Спеціальні потреби

Скільки ATACMS США надіслали Україні та як це може вплинути на хід війни?


Ілюстративне фото. Запуск ракети ATACMS
Ілюстративне фото. Запуск ракети ATACMS

США відправили Україні 20 ракет ATACMS, повідомляє із посиланням на два джерела New York Times. Газета пише, що хоча модифікація ракети, надіслана Києву, має обмежений радіус дії, але цього може бути достатньо, щоб досягти майже всіх основних баз, які Росія використовувала для підтримки з повітря та постачання своїх військ в Україні.

Успішне використання цих ракет напередодні підтвердив президент України Володимир Зеленський, а головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний розмістив відео запуску.

Раніше стало відомо, що після більш як року прохань з боку Києва Вашингтон вирішив таємно відправити ці ракети, щоб заскочити Кремль зненацька. Україні відправили ракети модифікації APAM, дальність приблизно 160 кілометрів, оснащені касетними боєприпасами, - на відміну від новіших версій зброї цих ракет на складах Пентагону більше.

Atlantic Council зазначає, що дати "зелене світло" на постачання цієї зброї президента Байдена зрештою переконали порівняно повільні темпи літнього контрнаступу України та загроза нових наступальних операцій Росії.

У коментарі NYT колишній міністр оборони України Андрій Загороднюк сказав, що ці ракети класу "земля-земля" матимуть величезне значення на фронті, адже дозволять вражати "значні матеріально-технічні та командні пункти на всіх оперативних глибинах сьогоднішнього фронту". При цьому їх запускають із транспортних засобів, як-то HIMARS, які можуть швидко змінювати локацію після пострілу, щоб уникнути російської контратаки.

Російська перевага в повітрі становить серйозний виклик для українських сил в останні місяці: ударні вертольоти регулярно обстрілювали їхні позиції, а російські винищувачі цілили потужними керованими бомбами. Атаки з повітря ускладнили зусилля Києва зосередити значну кількість сил уздовж будь-якої окремої лінії атаки та зіграли ключову роль у сповільненні їхніх наступальних операцій, пише видання.

Українські ATACMS удари по оперативно значущих російських аеродромах в Україні, ймовірно, змусять російське командування розосередити авіаційні засоби та відвести частину літаків на аеродроми, розташовані далі від лінії фронту, пише Інститут дослідження війни (ISW). Оглядачі аналітичного центру зазначають, що російські військові послідовно демонстрували, що вони можуть адаптуватися до нових ударних можливостей України — але лише після того, як зазнають початкових і значних втрат від української зброї, до яких російське командування реалістично повинно було бути готовим.

У Кремлі давно наполягають, що постачання Україні ракет ATACMS є "червоною лінією", пише Atlantic Council. Там додають, що Росія неодноразово робила схожі попередження під час повномасштабного вторгнення в Україну, але досі не підкріпила свої погрози конкретними діями.

Тепер, коли американські ракети прибули, Німеччина відчуватиме ще більший тиск щодо передачі ракетних систем Taurus, що потенційно можуть сягати цілей за 480 кілометрів, пише NYT. Раніше Києву надавали модифіковані види зброї та ракет, що, як і у випадку з ATACMS, діють не на максимально можливій відстані.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG