Українські активісти протестували у четвер у Вашингтоні проти участі у Національному молитовному сніданку США російських євангелістських пасторів, які підтримують режим президента Володимира Путіна та його війну проти України.
Національний молитовний сніданок за участю президента США, членів адміністрації та Конгресу – це щорічна зустріч представників влади, громадських організацій, лідерів релігійних конфесій, бізнесу, з метою обговорення важливих питань та молитви. Він проходить у стінах Конгресу та у готелі "Гілтон", де традиційно проходить також саміт Міжнародної релігійної свободи.
Попри сильний дощ на протест о 7:00 ранку біля столичного готелю "Гілтон" зібралося близько двох десятків українських протестувальників, які вимагали не впускати до США та накласти санкції на російських релігійних лідерів, які підтримують війну проти України.
"Сюди приїхала делегація з Росії, це ті пастори, які відкрито підтримують агресію Росію в Україні, підтримують геноцид", – сказала у розмові з Голосом Америки активістка української громади Вашингтона Марина Львовська.
Серед учасників Молитовного сніданку зазначено Сергія Ряховського, керуючого єпископа Російського об'єднаного Союзу християн віри євангельської (п'ятидесятників), який є також членом Громадської палати РФ, членом Ради по взаємодії з релігійними об'єднаннями при президенті. Путіні та Дмитро Шатров, заступник старшого єпископа організації у Північно-Західному федеральному окрузі Росії.
"Ми прийшли сюди, щоб висловити наше обурення та вимагати санкцій проти російських пасторів, проти Ряховського, який очолює значну частинку євангелістської християнської спільноти Росії і також нагадати організаторам цього заходу, що людям, які підтримують геноцид в Україні, не слід давати перепустку у вільний світ, в Америку", – додала Львовська.
Голос Америки спрямував запит до організаторів Національного молитовного сніданку з проханням роз'яснити, як на нього потрапили прокремлівські російські пастори. На момент написання матеріалу відповідь ще не надійшла.
Виступаючи на нещодавньому заході у Державній думі Росії, Ряховський сказав, що його церква бере активну участь у проєктах на окупованих територіях України.
"Колосальна робота у "сірій зоні", за "стрічечкою" ("ленточкой" учасники російської агресії проти України називають українсько-російський державний кордон, – ред.) з 2014 року. І євангельська церква, є зі своїм народом", – сказав Ряховський під час круглого столу Комітету з розвитку громадянського суспільства, питань громадськиз та релігійних об'єднань під назвою "Духовний фронт Росії", що проходив у Державній думі Росії 30-го січня.
Ряховський додав, що велика частина російських євангельських священників залучена у бойові дії проти України.
"У нас є величезна кількість військових офіцерів, які служать в російській армії, які там служать, і служать тут, всередині країни, і для нас це величезна честь, – сказав Ряховський. – У нас багато людей, офіцерів, які вийшли у відставку, які є пасторами, вони рвуться бути військовими священниками".
Як писав Голос Америки, у нещодавньому звіті про релігійну ситуацію в Україні, підготовленим Українським інститутом релігійної свободи та американською "Місією Євразія", мовиться, що щонайменше 47 українських християнських священників і пасторів різних конфесій було вбито через російську агресію проти України. З них 12 баптистських пасторів, 2 адвентистських та 8 пасторів п'ятидесятницької церкви.
У звіті мовиться, що саме протестантські громади і священнослужителі зазнають найбільших переслідувань російської окупаційної влади, включно з пограбуванням, довільними арештами за вигаданими звинуваченнями, утриманні в неволі, катуваннями та вбивствами.
Кількість протестантських пасторів зменшилася на окупованих територіях до чверті від передвоєнної цифри, мовиться у звіті. А їхнє переслідування нагадує стару радянську "традицію" шельмувати їх як західних "шпигунів", сектантів та "агентів ЦРУ".
У рекомендаціях автори звіту закликають світових лідерів притягати до відповідальності не лише безпосередніх виконавців цих злочинів, але і тих, хто "благословляє" їхнє скоєння – релігійних лідерів Росії, які підтримали російську агресію.
"Подібним релігійним діячам треба було б заборонити поїздки в Сполучені Штати та інші демократичні країни, відкликати їхні візи і накласти фінансові санкції, тому що вони фактично є співучасниками воєнних злочинів, які скоює Росія в Україні, оскільки виправдовують геноцид українців і незаконну збройну агресію, яку здійснила Росія проти України", – сказав в інтерв'ю Голосу Америки співавтор звіту Максим Васін, директор з міжнародної адвокації та досліджень українського Інституту релігійної свободи.
Президент Дональд Трамп, який у четвер 6-го лютого взяв участь у щорічному Національному молитовному сніданку, згадав у своїх промовах про війну в Україні та вказав на необхідність "викорінити антихристиянські упередження".
Напередодні, як писав Голос Америки, віцепрезидент США Джей Ді Венс напередодні пообіцяв, що адміністрація президента Дональда Трампа "розширить" захист свободи віросповідання.
Виступаючи у середу на саміті Міжнародної релігійної свободи, він сказав, що адміністрація відстоюватиме "свободу віросповідання не лише як правовий принцип", а "як реальність як у наших власних кордонах, так і особливо за їхніми межами".
Венс сказав, що нова адміністрація визнає «різницю між режимами, які поважають релігійну свободу, і тими, які не поважають».