У Пентагоні не підтверджують повідомлення про те, що США нібито дозволили Україні застосовувати ATACMS для ударів углиб Росії.
Водночас заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх у понеділок наголосила на обмежених можливостях застосування ATACMS.
Вона додала, що "різні країни можуть виробити лише обмежену кількість цих ракет. Вони надзвичайно коштовні".
Сінгх також наголосила, що США не зменшать свої запаси цих ракет "менше рівня боєготовності".
Щодо можливих цілей атак по Росії, Сінгх зазначила, що росіяни "пересунули їх поза межі досягнення ATACMS, тому це не вплине на певні спроможності, які Росія продовжує застосовувати для запусків по Україні".
Також вона додала, що "українці дуже ефективно продемонстрували здатність використовувати власні спроможності, такі як БПЛА для ударів по сховищах боєприпасів, зброї поза межами досягнення ATACMS.
Скільки ATACMS потрібно Україні?
Американський генерал у відставці, колишній командувач сил НАТО в Європі Бен Годжес заявив, що Україна може підірвати теперішній контрнаступ Росії в Курську за допомогою солідного запасу ракет.
"Можете перемогти масованість, якщо мати достатньо високоточної зброї, здатної знищити штаб, логістику та артилерію", - сказав він у коментарі Радіо Свобода.
Водночас канадський оборонний аналітик Колбі Бадвар, який багато писав про ATACMS, заявив, що станом на грудень 2023 року Сполучені Штати мали на складах близько 2400 ракет великої дальності, термін придатності приблизно половини з яких закінчився. Він сказав, що за останній рік до цього запасу додали понад 500 ATACMS. Однак, за його словами, Пентагон не наважувався постачати їх Україні у великих кількостях.
"Україна має на вибір багато цілей у діапазоні ATACMS. Байдену потрібно надіслати значно більше ракет, щоб вони могли вразити якомога більше з них", - написав він у мережі Х.
В американському Інституті вивчення війни (ISW), коментуючи повідомлення The New York Times і Washington Post про те, що президент США Джо Байден буцімто дозволив використовувати надані США ATACMS для обмежених ударів по військових цілях у Курській області, заявили, що цього недостатньо.
"Часткове зняття обмежень на використання Україною наданої Заходом далекобійної зброї проти військових об'єктів у Курській області не позбавить російські сили прихистку на російській території, оскільки сотні військових об'єктів залишаються в межах досяжності ATACMS в інших прикордонних регіонах Росії", - йдеться в повідомленні ISW.
"Гарний дзвінок, але запізнілий"
Можливе рішення про зняття обмежень на удари вглиб Росії американською зброєю привітав генерал-майор Австралії у відставці Мік Раян. Водночас він наголосив, що такий крок є запізнілим.
"Це гарна новина. Але, як і у випадку з багатьма рішеннями США в цій війні, рішення було надто повільним і дозволило Путіну бути краще підготовленим до зміни політики", - зазначив Раян у дописі в мережі Х.
Він вважає, що такий дозвіл не спричинить ескалації у війні.
"Це просто надолуження того, що росіяни робили з першого дня", - зазначив генерал.
"Нарешті. Гарний дзвінок, але запізнілий", - прокоментував ймовірне рішення Білого дому про зняття заборони на удари вглиб Росії американською далекобійною зброєю ексзаступник держсекретаря США Деніел Фрід у мережі Х.
Встановлюючи правила щодо діапазону використання Україною американської зброї, США невиправдано запровадили односторонні обмеження на самооборону України, які є "поза будь-якими вимогами міжнародного права", прокоментував інформацію про можливе зняття обмежень на далекобійні удари колишній спецпредставник адміністрації Трампа з питань України та експосол США у НАТО Курт Волкер.
Він наголосив, що рішення щодо дальності застосування Україною зброї було ухвалене "зі страху спровокувати Росію, а не з моральних чи правових міркувань".
Водночас Волкер зазначив, що потрібно зняти "непотрібне обмеження на самооборону України", але він критично ставиться до того, що це питання стало публічним обговоренням.
"Скасування поганої політики США – це хороша новина. Однак, навіть змінюючи погану політику, було б помилкою оприлюднювати таку зміну, оскільки це завчасно сповіщає Росію про можливі українські удари", - написав Курт Волкер.
"Краще пізно, ніж ніколи", - твітує колишній міністр закордонних справ і оборони Литви, а нині посол своєї країни у Швеції Лінас Лінкявічус.
"Нарешті. Президент США за 2 місяці до закінчення терміну повноважень дозволив Україні використовувати ATACMS глибше по території Росії. Краще пізно, ніж ніколи, але головне, що це сталося", - написав він в мережі Х.
Як писав Голос Америки, повідомлення про те, що США могли надати Україні дозвіл завдавати ударів вглиб Росії американською далекобійною зброєю ATACMS по-різному оцінили в Європі.
Дивіться також: