1-го грудня Організація Об’єднаних Націй відзначатиме всесвітній День боротьби зі СНІДом. Разом з цим ООН має ще один привід святкувати – у світі вперше за довгий час зменшилася кількість смертей внаслідок цієї недуги. Втім, зі скороченням смертності, вперше за 30 останніх років скоротилося і фінансування, яке виділялося на подолання епідемії. Тепер експерти б’ють на сполох, кажучи, що фінансування необхідно повернути, якщо людство хоче й далі успішно боротися з недугою.
В останньому звіті ООН говориться, що кількість людей, які заразилися ВІЛ-інфекцією – вірусом, котрий спричиняє СНІД, зменшилася на 21% з 1997-го року. Саме на той час припадав глобальний пік епідемії. У світі сьогодні нараховують 34 мільйони ВІЛ-інфікованих. Більшість з них є поза ризиком негайної смерті завдяки вільнішому доступу до медикаментів.
«Вперше науково було доведено, якщо ми почнемо лікувати людей на ранніх стадіях, то можемо зменшити кількість нових захворювань на 96%. Фактично запобігання захворюванням і лікування хворих дають майже однаковий позитивний ефект», – каже виконавчий директор спільних програм ООН у боротьбі з ВІЛ/СНІДом Мішель Сідібе.
Лікування, кажуть фахівці, сповільнило розвиток хвороби і зменшило кількість нових інфікованих, як також допомогло запобігти смерті 700 тисяч людей хворих на СНІД. Втім, попереду ще багато викликів, переконаний доктор Ентоні Фаучі:
«Чим більше людей приходять на огляд, тим швидше ви діагностуєте у пацієнта хворобу. А це значить, що менше людей помре від недуги. Але в цій галузі ще дуже багато треба зробити. Ми ще не взяли епідемію під контроль».
Для тривалих досліджень у винайденні дієвих вакцин дуже важливо також мати фінансування. Але гуманітарні організації повідомляють, що підтримка донорів уперше почала зменшуватися, і у 2010-му році склала майже 7 мільярдів доларів. А це приблизно 10% скорочення фондів.
Мішель Сідібе каже, що країни-члени ООН пообіцяли надолужити втрачене:
«Цей звіт говорить нам, що зараз не час відступати, а час виділяти навіть більше, адже ми бачимо результат».
Саме ці інвестиції, каже він, можуть стати переломним моментом і, не виключено, знаменувати початок кінця пандемії СНІДу.
Інше за темою
Links
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1