністрацією (президента) США. Думаю, ми зможемо виробити зрозумілу гарну стратегію".

"Що насправді сталось, це президент США висунув ультиматум Путіну, - зауважив Радослав Сікорський, міністр закордонних справ Польщі. - Створи умови завершення війни або приймай наслідки. І наскільки я розумію Путіна, він часто переоцінює свої можливості, і це момент укласти угоду. Інакше президент США, президент Трамп натякає, що буде суворіший".

"Це ні в чиїх інтересах - побачити капітуляцію, ані України, ані ЄС, ані США, - додала Роберта Мецола, президентка Європарламенту. - Коли ми багато говоримо про витрати (для допомоги Україні), скільки ми витратили, скільки ми ще маємо витратити: якщо ви порівняєте 175 мільярдів (доларів) від США і 136 мільярдів (євро) від ЄС, то внесок був зроблений. Просто іноді ми були надто повільні, іноді нечіткі, іноді недостатньо гнучкі".

При цьому Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України, заявив, що Київ вітає заяви президента США Дональда Трампа із закликом до якнайшвидшого укладення мирної угоди між Україною й Росією, і з погрозами в разі відмови Москви від домовленостей запровадити нові санкції проти РФ.

"Ми дійсно вітаємо такі потужні меседжі від президента Трампа, і ми віримо, що він вийде переможцем, і ми віримо, що у нас є додатковий шанс внести нову динаміку у дипломатичні зусилля із припинення цієї війни та досягти тривалого й всеосяжного миру", - сказав глава українського МЗС.

Європа має робити більше

Нагадаємо, за словами Трампа, Європа повинна збільшити витрати на допомогу Україні, оскільки вона ближче до війни, відтак війна, за його словами, має більший вплив на ЄС, ніж на США.

Як інформував Голос Америки, американський генерал, командувач об'єднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі під час форуму у Давосі сказав, що сумнівається, що американська підтримка незабаром закінчиться.

При цьому європейські політики на різних рівнях погоджуються із тезами президента Трампа про те, що Європа має вкладати більше у власну безпеку і наростити допомогу Україні.

Зокрема, очільниця відомства Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та безпеки Кая Каллас, 23 січня наголосила: "Росія становить екзистенційну загрозу нашій безпеці сьогодні, завтра і надалі, допоки ми будемо недостатньо інвестувати у свою оборону... Ні в кого з нас не має бути сумнівів, що нам треба витрачати більше, щоб запобігти війні".

А днями шведський прем'єр Ульф Крістерссон підкреслив, що європейці можуть робити більше для допомоги Україні:

"І наш найпотужніший аргумент для США, щоб вони залишались відданими (обіцянкам допомагати Україні - ред.) - це для європейців бути рольовими моделями. Це єдиний спосіб для нас бути дійсно вартими довіри, коли ми також просимо американських платників податків: "Будь ласка, залишайтесь відданими тому, що відбувається в Україні".

Брифінг. Нові міграційні укази Трампа, свіжі заяви в Давосі
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG