Спеціальні потреби

Посилення прірви між США та Європою. Міжнародна реакція на рішення США призупинити військову допомогу Україні


Прапори США, Британії та України на Майдані Незалежності у Києві 4 березня 2025 року біля імпровізованого меморіалу загиблим українським та іноземним бійцям внаслідок російського вторгнення в Україну. Фото: Roman Pilipey/AFP
Прапори США, Британії та України на Майдані Незалежності у Києві 4 березня 2025 року біля імпровізованого меморіалу загиблим українським та іноземним бійцям внаслідок російського вторгнення в Україну. Фото: Roman Pilipey/AFP

Після того, як у США з’явилась інформація, що Білий дім має намір призупинити американську військову допомогу Україні, окремі країни оголосили про збільшення загрози їхній власній безпеці. Аналітики, колишні військові та оглядачі висловили занепокоєння ймовірною втратою впливу США на світовій арені.

Так, колишній командувач Сухопутних сил США в Європі Бен Годжес застерігає про потенційну втрату впливу США у світі унаслідок політики Адміністрації Дональда Трампа.

“Люди навколо президента США не розуміють природи війни або чому люди воюють. Росія в біді. Якщо Європа зможе реалізувати свій промисловий потенціал, який перевершує російський, Україна виграє. Європа зробить це, не зважаючи на нас, що призведе до втрати впливу США, на наш превеликий жаль”, - пише Годжес у мережі Х.

У Білому домі призупинення та перегляд допомоги Україні мотивують аргументами на користь досягнення миру. Утім, аналітики висловлюють побоювання, що це навпаки може "підбальорити Путіна", пише NBS News.

Ще одне з висловлених побоювань стосується ймовірності поглиблення прірви між Адміністрацією Трампа та європейськими союзниками Вашингтона, додає видання, цитуючи експертів міжнародних стосунків.

Майкл Макфол, колишній посол США в Росії порівняв цей крок із ситуацією, що склалася б, якби президент Рузвельт програв на виборах 1940 року, і США перейшли б на бік Німеччині у Другій світовій війні.

“Через 3 роки війни між імперіалістичною диктатурою з автократичними союзниками та демократією Трамп просто змінив сторону”, – заявив Майкфол у мережі Х.

Аналізуючи ситуацію довкола американської допомоги Україні, що постала після суперечки у Білому домі, колишній командувач Сухопутних сил США в Європі Марк Гертлінг заявив: “Звинувачення [президента України] у невдячності є стратегічно небезпечним: є ознаки того, що ця риторика сприяє послабленню західного альянсу, підбадьорює супротивників Америки та ставить під загрозу саму основу місії колективного захисту НАТО”.

У статті “Катастрофа національної безпеки в Овальному кабінеті” Гертлінг пише: “Американська підтримка України – це не благодійність, це інвестиція в глобальну стабільність і стримування супротивників, які прагнуть зруйнувати міжнародний порядок. Путін і його уряд були чіткі, як крижана горілка: їхній справжній ворог — не Україна, а НАТО та Сполучені Штати”.

“Українці воюють з росіянами, завдяки цьому нам і іншим не потрібно [воювати, – ред.]”, – нагадує Гертлінг.

Угоду про корисні копалини, підписання якої відклалося, Гертлінг назвав “неоколоніальною концесією”. Натомість, каже генерал у відставці, президент Сполучених Штатів повинен був би визнати, що кожен долар, надісланий Україні як допомогу, економить у багато разів більше, послаблюючи одного з найпотужніших супротивників Америки, і це навіть не враховуючи гроші, витрачені в Сполучених Штатах на виробництво та модернізацію оборонно-промислової бази.

“Я вважаю жахливим, що формуються політичні наративи для підриву України замість того, щоб зосереджуватися на триваючій загрозі існуванню від Росії та нашій неадекватній реакції на захист суверенних націй. Спроби Адміністрації Трампа назвати Зеленського невдячним не просто помилкові; вони завдають шкоди національній безпеці США”, – пише Гертлінг.

Він також додав: “Кожного разу, коли американський політик запитує, чи повинні Сполучені Штати підтримувати Україну, Путін виграє. Вся стратегія Кремля базується на припущенні, що якщо Захід похитнеться у своїх зобов’язаннях, Україна впаде. І якщо Україна впаде, вся структура європейської безпеки опиниться під загрозою, що спричинить подальшу агресію, яка може вимагати прямої військової участі США”.

Професор Малкольм Чалмерс, заступник очільника аналітичного центру з питань оборони та безпеки Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI), якого цитує агенція AP, сказав, що сьогодні “важко не зробити висновок, що США менш ніж за два місяці перейшли від рішучої прихильності Україні через заяви про посередництво, до позиції, коли вони набагато прихильніше ставляться до Росії, ніж до України”.

Чалмерс заспокоює тих, хто вважав скасування американскої допомоги катастрофічним. Він наголошує, що близько половини зброї, яку використовує Україна, забезпечується її власною оборонною промисловістю. Решта — приблизно порівну поділено між Сполученими Штатами та іншими, включаючи європейців.

“Але є деякі системи, де українці досить залежні від американців”, – зазначає при цьому Чалмерс. Він також припускає, що США “також блокуватимуть постачання американської зброї, яка є в арсеналах Європи”. “Ми лише на початку цієї історії”, – попереджає Чалмерс.

“Це дуже драматичний крок Сполучених Штатів. Здається, не було жодних консультацій з американськими союзниками з цього приводу, хоча постачання зброї в Україну були спільними зусиллями з самого початку, які зараз координуються Британією, але персонал США відіграє в цьому ключову роль”, – додав він.

На думку Чалмерса, європейці перебуватимуть під значним дипломатичним тиском щодо “дотримання американської лінії”.

“Реальність така, що Україна менше залежить від Сполучених Штатів у своїх повсякденних бойових потребах, ніж це було рік тому”, — каже на підтримку тези про шанси України встояти без американської допомоги Майкл Кофман, старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир.

New York Times додає – залежність України від американських боєприпасів, гаубиць і бронетехніки зменшилася, оскільки її власне [українське] виробництво зброї зросло, а безпілотники, також виготовлені в країні, перевершили іншу зброю за смертоносністю.

Дані, озвучені Малкольмом Чалмерсом, свідчать, що лише 20% загальної військової техніки, що постачається українським силам, зараз надходить зі США, 55% виробляється в Україні вдома, а 25% — приходить з Європи та решти світу.

“Але 20 відсотків є найбільш смертоносними та важливими”, – додав Чалмерс.

"Така реакція Трампа є кошмарним сценарієм для України, і вона може мати реальні наслідки не лише для сил Зеленського на місцях, а й для всієї Європи", — пише CBS News.

Водночас рішення Білого дому викликало теплу реакцію Москви.

Речник Кремля Дмитро Пєсков назвав це "рішенням, яке може фактично підштовхнути київський режим до мирного процесу".

Це було драматичне посилення кампанії пана Трампа з посилення тиску на Зеленського, щоб він досяг мирної угоди з Путіним — але на умовах, які Україна досі вважала неспроможними, без пропозиції США щодо гарантій захисту України від майбутніх атак від її значно більшого, авторитарного сусіда.

Спецслужби Фінляндії: зростає загроза для Європи

Тим часом у Фінляндії оприлюднили звіт Фінської служби безпеки та розвідки Supo за 2025 рік.

Припинення війни в Україні “підвищить здатність Росії брати участь у ворожій діяльності в інших країнах Європи”, йдеться у звіті. Це також, як вважають розвідники країни, “збільшить загрозу для Фінляндії”.

Служби безпеки Фінляндії попереджають, що “Росія передислокує ресурси, якщо війна закінчиться в Україні, і переключить свою увагу на Фінляндію та інші частини Європи”.

Тим більше, що Фінляндія, як й інші країни Європи, є мішенню для “безперервних і активних шпигунських операцій” з боку Росії та Китаю, а також Ірану, нагадує звіт.

Директор Supo Юха Мартеліус сказав: “Західне розвідувальне співтовариство має одностайне бачення зростаючої загрози з боку Росії. Як країна, яка межує з Росією, і як держава на Балтійському морі, Фінляндія повинна підготуватися до зростання російського впливу”.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG