Державний департамент призупинив дію більшості програм зовнішньої допомоги США, відповідно до указу президента США Дональда Трампа. Зокрема, йдеться й про програми, що адмініструє Державний департамент та Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Указ ініціює перегляд усіх програм іноземної допомоги, "щоб переконатися, що вони ефективні та відповідають зовнішній політиці США згідно з політикою "Америка насамперед", йдеться на сайті американського зовнішньополітичного відомства.
"Переорієнтуватися на американські інтереси"
"Президент Трамп чітко заявив, що Сполучені Штати більше не збираються сліпо роздавати гроші без віддачі для американського народу, - додано в заяві Держдепу. - Перегляд і переналаштування іноземної допомоги від імені працьовитих платників податків — це не просто правильна річ, це моральний імператив. Держсекретар пишається тим, що захищає американські інвестиції шляхом обдуманого та розумного аналізу того, як ми витрачаємо долари іноземної допомоги за кордоном".
"Мандат від американського народу був чітким – ми повинні переорієнтуватися на американські національні інтереси", - також зазначено в заяві Держдепу. Там наведено слова новопризначеного держсекретаря США Марко Рубіо: "Кожен долар, який ми витрачаємо, кожна програма, яку ми фінансуємо, і кожна політика, яку ми проводимо, мають бути виправдані відповіддю на три прості запитання: чи робить це Америку безпечнішою? Чи робить це Америку сильнішою? Чи робить це Америку процвітаючою?"
Реакція в Конгресі
Деякі конгресмени від опозиційної Демократичної партії заявили, що призупинення допомоги США країнам світу "підриває американське лідерство та авторитет у всьому світі".
"Програми зовнішньої допомоги США сприяють стабільності в інших країнах, щоб допомогти зупинити поширення криз безпосередньо на наш поріг. Іноземна допомога – це не подачка; це стратегічна інвестиція в наше майбутнє, яке є життєво важливим для глобального лідерства США та більш стійкого світу". Про це йдеться у листі до Рубіо, підписаному демократами конгресменом Грегорі Міксом з комітету із закордонних справ та конгресвумен Луїс Франкел із підкомітету із асигнувань у національну безпеку, Держдеп та відповідні програми.
Рішення уряду призупинити роботу за чинними програмами має "безпосередній шкідливий вплив", підкреслили Мікс і Франкел. "Конгрес виділив і дозволив використовувати ці кошти, і це наш конституційний обов’язок — переконатися, що ці кошти витрачаються за призначенням. Ці кошти відповідають безпосередньо до вашого заявленого завдання проведення зовнішньої політики, яка робить Сполучені Штати сильнішими, безпечнішими і процвітаючими".
"Довільно блокуючи нашу зовнішню допомогу, ми втрачаємо довіру: з боку людей, які покладаються на цю допомогу для виживання у Газі, Судані, Гаїті, Україні чи тих, хто перебуває у небезпеці, доставляючи цю допомогу", - зазначено в листі демократів.
Очільник же Комітету з міжнародних справ Палати представників Конгресу США республіканець Браян Маст привітав політику "Америка насамперед" і поділився очікуваннями від співпраці з Рубіо. "Я не можу дочекатися, щоб співпрацювати з ним і всією адміністрацією Трампа, щоб викорінити DEI (програми із різноманітності, справедливості та інклюзивності - ред.) та марнотратсво у Державному департаменті США. Золотий вік політики "Америка насамперед" настав. Берімося до справи", - йдеться в заяві Маста.
Внутрішня записка до USAID
Як пише Reuters з посиланням на джерела в організації, у суботу керівництво розіслало більш ніж 10 тисячам працівників USAID розширену внутрішню записку "Послання та очікування для робочої сили" із подальшими вказівками щодо п’ятничної директиви про "припинення роботи". Персоналу обіцяють "дисциплінарні дії" для будь-кого, хто ігноруватиме накази адміністрації.
"Ми зобов’язані підтримувати президента в реалізації його бачення, — написав Кен Джексон, помічник адміністратора з управління та ресурсів, у записці. - Президент дав нам чудову можливість змінити наш підхід до іноземної допомоги на наступні десятиліття".
Пауза у видатках зовнішньої допомоги означає "повне припинення", — йдеться в повідомленні. Єдиним винятком є екстрена гуманітарна продовольча допомога. Спеціальні дозволи для доставлення їжі в екстрених випадках протягом періоду перевірки вимагатимуть "детальної інформації та обґрунтування".
У меморандумі, повідомляє агенція, мовиться, що подальші дозволи вимагатимуть двох рівнів схвалення – одного з боку керівництва USAID, а іншого – з боку держсекретаря Рубіо.
Вплив рішення на країни світу
Сполучені Штати є найбільшим донором допомоги у світі. У 2023 фінансовому році Вашингтон виплатив 72 мільярди доларів допомоги. США надали 42% усієї гуманітарної допомоги, яку відстежувала ООН у 2024 році.
Гуманітарні організації та інші донори намагаються зрозуміти, як директива вплине на операції з порятунку життів у країнах по всьому світу. За їхніми словами, поки що занадто рано говорити про те, чи доведеться призупинити конкретні послуги.
Згідно з грудневим звітом глобальної організації з контролю за продовольчою безпекою Integrated Food Phase Classification (IPC), серед місць, де США відіграють вирішальну роль у рятуванні життя, є голодуючий Судан, де щонайменше 24,6 мільйона людей терміново потребують продовольчої допомоги. У 2024 році США надали Судану 45% гуманітарної допомоги, зафіксованої ООН.
"Будь-яке скорочення фінансування неминуче вплине на найбільш уразливі верстви населення, які покладаються на гуманітарні операції в Судані", — цитує Reuters речника Управління ООН з координації гуманітарних питань.
Навіть якщо політика дозволяє продовжувати екстрену продовольчу допомогу, у ній не згадуються інші послуги, необхідні для лікування людей, які страждають від гострого недоїдання та голоду, кажуть представники гуманітарних служб.
"Голод не просто залишає людей з порожнім шлунком. Він послаблює здатність організму боротися з інфекціями та хворобами, роблячи його набагато більш вразливим до хвороб, що може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям або навіть до смерті", - сказала Діпмала Махла, представниця гуманітарної організації CARE.
Вплив на програми в Україні
Агенція USAID має численні багаторічні програми в Україні, зокрема з відбудови шкіл, наданні медичних послуг, ремонті критичної енергетичної системи. З початку повномасштабної війни Росії USAID надала 2,6 мільярда доларів гуманітарної допомоги, 5 мільярдів доларів допомоги на розвиток та понад 30 мільярдів доларів прямої бюджетної підтримки Україні.
Як повідомляють медіа, спочатку високопоставлені дипломати в Бюро з європейських і євразійських справ Державного департаменту прагнули зробити програми USAID в Україні винятком і продовжити їхню дію навіть на час зупинення інших програм, посилаючись на занепокоєння національною безпекою в Україні.
Проте анонімний працівник офісу USAID у Києві повідомив Суспільному, що агентству все одно було наказано зупинити проєкти в Україні та витрати на них, а організації в Україні отримують листи щодо необхідності призупинити активності, що фінансувались коштом USAID. Зокрема співзасновниця Veteran Hub Івона Костина 26 січня написала у Facebook, що організація вимушена закрити Лінію підтримки ветеранів та Хаб у Вінниці.
Голос Америки отримав у Пентагоні запевнення про те, що президентський указ про 90-денну паузу в наданні міжнародної підтримки не впливає на програми збройної допомоги Україні.
У статті використано матеріали Reuters