Спеціальні потреби

Поставка ATACMS свідчить про зміну стратегії США, вважають деякі експерти. Інші кажуть, що потрібно більше доказів


На архівному фото солдати США 3-го батальйону 321-го полку польової артилерії 18-ї бригади польової артилерії з Форт-Брегг, Північна Кароліна, проводять бойові випробування ATACMS на ракетному полігоні в Нью-Мексико, 14 грудня 2021 року. (Джон Гамільтон/Армія США через AP)
На архівному фото солдати США 3-го батальйону 321-го полку польової артилерії 18-ї бригади польової артилерії з Форт-Брегг, Північна Кароліна, проводять бойові випробування ATACMS на ракетному полігоні в Нью-Мексико, 14 грудня 2021 року. (Джон Гамільтон/Армія США через AP)

Поставка зі США і перше використання Україною балістичних ракет великої дальності ATACMS проти російських цілей в Криму стали предметом гарячих обговорень у західній пресі та серед політичних і військових оглядачів.

Багато оглядачів хвалять адміністрацію за це рішення, хоча і критикують за те, що його було ухвалено "занадто пізно". Деякі експерти кажуть, саме зараз є шанс змінити американську стратегію перемоги Україні.

Тим часом представник Пентагону вважає, що рішення було ухвалено вчасно, і воно відповідає ситуації на полі бою.

Зараз найголовніше, щоб все це тривало без зупинки до перемоги
Лінас Лінкявічус

Колишній міністр закордонних справ і оборони Литви, а нині посол своєї країни у Швеції Лінас Лінкявічус каже, що нарешті "після болісної паузи мішок обіцянок для України розв’язався" і вона отримала мільярди доларів зі США, довгоочікувані ATACMS, більше ракет StormShadow, а також додаткові Patriots.

"Зараз найголовніше, щоб все це тривало без зупинки до перемоги", – зауважує литовський дипломат у своєму твіті.

Посолка США у Києві Бріджит Брінк запевняє, що поставка ATACMS минулого місяця свідчить про те, що "наша відданість обороні України непохитна".

Агентство Associated Press привідкриває обставини, які передували рішенню Вашингтона. Воно повідомляє з посиланням на двох американських чиновників, які говорили на умовах анонімності, що адміністрація Байдена раніше попередила Росію, що якщо вона застосує балістичні ракети великої дальності в Україні, Вашингтон надасть українцям такі ж можливості. Тоді Росія не послухала попередження і використовувала ці ракети для ударів по Україні.

Якби її надали в коротший термін, можливо, Україна вже виграла б війну
Юан Макдональд

Аналітики підтримують рішення Вашингтона, але кажуть, що помилкова схема з поставками зброї повторюється знову і знову – Київ просить про якусь зброю, починаючи від джавелінів та танків, і закінчуючи F-16, але Вашингтон довго вичікує, а тоді надає її занадто мало і занадто пізно.

"Якби її надали в коротший термін, можливо, Україна вже виграла б війну. Здається розумним зробити висновок, що ця зброя була передана Україні крапельним шляхом, щоб не дати Києву програти, але не дати йому перемогти Росію, побоюючись наслідків поразки Росії", – пише у твіті дописувач BBC в Україні Юан Макдональд.

Він наполягає, що така політика є цілком помилковою, і коштує Україні забагато життів і руйнувань. На його думку, така політика була свідомою домовленістю між США та Німеччиною, спрямованою на те, щоб не допустити поразки Росії і довести справу до переговорів.

"Вони хотіли, щоб виснажена, але ще не переможена Україна була змушена сісти за стіл переговорів із виснаженою, але також непереможеною Росією", – вважає Макдональд, який висловлює думку, поширену також серед експертів в Україні.

Є докази того, що адміністрація Байдена засвоїла деякі дуже важливі уроки
Філіпс О'Браєн

Британський військовий аналітик Філіпс О'Браєн вважає, що «є докази того, що адміністрація Байдена засвоїла деякі дуже важливі уроки» і «те, коли і як було прийнято рішення, вселяє надію на майбутнє».

Натомість колишній посадовець НАТО, експерт Фінського інституту міжнародних відносин Едвард Гантер Крісті каже, що помилкова позиція США все ще зберігається і в адміністрації далі намагаються уникнути ескалації.

Вашингтон, як сказав радник адміністрації з питань нацбезпеки Джейк Салліван, далі наполягає, що ракети ATACMS не мають використовуватись для ударів поза межами української території.

Експерт же реагує на таку позицію, заявляючи, по-перше, що так ніхто не воює, а по-друге, що європейці мають попрацювати, щоб виправити "помилку" Білого дому.

Натомість адмірал Крістофер Грейді, віцеголова Об’єднаного комітету начальників штабів США, заявив Associated Press, що рішення про постачання ATACMS розглядалося ретельно й довго, але зброя була поставлена в "правильний час".

Він вважає, що вона допоможе Україні вивести з ладу лінії російського матеріально-технічного забезпечення та зменшить концентрацію військ за лінією фронту.

"Я вважаю, що настав правильний час, і бос (Байден) прийняв рішення, що настав правильний час надати їх на основі того, де зараз відбувається бій, — сказав Грейді АР в середу. – Щоразу, коли ви вводите нову систему, будь-яку зміну — на полі бою, ви повинні продумати ескалаційний характер цього".

Як пояснює американський телеканал CNN, і крім побоювання ескалації адміністрація Байдена мала інші вагомі причини опиратися ідеї відправки ракет великої дальності до України. CNN пояснює, що самі США не були до цього готові – для виготовлення потужних ракет потрібен час і складні компоненти.

А як заявив у вересні представник компанії Lockheed Martin, яка виробляє ракети ATACMS, виробництво працює на повну потужність, але виробляє лише приблизно 500 ракет на рік.Тому Америці перш ніж віддавати ракети Україні потрібно було розв'язати питання із закупівлею нових ракет ATACMS і поповнити власні військові запаси.

Для чого Києву ATACMS

ATACMS давно займає одне з важливих місць у списку бажань України щодо допомоги, бо вони дають українським військам вогневу міць для ударів по цінних російських активах далеко за лінією фронту, пише часопис Newsweek.

Нові ракети дають Україні майже вдвічі більшу дальність удару — до 300 кілометрів — порівняно з версією зброї середньої дальності, яку вона отримала від США минулого жовтня.

Разом з нещодавно переданими партіями британських крилатих ракет повітряного базування Storm Shadow вони посилюють можливості України щодо ударів на великій дальності.

Війна Росії проти України почалася з анексії Криму, і вона закінчиться лише тоді, коли Україна відновить контроль над ним
Люк Коффі та Пітер Раф

Ціллю першого удару ATACMS 17 квітня була російська авіабазу в Джанкої, яка є ключовим російським логістичним центром на півночі Криму. Але, як зауважує Newsweek, найбільш бажаною ціллю для Києва є Кримський міст, який з’єднує материкову частину Росії зі східною частиною анексованого Росією півострова.

Автори дослідження Гудзонівського інституту Люк Кофі та Пітер Раф кажуть, що політики США повинні визнати, що "найкоротший і найпряміший шлях до перемоги для України пролягає через Крим". Тож вони мають відповідно озброювати, навчати та екіпірувати українців.

Вони кажуть, що для перемоги, окрім ATACMS, Україні потрібні крилаті ракети повітряного базування: більше SCALP-EG і Storm Shadows французького та британського виробництва, ракети американської розробки для українських F-16 і Taurus німецького виробництва.

"Війна Росії проти України почалася з анексії Криму, і вона закінчиться лише тоді, коли Україна відновить контроль над ним", – переконані експерти, які працюють над стратегією перемоги для України.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG