Спеціальні потреби

Україна використала ATACMS минулої ночі, їх доставили ще у березні


Ілюстративне фото. Навчання з випробуванням ракет ATACMS (Army Tactical Missile System) неподалік бази Форт Брегг, Північна Кароліна, 14 грудня 2021. John Hamilton/U.S. Army via AP
Ілюстративне фото. Навчання з випробуванням ракет ATACMS (Army Tactical Missile System) неподалік бази Форт Брегг, Північна Кароліна, 14 грудня 2021. John Hamilton/U.S. Army via AP

США передали Україні балістичні ракети далекої дії ATACMS ще у пакеті допомоги на 300 мільйонів доларів у березні. Цю інформацію Голосу Америки підтвердив представник Пентагону Чарлі Дієц.

Також американський високопосадовець розповів Голосу Америки, що Україна використала ATACMS минулої ночі.

Білий дім про причини рішення про ATACMS

Високопосадовець у Білому домі розповів Голосу Америки, що США надали Україні далекобійні ATACMS за вказівкою президента.

Представник адміністрації на умовах анонімності розповів, що Байден "наказав своїй групі з національної безпеки відправити ATACMS в Україну для використання на українській суверенній території в лютому", і це озброєння було включене в пакет оборонної допомоги, оголошений 12 березня. З міркувань безпеки про передання цих ракет не було оголошено "на прохання України".

На такий крок Білий дім пішов після закупівлі та використання Росією балістичних ракет КНДР проти України та безпрецедентних нападів Росії на цивільну інфраструктуру в Україні, додало джерело.

Ймовірна обмеженість запасів ATACMS у США

Донедавна Вашингтон заявляв про неможливість надати Україні ATACMS великої дальності через те, що це викликало занепокоєння власною військовою спроможністю США. Однак у січні Пентагон закупив із виробництва нові ATACMS, тож із старіших запасів зміг передати ці ракети далекої дії силам оборони України.

Раніше американські видання повідомляли, що, ймовірно, запас ракет ATACMS далекої дії на складах США обмежений. Зокрема цим оглядачі пояснювали те, що минулої осені Вашингтон вирішив надіслати Україні невелику кількість таких ракет середнього радіуса, й вони були оснащені касетними боєприпасами — меншими бомбами, які можуть завдати удару на великій території.

Чи будуть ATACMS у пакеті на 1 млрд

Представник Пентагону в коментарі Голосу Америки не повідомив, чи ця ж зброя включена у найновіший пакет допомоги на 1 мільярд доларів, оголошений після підписання президентом Джо Байденом закону про фінансування допомоги Україні, Ізраїлю та іншим американським союзникам.

Нагадаємо, водночас сенатор від Демократичної партії Марк Ворнер днями припускав, що, в разі схвалення фінансування допомоги для іноземних союзників США, Україна достатньо швидко отримає не лише боєприпаси, але і далекобійну артилерію ATACMS: "Наскільки я знаю, адміністрація минулі два місяці готувалась надати ATACMS. Це закріплено законом".

Закон про допомогу Україні передбачає рекомендацію адміністрації передати Україні установки ATACMS з дальністю до 300 кілометрів. Остаточно це питання виноситься на розсуд президента США.

Вплив ATACMS на ситуацію на фронті

Посадовець Білого дому зазначив, що ATACMS гарантуватимуть, що сили Росії не будуть у безпеці будь-де на окупованій території України. А разом із нинішнім пакетом допомоги на 1 мільярд Сили оборони України отримають необхідне підсилення для захисту від російської агресії.

Модифікації ATACMS (Army Tactical Missile System), надані Україні торік, мали дальність приблизно 160 кілометрів. При цьому новіші модифікації ATACMS можуть мати дальність до 300 кілометрів.

Україна вже використовує отримані від Великої Британії й Франції авіаційні крилаті ракети далекої дії класу "повітря-земля" Storm Shadow/SCALP, радіус яких може сягати 250 кілометрів.

Натомість запуск ракети "земля-земля" ATACMS можна проводити з уже наявних в Україні установок HIMARS. Вони переважно використовуються для ударів по неукріплених об'єктах, наприклад проти піхоти, але зараз застосовуються і проти укріплених броньованих цілей. ATACMS мають здатність летіти зі швидкістю, що втричі перевищує швидкість звуку, й проводити маневри при наближенні до цілі, що значно ускладнює їхнє збиття.

Також експерти раніше припускали, що надання ATACMS з боку США також додасть аргументи для того, щоб Німеччина надіслала Україні далекобійні авіаційні ракети Taurus.

  • 16x9 Image

    Марія Прус

    В українській службі Голосу Америки з 2016 року. Висвітлює політику, культурні та соціальні події, а також життя української громади у США. Має ступінь магістра Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG